Home Office będzie surowiej karać brytyjskie firmy wyzyskujące imigrantów

Brytyjski rząd zamierza surowiej karać te brytyjskie firmy, które łamią prawa w kwestii zatrudniania imigrantów. Sankcje nakładane przez Home Office będą znacznie boleśniejsze dla tych pracodawców, którzy dopuszczają się wyzysku i nadużyć wobec importowanej do UK siły roboczej.

Najbardziej narażeni na wyzysk i nadużycia w zakresie regulacji związanych z zatrudnieniem na wizach pracowniczych są imigranci pracujący w brytyjskim sektorze opieki.

Naruszenia przepisów obowiązujących w UK dotyczących zatrudnienia w tym przypadku odnoszą się do niepłacenia minimalnego wynagrodzenia lub wielokrotnego łamanie przepisów wizowych.

Surowsze kary dla nieuczciwych pracodawców

Minister ds. migracji Seema Malhotra zapowiada twardą walkę z tego typu praktykami stosowanymi przez nieuczciwych pracodawców w UK, jak czytamy na łamach serwisu standard.co.uk. Firmom, które łamią przepisy związane z zatrudnianiem pracowników spoza Wielkiej Brytanii, grożą długotrwałe zakazy przyjmowania do pracy pracowników zagranicznych.

Zapowiedziano, że restrykcje w tym zakresie mają zostać podwojone. Obecnie kara za łamanie przepisów związanych z imigrantami, którzy uzyskali wizę pracowniczą, sięga zakazu zatrudniania tego typu pracowników na okres 12 miesięcy. Zgodnie ze zmianami proponowanymi przez rząd sankcja ta ma wynieść co najmniej dwa lata w przypadku firm będących recydywistami w tej kwestii.

Minister Malhotra powiedziała, że ​​rząd zobowiązał się do zapewnienia, że ​​„osoby nadużywające naszego systemu imigracyjnego poniosą możliwie najsurowsze konsekwencje”.

Home Office w obronie praw imigrantów

Przepisy w tym zakresie zmienią się dzięki wdrożeniu ustawy Employments Rights Bill, nad którą obecnie trwają prace w parlamencie. Jak pisaliśmy wyżej, proponowane zmiany najbardziej przysłużą się osobom, które zatrudniane się w UK, jako np. opiekunowie osób starszych. Według danych Home Office aż 450 licencji sponsorskich w sektorze opieki zostało cofniętych (od lipca 2022 roku). Zmiany przewidują pomoc pracownikom, których pracodawca zostanie ukarany, w znalezieniu innej pracy.

– Pracodawcy nie będą już mogli łamać przepisów bez większych konsekwencji ani naciągać pracowników zagranicznych za koszty, które zawsze powinni byli ponosić, jeśli zdecydują się nie rekrutować w kraju – komentuje minister Seema Malhotra, jak cytujemy za standard.co.uk

„Wykorzystywanie pracowników jest całkowicie niedopuszczalne”

– Wykorzystywanie pracowników jest całkowicie niedopuszczalne. Niestety, takie praktyki można zaobserwować zwłaszcza w naszym sektorze opieki, gdzie pracownicy przybywający do Wielkiej Brytanii, aby wesprzeć naszą służbę zdrowia i opiekę społeczną, zbyt często wpadali w nieuzasadnioną niepewność i zadłużenie. To może i musi się skończyć – podsumowuje brytyjska minister ds. migracji.

Członkini rządu wtóruje minister zdrowia Stephen Kinnock. Polityk zaznacza, iż zagraniczni pracownicy są cenną częścią sektora medycznego, „jednakże nastąpił niedopuszczalny wzrost wykorzystywania i nadużyć wobec nich przez nieuczciwych pracodawców”, jak mówi.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nie pracujesz tracisz zasiłki! Rząd zapowiada gruntowne zmiany

Albo do pracy, albo stracicie benefity. Młodzi ludzie, którzy będą odmawiać podjęcia pracy, staną w obliczu obcięcia świadczeń socjalnych, jak deklaruje Liz Kendall, stojąca na czele ministerstwa pracy i emerytur w rządzie Partii Pracy

Podwyżka sick pay w UK – wystosowano apel do rządu Labour

Do brytyjskiego rządu wystosowano apel o podniesienie podstawowej stawki ustawowego zasiłku chorobowego (statutory sick pay). Czego domagają się od władz UK organizacje charytatywne i ile miałaby wynieść sick pay?

Będą wcześniejsze wybory? Premier odrzuca petycję, która zebrała 2 mln podpisów

Premier odrzuca pomysł dotyczący wcześniejszych wyborów powszechnych, mimo że petycja zebrała ponad dwa miliony podpisów.

Migracja netto osiągnęła rekordowy poziom 906 000

ONS ujawniło najnowsze dane dotyczące migracji netto, czyli różnicy między liczbą osób przyjeżdżających na Wyspy i opuszczających je.

Elon Musk namiesza w brytyjskiej polityce finansując Farage’a?

Po wsparciu dla Donalda Trumpa, Elon Musk przygotowuje się do ingerencji w brytyjską politykę. Chce przeznaczyć darowiznę Farage'owi.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie