Holandia chce stałego wyjątku (opt-out) od unijnej polityki imigracyjnej

Nowy prawicowy rząd Holandii kierowany przez partię Geerta Wildersa chce stałego wyjątku (opt-out) z unijnej polityki imigracyjnej. Oficjalnie zwrócił się do Unii Europejskiej o zwolnienie z przepisów imigracyjnych.

Holenderski rząd chciałby wycofać się z pakietu imigracyjnego, który po czterech latach rokowań wprowadzono w Holandii w maju. Skrajnie prawicowej partii PVV Geerta Wildersa zależy na wdrożeniu „najbardziej rygorystycznej polityki imigracyjnej wszech czasów”.

Holandia chce odciąć się od unijnej polityki imigracyjnej

W ubiegłym roku w Holandii złożono 38 tys. nowych wniosków o azyl. Nowy rząd nie jest z tego faktu zadowolony i zamierza wycofać się z polityki azylowej Unii Europejskiej. Dlatego też złożył wniosek o wprowadzenie dla Holandii wyjątku od zasad unijnej polityki imigracyjnej.

Aby to zrobić, konieczny byłby tzw. opt-out z przepisów azylowych. Holenderski rząd jest za wprowadzeniem większych kontroli na granicach, aby ograniczyć napływ imigrantów.

W sprawie holenderskiego wniosku wypowiedziała się niemiecka posłanka do Parlamentu Europejskiego, Birgit Sippel z SPD, która brała także udział w rokowaniach dotyczących unijnego pakietu imigracyjnego:

– Żądanie holenderskiego rządu dotyczące objęcia go wyjątkiem od europejskiej polityki imigracyjnej nie stanowi realnej groźby. Postanowienie o wyłączeniu danego kraju musi bowiem zostać zapisane w traktatach Unii Europejskiej, które można zmienić tylko jednogłośnie. Mocno wątpię, że inne państwa członkowskie zgodzą się na takie odrębne rozwiązanie dla Holandii.

Będzie mini-Nexit?

Holenderska minister ds. imigracji, Marjolein Faber z partii Wildersa poinformowała Komisję Europejską, że jej kraj chce „drastycznie ograniczyć skalę migracji do Holandii”, aby „nadal móc wypełniać swoje konstytucyjne obowiązki – zapewniać mieszkania socjalne, opiekę zdrowotną i edukację”.

– Musimy ponownie sami decydować o naszej polityce azylowej! – powiedziała Faber.

Chce tym samym szybko i drastycznie zmniejszyć liczbę imigrantów w kraju. Co ciekawe – w czasie ubiegłotygodniowej debaty w parlamencie Wilders nazwał ten ruch „rodzajem mini-Nexitu”. Wielokrotnie wzywał też swój kraj do opuszczenia Unii Europejskiej w czasie swojej trzydziestoletniej kariery.

Przeczytaj także

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Aresztowano dwóch podejrzanych i uzbrojonych Polaków

Nie byli w stanie wyjaśnić skąd wzięli się w pojeździe, ani powiedzieć, kto jest właścicielem auta.

Obwodowe komisje wyborcze w Holandii – tu zagłosujesz na prezydenta RP

Tu zagłosujesz na prezydenta RP. Prezentujemy pełną listę obwodowych komisji wyborczych (OKW), które utworzono w Holandii.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport