4 zmiany dla kierowców dotyczące parkowania – koniec z sztuczkami operatorów parkingów

Parkowanie, szczególnie w Londynie jest koszmarem dla niejednego kierowcy. Brak miejsc, wysokie opłaty, kary i niejasne zasady obowiązujące na parkingach, to tylko niektóre z utrudnień.

Od 1 października 2024 wchodzi w życie tzw. The Private Parking Sector Single Code of Practice, czyli w wolnym tłumaczeniu Jednolity Kodeks Praktyk Sektora Parkingów Prywatnych. Ma on wprowadzić znaczące zmiany, aby zasady parkowania uczynić bardziej przejrzystymi i sprawiedliwymi dla kierowców. Operatorzy prywatnych parkingów, będą musieli zaprzestać używania dotychczasowych sztuczek, które narażały kierowców na wysokie opłaty lub mandaty. 

Czym jest The Private Parking Sector Single Code of Practice?

Nowy kodeks został opracowany przez British Parking Association (BPA) i International Parking Community (IPC). Ustala on jednolite zasady, których muszą przestrzegać wszyscy prywatni operatorzy parkingów. Ma on na celu ochronę kierowców i wprowadzenie jasnych zasad dla wszystkich. Wyeliminuje on różne triki stosowane przez operatorów aby zmylić kierowców, narazić ich na wyższe opłaty lub celowo wprowadzić w błąd. 

Jakie główne zasady wprowadzają przepisy?

Nowe przepisy będą miały zastosowanie na wszystkich prywatnych parkingach, co oznacza, że parkując w dowolnym miejscu, będziemy potraktowani tak samo.

Główne zasady dla kierowców:

  • Czytelniejsze oznakowanie: Kodeks wymaga spójnego, łatwego do zrozumienia oznakowania parkingu. Począwszy od oznakowania miejsc do parkowania, skończywszy na czytelnych zasadach działania parkingu. Kierowca ma być w pełni poinformowani o zasadach parkowania w tym o cenniku, bez wysiadania z pojazdu. Obejmuje to szczegółowe informacje na temat taryf, ograniczeń i kar, ograniczając nieporozumienia i spory.
  • 10 minutowy okres karencji: Obowiązywać będzie obowiązkowy 10-minutowy okres karencji, dający kierowcom dodatkowy czas na zaparkowanie lub odjechanie bez narażania się na mandaty. Ma to na celu uwzględnienie drobnych opóźnień, takich jak oczekiwanie na miejsce lub zapoznanie się z warunkami parkowania.
  • Uczciwy proces odwoływania kar: Wprowadzenie „karty odwołań” oferuje bardziej przejrzysty i ustrukturyzowany proces kwestionowania opłat parkingowych. Obejmuje to szczegółowe wytyczne dotyczące przypadków, w których mogą mieć zastosowanie okoliczności łagodzące, takie jak nagłe przypadki medyczne lub kwestie związane z niepełnosprawnością.
  • Łatwiejsze płatności: Kodeks ma również na celu usprawnienie procesów płatności, oferując bardziej przejrzyste opcje i integrując nowe technologie w celu ułatwienia transakcji, takich jak płatności zbliżeniowe i systemy automatyczne.
  • Utrzymuje limit opłaty parkingowej na poziomie 100 funtów, obniżony do 60 funtów, jeśli zostanie uiszczona w ciągu 14 dni.

Jakie sztuczki stosują operatorzy parkingów, aby zmylić kierowców?

Niejasne oznakowania parkingów i niewidoczne zasady zwiększają ryzyko naliczenia wyższych opłat lub mandatów dla kierowców. Dotychczas prywatni operatorzy parkingów, byli praktycznie bezkarni. Jakie praktyki najczęściej stosowali?

Ukryte lub niewyraźne znaki i regulaminy

Jednym z najczęstszych sposobów, jakimi operatorzy parkingów próbują zmylić kierowców, jest umieszczanie znaków informujących o opłatach w miejscach, gdzie są one trudne do zauważenia. Tablice z cennikami lub z informacją, że parking jest płatny są małe, umieszczone wysoko lub w nieoczywistych lokalizacjach. Czcionki są niewyraźne, kolory wyblakłe. Wszystko to powoduje, że kierowcy mogą ich nie dostrzec i nie wiedzą, że muszą zapłacić za parkowanie​.

Niejasne informacje o opłatach

Operatorzy parkingów mogą również stosować niejasne lub skomplikowane zapisy dotyczące stawek. Na przykład, mogą istnieć różne taryfy w zależności od pory dnia, co często nie jest jasno oznaczone. Kierowcy mogą błędnie zakładać, że opłata obowiązuje jednolicie przez cały dzień​ i zapłacić błędną kwotę.

Brak możliwości zapłacenia na miejscu

Jest to chyba najgorszy rodzaj utrudnienia dla parkujących kierowców. Parking, na którym nie da się zapłacić gotówką ani kartą. Kierowca jest zmuszony do korzystania z aplikacji mobilnych lub stron internetowych. Aplikacja długo się pobiera, wymaga rejestracji, potwierdzenia poprzez kliknięcie linku, czasem przedpłaty i podania danych karty. Tymczasem czas postoju często już jest liczony. To może prowadzić do wyższych opłat, a jeśli nastąpi problem z aplikacją i kierowcy nie uda się opłacić parkingu w ogóle, otrzyma on mandat. 

Celowo za krótki okres darmowego parkowania

Wielu operatorów oferuje tzw. „okresy darmowe” – na przykład pierwsze 5 minut bez opłat. Jednak czasami ten okres jest tak krótki, że np. nie pozwala na znalezienie punktu opłat, co prowadzi do naliczenia wysokich kar za brak biletu. 

Zbyt wysokie kary za błahe przewinienia

Operatorzy często nakładają nadmiernie wysokie opłaty karne (nawet do £100 lub więcej), jeżeli kierowca nie spełni wymyślnych warunków parkowania o których nie jest informowany. Np. nie zapłaci w ciągu kilku minut od wjazdu. 

Nowe przepisy wprowadzane w październiku 2024, takie jak Single Code of Practice, mają na celu ograniczenie tych nieetycznych praktyk, wprowadzając bardziej przejrzyste zasady i skuteczniejszy system odwołań​.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Huragan Bert uderzy w Wyspy. Wydano ostrzeżenia na weekend

Po tygodniu, w którym arktyczne wiatry, śnieg i oblodzenia ogarnęły Wielką Brytanię, w weekend Wyspy nawiedzi huragan Bert.

Revolut zaostrza zasady i wymaga dokumentów. Jak uniknąć blokady konta?

W ostatnich tygodniach coraz częściej się słyszy o tym, że Revolut blokuje konta użytkownikom.

Śnieg wywołał chaos na Wyspach. Zamknięto 130 szkół

Opady śniegu wywołały w Wielkiej Brytanii prawdziwy chaos komunikacyjny. Powstał on zarówno na drogach, jak i na kolei.

Włamanie do Zamku w Windsorze – co okazało się celem włamywaczy?

Zamaskowani przestępcy wdarli się na teren królewskiego Zamku w Windsorze i jak wynika z doniesień brytyjskich mediów, złodzieje ukradli pojazdy rolnicze. W tym czasie król i królowa nie przebywali w rezydencji, ale w pobliskim domu spali William i Kate ze swoimi dziećmi.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...

Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź szczegóły.

Po powrocie z emigracji Polacy czują się jak obcy ludzie. Nawet w swoich rodzinnych stronach

Jak Polacy radzą sobie po reemigracji? Jakie mają przemyślenia na temat życia w Polsce? Zdania są tu podzielone

Pieski i specjalne nagrody. Szkoły desperacko walczą z absencją uczniów

Ponieważ dzieci w Anglii i Walii coraz rzadziej chodzą do szkoły, dyrektorzy sięgają po nowe metody, aby je do nauki zachęcić. Jakie?