Król Karol III z wizytą w siedzibie POSK

W środę 5 lutego 2025 roku jego wysokość Karol III odwiedził POSK (Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny) w londyńskim Hammersmith. Król spotkał się z przedstawicielami polskich środowisk w Wielkiej Brytanii.

Podczas wizyty w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym brytyjskiemu monarsze towarzyszyli ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek i prezes Ośrodka Marcin Kalinowski. Królowi towarzyszył także dyrektor ośrodka do spraw komunikacji i wizerunku Wiktor Moszczyński.

Wizyta brytyjskiego monarchy w POSK

„Po wizycie w Polsce, a zwłaszcza po doświadczeniach w związku z odwiedzinami w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w ramach rocznicowych obchodów, Jego Wysokość wyraził chęć spotkania się z polską diasporą i podzielenia się z nimi swoimi doświadczeniami” – jak czytamy na oficjalnej stronie FB POSK.

W ramach pierwszej części swojej wizyty król Karol III obejrzał wystawę obrazów autorstwa Feliksa Fabiana, weterana II wojny światowej. Był po niej oprowadzany przez historyczkę sztuki i malarkę Joannę Ciechanowską wraz z dr Dobrosławą Platt. To właśnie ona przygotowała tę ekspozycję. Jednocześnie pełni funkcję dyrektorki biblioteki POSK, jak czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

„Prezentowane dzieła, przedstawiające dom artysty w Polsce i jego wspomnienia z podróży, należą do rodziny znanej działaczki społecznej Lili Stern-Pohlman” – jak podaje dodatkowo PAP.

Warto dodać, iż Feliks Fabian to wybitny artysta polsko-żydowskiego pochodzenia. Większą część swojego życia spędził właśnie w Londynie. Wystawa poświęcona jego twórczości „odzwierciedla głębokie więzi kulturowe łączące nasze dwa narody”, jak czytamy w komunikacie Ambasady RP w Londynie.

Polska diaspora ugościła króla Karola III

Następnie król Karol III w POSK spotkał się z przedstawicielami różnych środowisk polskiej społeczności na Wyspach. Brytyjski monarcha ściskał dłonie i rozmawiał z liderami polskich organizacji, dziennikarzami z polskich mediów, nauczycielami i artystami. Karol III spotkał się także z uczniami szkół sobotnich i harcerzami. Rozmawiał między innymi z weteranem II wojny Eugeniuszem Niedzielskim. W sumie w Sali Malinowej spotkał się z około setką członków POSK, jak czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

– Była to bardzo swobodna rozmowa, prawie jak sąsiad z sąsiadem – podkreślał Moszczyński w komentarzu dla PAP`u.

Galeria zdjęć z wizyty króla Karol III w siedzibie POSK (fot: Getty Images)

„To znaczące spotkanie podkreśliło żywą obecność i trwały wpływ diaspory polskiej w Wielkiej Brytanii” – jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Ambasadę RP w Londynie.

Oprócz tego, podczas wizyty króla odbył się również koncert Joanny Kacperek. Młoda pianistka zaprezentowała się w repertuarze Fryderyka Chopina. Z kolei młodzieżowy zespół teatralny POSK pod kierownictwem dyrektorki ds. kultury POSK Żanety Brudzińskiej wykonał znane polskie piosenk. Były to m.in. „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Serce w plecaku”.

Prezent dla króla

Dodajmy, iż król otrzymał również tłumaczenie „Raportu Witolda”, relacji rotmistrza Witolda Pileckiego z obozu w Auschwitz. Prezent ten został przekazany przez redaktorkę naczelną polonijnego portalu British Poles, Marię Byczynski.

– Pomyśleliśmy, że to będzie najlepszy sposób na nawiązanie do sytuacji, która miała miejsce podczas wizyty króla Karola w Polsce. Chodziło nam o to, by zwrócić uwagę na rolę Polaków w wydarzeniach w Auschwitz – komentował redaktor portalu Tomasz Modrzejewski, jak podaje PAP.

– Chcieliśmy rzucić światło na to, że Polacy stanowili drugą największą grupę ofiar obozu Auschwitz. No ale także byli tacy ludzie jak rotmistrz Pilecki. Zaangażowani w dostarczanie aliantom zachodnim informacji na temat tego, co działo się w tych obozach zagłady – dodawał Modrzejewski.

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w skrócie: POSK (ang. Polish Social and Cultural Association) jest to polska instytucja kultury działająca w Londynie w dzielnicy Hammersmith. Największe centrum polskiej społeczności w UK zostało założone z inicjatywy prof. Romana Wajdy 23 lipca 1964 roku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Obniżka stóp procentowych w UK

Bank Anglii po raz kolejny zdecydował się na obniżkę stóp procentowych. Osoby posiadające kredyty hipoteczne mogą liczyć na mniejsze raty.

Ataki na rowerzystów w Londynie

Od 2023 roku w Londyńskich parkach mają miejsce ataki na rowerzystów. Napaści stają się coraz bardziej brutalne i zuchwałe. Co dzieje się w Londynie i czy rowerzyści mają się czego bać?

Puste domy sposobem na kryzys mieszkaniowy w UK

Wielka Brytania zmaga się z kryzysem mieszkaniowym. Rada miasta w Glasgow wzywa właścicieli pustostanów do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Kontrowersyjny apel rodzi wiele pytań.

Zmiany w świadczeniach w UK – przewodnik

Od kwietnia w Wielkiej Brytanii zmienią się stawki wielu świadczeń. O jaką kwotę wzrosną i czy zmieniają się zasady przyznawania? Zmiany w świadczeniach w UK w 2025 roku.

Brytyjskie obywatelstwo po 15 a nie 6 latach

Według liderki torysów zbyt łatwo jest uzyskać brytyjskie obywatelstwo. Według niej powinno być to możliwe po 15 latach, a nie po sześciu.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Podwyżka emerytur na 2025/26. Podano stawki

Od 7 kwietnia 2025 roku nastąpi podwyżka emerytur w Wielkiej Brytanii. W parlamencie przedstawiono, ile będą wynosić nowe stawki.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Ryanair odwołuje loty ze Stansted do kolejnego europejskiego miasta

Ryanair odwołuje loty do słynnego europejskiego miasta odwiedzanego przez ponad 3 mln turystów rocznie. Wszystko z powodu podatków lotniczych.

Duży wzrost podatku lokalnego w kolejnej dzielnicy Londynu

Newham to kolejna dzielnica Londynu podnosząca council tax. Tym razem wzrost podatku lokalnego jest drastyczny. Podwyżka dotknie mieszkańców. Dlaczego zmiana jest tak radykalna?

Ojciec broni córki, która raniła dwie nauczycielki na szkolnej przerwie

W wywiadzie dla "The Times" rodzic nastolatki uznanej za winną trzech przypadków usiłowania zabójstwa broni swojej córki.

Z powodu braku kontroli granicznych rynek brytyjski zalał drób skażony salmonellą

Drób, który powodował salmonellę był importowany do UK bez przeszkód z powodu opóźnienia we wdrożeniu po-brexitowych kontroli granicznych.