czwartek, 19 września, 2024

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do Opola szybciej niż się spodziewano. Zarówno Opole jak i Wrocław ma uchronić przed falą kulminacyjną gigantyczny zbiornik Racibórz Dolny. Jest on w stanie przyjąć 185 mln metrów sześciennych wody z wezbranej Odry.

Olbrzymi zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny ma spłaszczyć falę powodziową w Opolu i Wrocławiu. W niedzielę rozpoczęto jego wypełnianie, a w poniedziałek po południu był on wypełniony w około 50 proc. Czy zda egzamin w przypadku fali kulminacyjnej?

Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

We wtorek szczyt fali powodziowej dotrze do Opola (a nie w środę, jak wcześniej przewidywano). Natomiast pod koniec tygodnia pojawi się we Wrocławiu. Według przewidywań poziom rzeki w Opolu nie przekroczy 7 metrów, jednak służby cały czas monitorują sytuację.

Z dotychczasowych informacji wynika, że Opole nie jest zagrożone. Przechodząca tamtędy fala nie nałoży się na powódź zmierzającą z Nysy Kłodzkiej. Informacja ta jest bardzo ważna dla Wrocławia.

Pomoc dla Opola

Miasto Opole przygotowało dla mieszkańców 110 tysięcy worków i piasek do wykorzystania na zabezpieczenie domów. Aby odebrać worki, należy skontaktować się z MCZK i zadzwonić pod numer 77 44 61 077 lub 77 54 11 340.

Od poniedziałku w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu przy ul. Strzelców Bytomskich 1 dyżurują pracownicy i członkowie opolskiego sztabu WOŚP. Natomiast harcerze z ZHP w Opolu są dostępni w siedzibie hufca przy ul. Jagiellonów 86C (od wtorku do piątku od godz. 17.00 do 20.00). Aby skontaktować się ze sztabem WOŚP w Opolu, należy zadzwonić pod numer 77 454 27 14 lub wysłać e-mail na adres [email protected]

Mieszkańcy miasta usuwają skutki powodzi
Mieszkańcy miasta usuwają skutki powodzi / fot. Getty Images

Wrocław zagrożony?

Sytuacja powodziowa coraz bardziej niepokoi także mieszkańców Wrocławia, którzy spodziewają się fali kulminacyjnej pod koniec tygodnia. W poniedziałek w posiedzeniu sztabu kryzysowego uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak i przedstawiciele służb ratunkowych.

Premier zaznaczył, że w rozporządzeniu dotyczącym stanu klęski żywiołowej mogą pojawić się zmiany:

Postanowiliśmy działać elastycznie, sytuacja jest dynamiczna. Rozporządzenie jest skonstruowane w taki sposób, że każdego dnia będziemy gotowi z szefem MSWiA do wprowadzania koniecznych zmian, a więc uzupełniania go o ewentualne nowe powiaty czy gminy jeśli uznamy, że stan klęski żywiołowej ułatwi nam działania ochronne i ratunkowe – powiedział Donald Tusk.

Według hydrologa obecnego na posiedzeniu sztabu kryzysowego kluczowy w przypadku ryzyka nałożenia się na siebie fal powodziowych jest zbiornik Racibórz.

Trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby [fale powodziowe] następowały po sobie. W tym celu konieczne jest właściwe funkcjonowanie zbiornika Racibórz. Nasze prognozy wskazują, że we Wrocławiu fala powodziowa będzie przechodzić pod koniec tego tygodnia – powiedział hydrolog.

Obecnie sytuacja we Wrocławiu jest pod kontrolą, działa także bez zakłóceń port lotniczy. Według prezydenta miasta, Jacka Sutryka miasto jest lepiej zabezpieczone przed powodzią niż w roku 1997, dzięki czemu mieszkańcy mogą nie odczuć tak dotkliwie przejścia szczytu fali powodziowej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?