czwartek, 19 września, 2024

Ogólnokrajowy strajk kolejarzy i firm autobusowych sparaliżował Holandię

W dniu dzisiejszym, w godzinach porannych, w ruch na holenderskich drogach uderzył protest pracowników Nederlandse Spoorwegen i regionalnych firm transportowych. Strajk miał miejsce od 4 do 8 rano. Dotyczył całego kraju. Pasażerom poradzono, aby dziś w godzinach porannych unikać poruszania się pociągami i autobusami.

11 września 2024 roku w Holandii miał miejsce ogólnokrajowy strajk pracowników transportu publicznego. Miał on miejsce od godziny 4:00 do 8:00 rano, a zatem pracownicy NS i regionalnych firm transportowych zakończyli akcję protestacyjną jeszcze przed porannymi godzinami szczytu, gdy ludzie dojeżdżają do pracy.

Na szczęście, w tym przypadku nie można pisać o tym, że strajk spowodował paraliż dróg w Holandii.

Co wydarzyło się na holenderskich drogach?

Przed rozpoczęciem akcji protestacyjnej NS zaleciło podróżnym przełożenie zaplanowanych podróży lub skorzystanie z alternatywnej formy transportu. Holenderska spółka kolejowa nie organizowała autobusów zastępczych. Z prostej przyczyny – nie wystarczyłoby ich, aby przewieźć wszystkich podróżnych, których dotknęła akcja protestacyjna.

Jak podaje serwis informacyjny „NL Times”, pracownicy firm Arriva, Keolis, EBS, Qbuzz i Transdev, do których należą również marki Connexxion i Hermes, również strajkowali dziś rano, więc te autobusy i pociągi nie kursowały.

Dodajmy, że w ramach wyjątku w godzinach akcji protestacyjnej między Amsterdam Central Station a Schiphol normalnie kursowały pociągi. Władze stołecznego lotniska zwróciły się do sądu o gwarancje w tej kwestii. Udało się ją uzyskać, ale zmniejszono liczbę porannych połączeń z portem lotniczym.

Co było przyczyną strajku?

Pracownicy transportu publicznego strajkują w sprawie zmian w programie wcześniejszych emerytur. Dla osób wykonujących zawody wymagające wysiłku fizycznego wygasa on w przyszłym roku. Związki zawodowe od miesięcy walczą o wydłużenie go lub zastąpienie innym programem.

Minister ds. społecznych i zatrudnienia Eddy van Hijum złożył propozycję w zeszłym tygodniu, ale według związków zawodowych jest ona nadal zbyt odległa od ich żądań.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Dzisiaj zniżka na jedzenie i napoje w Wetherspoon

Sieć pubów Wetherspoon ogłosiła dzisiaj (czwartek, 12 września) 24-godzinną zniżkę na jedzenie i napoje w swoim menu.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...