piątek, 20 września, 2024

Home Office nakazał kobiecie opuścić UK. Pomimo przychylnego dla niej orzeczenia sądu

Home Office bierze na celownik rodziny dysponujące obywatelstwem jednego z krajów UE. Nawet wówczas, gdy w ich sprawie pozytywnie wypowiedział się sąd. Historia włoskiej rodziny pokazuje, jak trudno jest niektórym udowodnić przed funkcjonariuszami, że ma się pełne prawo do życia w Wielkiej Brytanii.

Home Office chce wydalić kobietę pomimo pozytywnego orzeczenia sądu

Mieszkający w UK przed Brexitem Sumith Kodagoda Ranasinghage – obywatel Włoch, otrzymał status osoby osiedlonej na bazie unijnego programu osiedleńczego (EU Settlement Scheme, EUSS) w 2020 r. Jego żona, Peiris, posiadająca stałą rezydenturę we Włoszech oraz syn, Kevin, obywatel Włoch, złożyli wniosek o dołączenie do ojca w ramach programu EUSS Family Permit Scheme. Niestety wniosek rodziny został późno rozpatrzony przez pandemię. A w kwietniu 2022 r. Home Office odrzucił podanie, twierdząc, że nie znajduje wystarczających dowodów na to, że trzy wspomniane wyżej osoby łączy bliskie pokrewieństwo.

Kilka miesięcy później decyzję Home Office unieważnił trybunał imigracyjny. W wyroku uzasadniono, że rodzina jest autentyczna i ma prawo wspólnie zamieszkać w Wielkiej Brytanii. W grudniu 2022 r. Peiris wraz z synem otrzymali prawo wjazdu do UK. A w maju 2023 r. oboje otrzymali potwierdzenie od Home Office, że mogą zamieszkać na Wyspach w ramach programu łączenia rodzin. Niestety w listopadzie urzędnicy Home Office znów zaczęli podważać prawo kobiety do legalnego pobytu w UK. By wreszcie w lutym 2024 r. poinformować ją, że nie spełnia wymogów EUSS.

Kobiecie grozi zatrzymanie, chociaż posiada prawo pobytu w UK

Peiris ma prawo ponownie odwołać się od decyzji Home Office do trybunału imigracyjnego. Ale przez następne miesiące będzie żyć w UK w ogromnym stresie. Urzędnicy poinformowali ją bowiem pisemnie, że jeśli pozostanie w UK bez pozwolenia, to mogą jej grozić poważne konsekwencje. Kobieta może zostać zatrzymana, ukarana grzywną, a nawet uwięziona i wydalona z Wielkiej Brytanii. – Jestem zszokowana decyzją Home Office. Oni nakazują mi pozostawienie mojego synka, który uczy się w trybie dziennym, i męża w Wielkiej Brytanii. Nie mam przyszłości bez rodziny. Mój syn i mąż są moim światem – wyznała w mediach przerażona kobieta. A prawnik Naga Kandiah w takich słowach skomentował te sprawę: – To klasyczny przykład błędnego zastosowania prawa przez Home Office. I niezastosowania się do decyzji Trybunału. Rodzina jest obecnie zagrożona rozpadem z powodu niekompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?