Ile wynoszą średnie koszty mieszkaniowe w Holandii?

Ile kosztuje mieszkanie w Holandii? Według najnowszych danych statystycznych mieszkając w Holandii, trzeba prawie jedną czwartą swoich dochodów przeznaczyć, na zapewnienie sobie przysłowiowego dachu nad głową.

Jak wynik z ustaleń Centraal Bureau voor de Statistiek, średni koszt mieszkania w Holandii w stosunku do dochodów co prawda spadł, ale i tak utrzymuje się powyżej unijnej średniej, która znajduje się na poziomie 20%. W skali naszego kontynentu osoby mieszkające w Holandii zajmują pod tym względem szóste miejsce. Najwyższy odsetek w tym względzie odnotowano – co może być w pewnej mierze zaskoczeniem! – w Grecji.

Mieszkańcy państwa położonego w południowo-wschodniej części Europy na koszty związane z mieszkaniem (w ramach płacenia za czynsz lub spłacania kredytu) wydają 34,2% swoich dochodów. W Danii odsetek ten wynosi 25,4%, w Niemczech kształtuje się na poziomie 24,5%, a w Luksemburgu – 23,8%. Bułgaria w takim rankingu zajmuje miejsce piąte (23,3%), a Holandia z odsetkiem wynoszącym 23% – szóste miejsce.

Ile kosztuje mieszkanie w Holandii?

Od 2015 roku czynsze w Holandii wzrosły o 18,5 proc. W skali europejskiej plasuje to ten kraj w średnim przedziale, bo w UE opłaty tego typu poszły w górę średnio o 13 proc. Warto dodać, iż największe podwyżki odnotowały kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Na Litwie czynsze wzrosły np. o 68,2 proc., na Węgrzech i w Słowenii, o ponad 60 proc.

Według głównego ekonomisty CBS, Petera Heina van Mulligena, koszty mieszkań są generalnie najwyższe w krajach bogatych. Fakt, że Grecja i Bułgaria znalazły się w pierwszej piątce, wynika z tego, że w tym badaniu koszty mieszkania są obliczane jako procent dochodu. – Bułgaria ma jeden z najniższych [średnich] dochodów w Europie, co oznacza, że ​​koszty mieszkania szybko pochłaniają większą część dochodów – zaznacza van Mulligen, jak cytujemy za portalem „NL Times”.

Młodzi Holendrzy z dużymi szansami na własne mieszkanie

Coroczne badanie ogólnego dobrobytu wykazało również, że młodzi obywatele Holandii należeli do osób, które w porównaniu do innych krajów unijnych, mieli największe szanse na wejście w posiadanie swojego własnego mieszkania. W 2022 roku nieco ponad jeden na sześciu Holendrów w wieku od 25 do 30 lat nadal mieszkał w domu swoich rodziców. Dla porównania podobny odsetek w Chorwacji wynosił aż 80%.

– W Europie Południowej bardziej przyjęte jest, że młodzi ludzie zostają dłużej w domu rodzinnym – dodaje van Mulligen. – W krajach północnych jest dokładnie odwrotnie i to właśnie do nich należy Holandia – podsumowuje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport