Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Kiedy przejdziemy już stresujący etap rozmów kwalifikacyjnych i otrzymamy propozycję zatrudnienia, powinniśmy zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii podpisując umowę o pracę.

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie musimy zrobić po otrzymaniu zatrudnienia w Holandii, jest sprawdzenie i podpisanie umowy z pracodawcą. Oto, na co powinniśmy zwrócić uwagę podpisując Arbeidsovereenkomst, czyli umowa o pracę.

Umowa o pracę w Holandii

Podpisanie umowy o pracę w Holandii nie musi być natychmiastowe. Nasz nowy pracodawca pozwoli nam zabrać niepodpisaną jeszcze umowę do domu, abyśmy mogli na spokojnie zapoznać się z jej treścią. Dzięki temu będzie miał pewność, że w pełni ją rozumiemy.

Jeśli znajdziemy w umowie coś, w stosunku do czego będziemy mieć wątpliwości lub z czym się nie zgadzamy, musimy omówić te kwestie z pracodawcą jeszcze przed złożeniem podpisu.

Dopiero po podpisaniu umowy będziemy oficjalnie zatrudnieni i będzie nam przysługiwać wynagrodzenie (loondienst).

Co należy sprawdzić w umowie?

Konieczne jest przed podpisaniem umowy o pracę sprawdzenie dokładnie wszystkich jej warunków. Oto lista najpopularniejszych kwestii zawartych w takiej umowie:

– opis stanowiska

– godziny pracy

– okres próbny (proeftijd)

– oczekiwania dotyczące nadgodzin

– elastyczne możliwości pracy

– urlop

– wynagrodzenie

– premie

– trzynastka

– składki emerytalne

– składki na ubezpieczenie społeczne

– samochód służbowy i telefon służbowy

– ewentualne pokrycie kosztów transportu publicznego itd.

– polityka prywatności i poufności firmy

– warunki rozwiązania umowy

– zakaz konkurencji (concurrentiebeding).

Rodzaje umów o pracę

Istnieje wiele umów o pracę w Holandii, przy czym najczęstsze to umowy o pracę tymczasową i stałą. Umowa o pracę tymczasową (tijdelijk) zawierana jest na czas określony, np. sześć miesięcy lub rok, z wcześniej ustaloną datą końcową. Do rozwiązania umowy o pracę tymczasową po zakończeniu jej trwania nie jest wymagana procedura zwolnienia.

Od 1 stycznia 2020 roku umowa tymczasowa automatycznie zmieniana jest na umowę na czas nieokreślony, jeżeli pracownik otrzymał więcej niż 3 kolejne umowy o pracę tymczasową. Lub gdy pracownik miał z pracodawcą kilka umów o pracę tymczasową na okres dłuższy niż 3 lata, chyba że obowiązują inne zasady.

Natomiast umowa stała zawierana jest na czas nieokreślony (bez daty jej zakończenia). Tego typu umowę można rozwiązać jedynie w przypadku rezygnacji pracownika (np. znalezienia innej pracy w Holandii lub za granicą). Albo gdy pracodawca znajdzie powód do rozwiązania umowy (ale musi wtedy spełnić rygorystyczne wytyczne prawne).

Z kolei umowa z agencją pośrednictwa pracy (uitzendbureau) jest mniej popularną formą umowy o pracę. Zawieramy wtedy umowę z agencją rekrutacyjną, na mocy której jest ona naszym prawnym pracodawcą i podmiotem zapewniającym wynagrodzenie, mimo że będziemy pracować dla strony trzeciej. Należy zauważyć, że w takich umowach ochrona przed zwolnieniem jest ograniczona.

Umowa zero-hour (nul uren) może mieć formę umowy o pracę tymczasową lub stałą. W przypadku tej umowy pracownik nie ma ustalonych godzin pracy. Pozwala to na elastyczną organizację pracy.

Pracownicy zatrudnieni na umowach zero-hour mają takie same prawa jak pracownicy zatrudnieni na umowach stałych. Dotyczy to między innymi zwolnień lekarskich i wynagrodzeń na urlopie. Jednakże takie umowy nie gwarantują stałego dochodu. Pracownik może być także zobowiązany do tego, aby akceptować takie godziny pracy, jakich żąda od niego pracodawca.

Co istotne od 1 stycznia 2015 roku nie można już przedłużać umów zero-hour na czas nieokreślony.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zagadkowa śmierć bezdomnego Polaka – nieoczekiwany zwrot w sprawie!

W czerwcu 2024 w Bunschoten znalezionego ciężko pobitego bezdomnego Polaka. Wkrótce zmarł. Śledztwo pozostało bez odpowiedzi. Nastąpił jednak nieoczekiwany zwrot!

PILNE: Bank Anglii utrzymuje stopy procentowe na obecnym poziomie

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów Komitet Polityki Monetarnej podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie. Przynajmniej do lutego przyszłego roku będą one wynosić 4,75%.

Wielu emerytów może nie dostać Winter Fuel Payment do świąt

Wielu emerytów może nie otrzymać Winter Fuel Payment przed końcem roku. DWP zmaga się z liczbą zaległych wniosków o Pension Credit.

Jest decyzja Ofwat – o ile wzrosną rachunki za wodę w Anglii i Walii od 2025?

W ciągu pięciu lat rachunki wzrosną średnio o 157 GBP, a rocznie - o 31 GBP. W 2030 roku średnio mają znaleźć się na poziomie 597 GBP. Generalnie, wzrost sięgnie 36% i będzie miał miejsce od kwietnia 2025.

Geert Wilders grozi z wycofaniem się PVV z rządzącej koalicji

Geert Wilders grozi wycofaniem się z koalicji rządzącej w Holandii. Lider PVV zapowiedział, że nie zaakceptuje dalszych kompromisów w zakresie polityki migracyjnej.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport