piątek, 20 września, 2024

Awaria wywołała opóźnienia na brytyjskich lotniskach

Home Office poinformowało, że „ogólnokrajowy problem”, który wywołał we wtorek wieczorem opóźnienia przy bramkach paszportowych na brytyjskich lotniskach, został rozwiązany.

Takie lotniska jak Heathrow, Gatwick, Edynburg, Birmingham, Bristol, Newcastle i Manchester potwierdziły, że problem, który miały Służby Graniczne z bramkami paszportowymi, był przyczyną dużych opóźnień we wtorek wieczorem.

Opóźnienia na brytyjskich lotniskach

We wtorek późnym wieczorem doszło do awarii bramek paszportowych, co wywołało opóźnienia i gigantyczne kolejki na lotniskach w Wielkiej Brytanii. Na zdjęciach opublikowanych w mediach społecznościowych można było zobaczyć tłum ludzi stojących w kolejkach.

Jeden z pasażerów powiedział BBC, że spędził w kolejce do kontroli paszportowej więcej czasu, niż trwał jego lot do Lizbony.

Inny pasażer dodał:

– Stałem w kolejce około 90 minut. Pierwszeństwo miały rodziny z małymi dziećmi, a personel rozdawał każdemu wodę butelkowaną. Generalnie większość ludzi była sfrustrowana, ale zaakceptowała sytuację. Jednak kilka osób było niezadowolonych i spierało się z personelem.

Awaria bramek elektronicznych

Bramki elektroniczne działają w sposób zautomatyzowany i korzystają z funkcji rozpoznawania twarzy w celu sprawdzenia tożsamości danej osoby. Umożliwiają w ten sposób ludziom dostanie się na teren kraju bez konieczności rozmowy z funkcjonariuszem Straży Granicznej.

W 15 portach lotniczych i kolejowych w Wielkiej Brytanii znajduje się aż 270 takich bramek, które w założeniu mają „umożliwić szybszą podróż”. Jednak z powodu wtorkowej awarii systemu, pracownicy Straży Granicznej musieli ręcznie obsługiwać pasażerów.

Home Office, które nadzoruje Straż Graniczną (Border Force) podało w środowym oświadczeniu: „Bramki elektroniczne na brytyjskich lotniskach zostały ponownie uruchomione wkrótce po północy”.

Rzecznik Home Office powiedział, że opóźnienia były spowodowane „problemem z siecią systemową” i po raz pierwszy zgłoszono je koło godziny 19.50, a awaria utrzymywała się przez ponad cztery godziny.

Podano także, że „w żadnym momencie nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa granic i nic nie wskazuje na złośliwą aktywność cybernetyczną”. Przeproszono także podróżnych za zakłócenia i podziękowano „partnerom, w tym liniom lotniczym, za współpracę i wsparcie” podczas awarii.

Niestety problem nie dotyczył tylko samych bramek elektronicznych, gdyż międzynarodowy port lotniczy w Belfaście, który ich nie posiada, stwierdził, że problem związany był z „systemami” Straży Granicznej.

Co jednak istotne – w środę rano większość samolotów na lotniskach w Wielkiej Brytanii odlatywała i przylatywała na nie punktualnie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?