czwartek, 19 września, 2024

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci. Przygląda się on również pod tym względem Australii, gdzie wprowadzenie ograniczeń nastąpi szybciej.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych może mieć – według brytyjskiego ministra ds. technologii, Petera Kyle’a – dobroczynny wpływ.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych wśród dzieci i nastolatków

Bardzo możliwe, że w Wielkiej Brytanii rząd wprowadzi zakaz korzystania z mediów społecznościowych wśród dzieci i nastolatków, aby chronić ich zdrowie psychiczne.

Niestety korzystanie z różnych platform społecznościowych przez nieletnich wyrządza coraz więcej szkód ich zdrowiu psychicznemu.

Minister ds. technologii, Peter Kyle obiecał, że uważnie przyjrzy się temu, co obecnie dzieje się w tej kwestii w Australii. Rząd planuje tam wprowadzić ustawę zabraniającą dzieciom korzystania z takich serwisów jak Facebook i Instagram.

Premier Australii, Anthony Albanese zapowiedział jeszcze konsultacje w sprawie ustalenia granicy wiekowej (od 14 do 16 lat). Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że media społecznościowe odrywają dzieci od realnych doświadczeń z przyjaciółmi i rodziną.

Rząd Australii Południowej zaproponował także zmuszenie firm, aby nie dopuszczały do korzystania ze swoich platform społecznościowych dzieci do 13. roku życia. Jeśli się do tego nie zastosują, będą im grozić kary finansowe.

Brytyjski minister ds. technologii powiedział BBC Radio 4, że otwarty jest obecnie na to, aby wprowadzić podobne ograniczenia na Wyspach.

Rodzice poprą pomysł?

Wśród rodziców coraz bardziej narasta sprzeciw wobec powszechnego korzystania z mediów społecznościowych. W kampanię na rzecz ograniczenia dostępu to tego typu platform angażują się zwłaszcza rodzice, którzy zapłacili najwyższą cenę. A ich dzieci targnęły się na własne życie po tym, co zobaczyły na swój temat w sieci.

Wiele osób obawia się także, że algorytmy pokazują dzieciom szkodliwe dla ich psychiki treści na takie tematy, jak samobójstwo, przemoc, zaburzenia odżywiania i znęcanie się.

– Istnieją poważne dowody na to, że media społecznościowe szkodzą bezbronnym młodym ludziom. To sprawia, że część z nich staje się jeszcze bardziej bezbronna – powiedział minister Kyle.

Skuteczne działania

Stwierdził jednak, że dotychczas zgromadzono mało dowodów na to, które działania zapobiegawcze i ograniczenia, miałyby najlepszy skutek w ochronie młodych ludzi. Dlatego też bardzo uważnie przygląda się środkom wprowadzanym w Australii. W tym tygodniu rozpoczyna się tam ostatnia faza badania pozwalającego na określenie wieku dzieci objętych zakazem.

Uchwalona zaledwie w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii ustawa o bezpieczeństwie w Internecie miała dać władzom większe uprawnienia w zakresie walki z „nielegalnymi treściami” udostępnianymi w Internecie. Niestety zamiast tego jest w dużej mierze uśpiona. Gdyż nadal dopracowuje się szczegóły dotyczące jej wprowadzenia i wdrożenia.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...