Czy warto wyjeżdżać z UK, mając 1 mln PLN i zaczynać „od zera” w Polsce?

Na jednej z popularnych grup na Facebook`u zrzeszających Polaków przebywających na emigracji w UK i planujących lub po prostu myślących o powrocie do Polski, wybuchła zażarta dyskusja. Zaczęło się od planów powrotu do kraju jednego z jej członków, który zapytał o sens powrotu z milionem złotych w kieszeni.

Niby dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, ale dyskusje na temat budżetu powrotowego na trasie z UK do PL zwykle kończą się nie tyle żywiołowymi dyskusjami, ile wręcz kłótniami wśród Polaków Zwykle budzą wśród naszych rodaków żywe, a szczególnie teraz, gdy w Wielkiej Brytanii i w Polsce panuje taka, a nie inna sytuacja.

Tym razem punktem wyjścia do kolejnej, ostrej wymiany zdań w tym temacie doszło po publikacji poniższego posta. Członek grupy pragnący zachować anonimowość napisał:

Myślimy o powrocie do Polski (…). Mamy dom w Oxford, kupiony 12 lat temu. Ze sprzedaży byśmy mieli około 1 mln zloty zysku. Mamy tutaj stabilne prace, służba zdrowia i uczelnia. Dziecko na pokładzie 8 lat. W Polsce jako pielęgniarz musiałabym zacząć od 0, czyli zarobki by spadły o 1/3. Żona to samo. Identyczne stanowisko Kraków na 100 wysłanych CV, 2 oferty rozmów o prace i nie wiadomo czy by dostała. Biorąc tez pod uwagę sytuacje gospodarczo-polityczną Polski, jest sens wracać? Co nas razi w UK to pogoda, tęsknota za rodzina i wzrost przestępczości. Finansowo jest ok.

Nierozstrzygalny dylemat polskich imigrantów

Wątek refleksji nad powrotem do Polski wraca jak bumerang, w kolejnej dyskusji. Na czym polega dylemat? Z jednej strony – stabilne zatrudnienie, dobre pieniądze, a także własny dom, ale przy tym wszystkim brakuje głębokiego przekonania o chęci pozostania w UK. Z drugiej zaś strony znajduje się niepewność co do tego, jak będzie wyglądała przyszłość w Polsce, ale również tęsknota i emocje stojące tak mocno za powrotem.

Pewien kapitał na początek jest, no ale właśnie – trzeba zaczynać od nowa, mozolnie dochodzić do tego, co już się wcześniej osiągnęło, tyle że w innym kraju. Co wybrać, za czym się opowiedzieć? Postawić na to, co już „znane” czy zaryzykować i rzucić się trochę w „nieznane”?

W jaki sposób do tej kwestii odnieśli się nasi rodacy?

Co Polacy radzą Polakom?

– Nikt ci tu nie odpowie jednoznacznie. Nie ma odpowiedzi na pytanie “czy jest sens”. Oczywiście z 1 mln macie duże możliwości, ale każde pieniądze kiedyś się skończą. To trudna decyzja, i podejrzewam ze jak wrócicie to już na amen. Czy się odnajdziecie? Ciężko powiedzieć, to zależy od was – zaznacza Grzegorz

– Za 1 mln to kupicie fajne mieszkanko albo domek i macie najgorszy wydatek z głowy. Wróciłam rok temu, razem z partnerem kupiliśmy mieszkanie, czynsz nie jest zbyt tani, ale nie musimy płacić za wynajem, czy hipotekę, a to jest wielki plus. Finansowo cudów nie ma, ale jest dobrze, a jeśli chodzi o poza finansowe sprawy, to już zapomnieliśmy o UK i nie tęsknimy. Dobrze nam tu i jesteśmy szczęśliwi w Polsce – dodaje Ewelina

– Jestem 3 lata w Polsce (po 17 w UK) i powiem: wracajcie. Pytanie tylko, czy podejmiesz decyzję na podstawie tego, ile osób tu będzie „za”, a ile „przeciw”. Nie spróbujesz, będziesz żałował. Fakt, każda ilość pieniędzy kiedyś się skończy, ale żadne pieniądze w UK nie zmienią powodów, dla których myślicie o powrocie. Wiele zależy od waszego nastawienia – zaznacza Ania.

A Wy? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jaką radę dalibyście osobie, stojącej przed takim dylematem? Zapraszamy do komentowania?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szef Ryanaira musiał zapłacić w restauracji za… miejsce na nogi

Irlandzka restauracja obciążyła szefa Ryanaira dodatkową opłatą do rachunku za „priorytetowe miejsce” oraz "dodatkowe miejsce na nogi".

Holendrzy mniej palą i piją, ale mają inny problem

Połowa Holendrów ma problem z nadwagą. Coraz bardziej pozytywne natomiast okazują się statystyki dotyczące palenia papierosów i picia alkoholu...

W lutym 2025 inflacja w UK spadła

Indeks CPI (czyli wskaźnik cen konsumpcyjnych w UK), który stanowi oficjalną miarę inflacji, w lutym 2025 roku wyniósł 2,8 proc w skali rocznej. W porównaniu ze styczniem 2025 odnotowano spadek o 0,2 proc.

O ile wzrośnie podatek Vehicle Excise Duty od kwietnia 2025?

Od 1 kwietnia 2025 roku wrosną stawki „podatku samochodowego” w Wielkiej Brytanii. O ile więcej posiadacze czterech kółek zapłacą ramach Vehicle Excise Duty (VED)?

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.

Inflacja w Holandii w marcu 2025 spowolniła

Wskaźnik inflacji w Holandii w marcu 2025 roku znalazł...

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.