Niektórzy z polskich emerytów, którzy pracowali przez lata w Wielkiej Brytanii, postanawiają wrócić do Polski albo przynajmniej spróbować pomieszkać znowu w tym kraju. Powstaje wtedy pytanie, co z opodatkowaniem brytyjskiej emerytury…
Po przejściu na brytyjską emeryturę możemy swobodnie zadecydować o miejscu swojego zamieszkania. Część Polaków wtedy właśnie decyduje się na powrót do Polski. Niektórzy chcą tylko sprawdzić, jak będzie im się mieszkać w ojczyźnie po latach spędzonych na Wyspach. W takich przypadkach zależy im też na możliwości powrotu na Wyspy. Jak jednak wygląda kwestia opodatkowania brytyjskiej emerytury?
Opodatkowanie brytyjskiej emerytury
Jeden z użytkowników grupy tematycznej na Facebooku napisał:
„Niebawem przejdę na brytyjską emeryturę, ale chcę wyjechać do Polski. Jak wygląda sprawa opodatkowania mojej emerytury? Czy podatek będzie płacony w Polsce czy w UK?”
Aby móc stwierdzić, jaki powinien być sposób opodatkowania brytyjskiej emerytury, najpierw musimy ustalić rezydencję podatkową danego emeryta, czyli tak naprawdę miejsce jego zamieszkania. Od rezydentury emeryta zależy z kolei to, czy podlega on ograniczonemu czy nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy
Nieograniczony obowiązek podatkowy dotyczy tych podatników, którzy w Polsce mają stałe miejsce zamieszkania. Z kolei osobę mającą swoje miejsce zamieszkania w PL uznaje się, zgodnie z prawem podatkowym, tę osobę fizyczną, która:
– posiada na terytorium RP centrum swoich interesów osobistych lub gospodarczych
– lub przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
W przypadku przytoczonym powyżej, gdy dana osoba decyduje się na powrót do Polski z Wysp i chce w ojczyźnie zamieszkać na stałe bądź na dłuższy czas, będzie płacić pełen podatek od swojej emerytury w tym właśnie kraju. Podlega ona bowiem obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów (bez względu na miejsce źródeł przychodów).
Natomiast ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy tych osób, które nie mieszkają w Polsce na stałe. Wtedy w Polsce płacą jedynie podatek od dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce.