Co trzeba wiedzieć o nowym limicie cen energii Ofgemu?

Od dziś, od 1 lipca 2024 roku obowiązuje nowy limit cen energii w Wielkiej Brytanii. Spadek wysokości rachunków przyniósł wielu rodzinom finansową ulgę. Ofgem ustalił „price cap” na poziomie 1568 GBP dla przeciętnego gospodarstwa domowego w skali roku, ale już w październiku można spodziewać się kolejnej podwyżki.

W porównaniu z poprzednim limitem cen energii od lipca spadły on o 122 funty, z 1690 GBP, do poziomu 1568 GBP w skali rocznej. Zmiana to obowiązuje w przypadku około 28 milionów osób mieszkających w Anglii, Szkocji i Walii, ale nie Irlandii Północnej, gdzie obowiązują inne regulacje. Dodajmy również, iż dzięki tej obniżce ofgemowski „price cap” znalazł się na poziomie najniższym od dwóch lat.

Jak jednak nietrudno się domyślić, ten spadek cen spowodowany jest czynnikami sezonowymi. Latem ceny prądu i gazu są zwyczajnie niższe, a zimą będą (niestety!) wyższe. Obecne prognozy przewidują, że wzrosną jeszcze jesienią, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC,

Ile będziemy płacić za energię od lipca 2024?

Firma konsultingowa Cornwall Insight przewiduje, że typowy roczny rachunek gospodarstwa domowego wzrośnie do 1723 GBP w październiku, co oznacza wzrost o 155 GBP, czyli o 10% w stosunku do obecnej sytuacji.

– Skromne spadki w lecie prawdopodobnie zostaną zniwelowane przez większe wzrosty, które nastąpią jesienią, kiedy ludzie będą musieli ponownie włączyć ogrzewanie – komentuje Adam Scorer, dyrektor generalny organizacji charytatywnej National Energy Action, jak cytujemy za BBC.

– Ceny energii wywindują koszty usług, które pozostaną nieosiągalnym luksusem, na który wielu najuboższych po prostu nie bęzie mogło sobie pozwolić – podsumowuje Scorer.

Czym jest „price cap” Ofgemu?

Chociaż limit cenowy zmienia się co trzy miesiące, Ofgem ilustruje go uśrednionym rocznym rachunkiem dla przeciętnego gospodarstwa domowego zużywającego typową ilość gazu i energii elektrycznej. Osoby mieszkające w większych nieruchomościach będą płacić więcej ze względu na większe zużycie energii, a osoby mieszkające w mniejszych nieruchomościach zapłacą mniej.

W chwili obecnej ceny energii na globalnych rynkach oraz rachunki za prąd i gaz spadły poniżej poziomów, które osiągnęły po inwazji Rosji na Ukrainę. Niemniej, w Wielkiej Brytanii typowy rachunek za energię dla gospodarstwa domowego pozostaje o około 400 funtów większy, niż był jeszcze trzy lata temu.

Nowe stawki opłat za prąd i gaz

O jakich zmianach lipcowych warto wiedzieć? Oto najważniejsze konkrety:

  • Od lipca ceny gazu są ograniczone do maksymalnej wysokości 5,48 pensów za kilowatogodzinę (kWh), a energii elektrycznej do 22,36 pensów za kWh. Typowe gospodarstwo domowe zużywa około 2700 kWh energii elektrycznej rocznie i 11 500 kWh gazu
  • Gospodarstwa domowe z licznikami przedpłatowymi (pre-payment meters) płacą nieco mniej niż te, które regulują swoje rachunki za pomocą polecenia zapłaty (direct debit). Ich typowy rachunek wynosi 1522 GBP. Z kolei typowy rachunek w przypadku regulowania rachunku co trzy miesiące gotówką lub czekiem wynosi 1668 GBP.
  • Stałe dzienna opłata pokrywająca koszty podłączenia do źródła zasilania pozostaje niezmieniona. W przypadku energii elektrycznej wynosi 60 pensów dziennie, a w przypadku gazu – 31 pensów dziennie. Warto jednak dodać, że stawki te mogą się różnić w zależności od regionu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Świąteczna reklama John Lewis – w 2024 roku postawiono na coś… nietypowego

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… W Wielkiej Brytanii bożonarodzeniowa reklama sieci handlowej John Lewis, która zwykle ma premierę w połowie listopada, to pierwsza zapowiedź zbliżającego się christmas season.

Włamanie do Zamku w Windsorze – co okazało się celem włamywaczy?

Zamaskowani przestępcy wdarli się na teren królewskiego Zamku w Windsorze i jak wynika z doniesień brytyjskich mediów, złodzieje ukradli pojazdy rolnicze. W tym czasie król i królowa nie przebywali w rezydencji, ale w pobliskim domu spali William i Kate ze swoimi dziećmi.

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...

Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź szczegóły.