Grzywny dla imigrantów pracujących w Holandii

Minister ds. społecznych i zatrudnienia, Eddy van Hijum chce karać grzywnami imigrantów pracujących w Holandii, którzy nie zarejestrują się prawidłowo w gminie.

Imigranci pracujący w Holandii będą musieli niebawem dopilnować wszelkich formalności związanych ze swoim pobytem w tym kraju.

Kary dla imigrantów pracujących w Holandii

Eddy van Hijum zamierza karać grzywną imigrantów pracujących w Holandii, jeśli nie zarejestrują się prawidłowo w gminie, w której mieszkają.

Minister chce również utrudnić „obywatelom państw trzecich” spoza UE przyjeżdżających do pracy uzyskanie numeru BSN. Zmiany te miałyby być odpowiedzią na skargi agencji ds. zatrudnienia, które twierdzą, że zbyt wiele się od nich wymaga w kwestii powstrzymania wykorzystywania pracowników z zagranicy.

Nowe przepisy z kolei nałożą większą odpowiedzialność na samych imigrantów pracujących w Holandii i rząd.

Ponadto parlament będzie debatował nad długo oczekiwanym nowym prawem. Ustanowi ono system licencjonowania agencji zatrudnienia w celu zwalczania firm wyzyskujących imigrantów.

Holenderski zmienia zasady dla imigrantów
Holenderski zmienia zasady dla imigrantów / fot. Getty Images

Zachęty finansowe dla imigrantów

Według Van Hijmuma rząd sam musi wiele zrobić, aby powstrzymać nadużycia wobec pracowników z zagranicy. Dlatego też zastanawia się nad wprowadzeniem „zachęt finansowych” dla imigrantów, którzy faktycznie zarejestrują się w gminie, w jakiej mieszkają.

– Niektóre gminy już to robią. Jeśli ktoś się nie zarejestruje, pobierają od niego podatek turystyczny. Imigranci powinni być przynajmniej zachęcani do zachowywania się tak, jak wszyscy w Holandii. Jeśli nie zarejestrują się, będą musieli zapłacić grzywnę – powiedział minister.

Ponadto Van Hijum poinformował, że urzędy będą „mniej skłonne do wydawania numerów BSN imigrantom spoza UE. Ryzyko wykorzystania jest szczególnie wysokie w przypadku tej grupy.

Ci pracownicy często najpierw rejestrują się w agencji zatrudnienia w Europie Wschodniej, a następnie przyjeżdżają do pracy w Holandii. Jednak według Van Hijuma łatwość, z jaką mogą uzyskać numer BSN, jest częściowo powodem, dla którego agencje ich zatrudniają.

Minister chce również, aby imigranci byli zobowiązani do natychmiastowej rejestracji po przybyciu do Holandii do pracy. Obecnie muszą się zarejestrować tylko wtedy, gdy przebywają w Holandii dłużej niż cztery miesiące. Według niego nowe zasady mogą pomóc lepiej określić liczbę imigrantów w kraju i miejsca ich pobytu.

Przeczytaj także

Dzień Króla w Holandii – jak obchodzi się Koningsdag?

To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze święto państwowe w Holandii. Jaka jest jego historia? Z jakimi tradycjami się wiąże?

Holandia wprowadza obowiązkowe czipowanie kotów. Od kiedy nowe przepisy?

Już nie tylko psy. Rząd Holandii wprowadza obowiązkowe czipowanie także dla kotów domowych. To sposób na walkę z zaginięciami i poprawę opieki nad zwierzętami.

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport