Polska wioska w Penrhos – zapadła decyzja o przebudowie

Podjęto decyzje w sprawie polskiej wioski w Penrhos. Stowarzyszenie mieszkaniowe ClwydAlyn informuje, iż prace związane z wyburzeniem domów rozpoczną się „niebawem”. Co stanie się z wioską położoną w północno-zachodniej Walii, w której „wszyscy mówili po polsku”?

Wszystko wskazuje na to, że historia małego skrawka Polski na Wyspach już wkrótce dobiegnie końca. Los polskiej wioski w Penrhos w Walii jest już przesądzony. Miejsce, w którym po II wojnie światowej schronienie znaleźli nasi rodacy, którzy nie chcieli wracać do komunistycznej Polski, zostanie – mówiąc wprost – wyburzone.

Co stanie się z polską wioską w Penrhos?

Jak podaje lokalny serwis placenorthwest.co.uk, stowarzyszenie mieszkaniowe ClwydAlyn oświadczyło, iż prace związane z wyburzeniem polskiej wioski Penrhos w Pwllheli (hrabstwo Gwynedd) rozpoczną się „niebawem”. Kolejnym etapem ma być wyłonienie wykonawcy projektu przebudowy. Teren Penrhos posłuży pod nową inwestycję w ramach mieszkalnictwa socjalnego.

Docelowo ma powstać 107 nowych domów, a w pierwszym etapie ClwydAlyn planuje dostarczyć 44 nieruchomości. Realizacja tego projektu będzie możliwa dzięki dotacjom udzielonym przez rząd Walii, jak zwracają uwagę lokalne media. – W 2020 roku Polskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w ramach fuzji przekazało wszystkie obecne nieruchomości na tym terenie spółce ClwydAlyn, co toruje drogę tej inwestycji – jak czytamy na łamach placenorthwest.co.uk.

„To bardzo potrzebna inwestycja”

– Jesteśmy zachwyceni postępem prac w Penrhos Polish Village – komentuje Craig Sparrow, dyrektor wykonawczy ds. rozwoju w ClwydAlyn. – Iwestycja ta jest bardzo potrzebna. Przyniesie ogromne korzyści lokalnym mieszkańcom, którzy potrzebują niedrogich domów, które można dostosować do ich potrzeb.

– Wzrost kosztów utrzymania oznacza, że ​​dostęp do dobrej jakości, energooszczędnych domów staje się kluczowy. Poprawa jakości mieszkań i zmniejszenie stresu związanego z ich dostępnością to inwestycja w zdrowie naszych mieszkańców. Zarówno teraz, jak i w przyszłości – podsumowuje Sparrow, jak cytujemy za placenorthwest.co.uk.

Historia polskiej wioski w Penrhos

Penrhos to osada zlokalizowana na półwyspie Llŷn w północno-zachodniej Walii, w hrabstwie Gwynedd, nieopodal Pwllheli. Początkowo znajdowała się tu baza lotnicza Royal Air Force. Utworzono ją w 1937, a funkcjonowała do października 1946 roku. Niedługo potem na tych terenach powstał obóz przesiedleńczy. Następnie, 12 sierpnia 1948 powołano do życia organizację charytatywną „Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe” (Polish Housing Society), która przejęła w dzierżawę nieruchomości od RAF`u.

Wszystko wskazuje na to, że historia małego skrawka Polski na Wyspach już wkrótce dobiegnie końca.
Polska wioska w Penrhos – zapadła decyzja o przebudowie (zdjęcie ilustracyjne – Getty Images)

Jednak dzięki nakładowi pracy polskiej społeczności rozebrano drewniane baraki i postawiono mieszkania. Z czasem była baza szkoleniowa RAF przekształciła się w polską wioskę Penrhos. „Polska wioska Penrhos, w której mieszkali zmęczeni walką polscy żołnierze, lotnicy i ich rodziny, było miejscem, w którym mieli zostać »ponownie zasymilowani« w społeczeństwie cywilnym. Mogli tu zacząć od nowa, w obcym kraju. Ale przez cały ten czas miłość do ojczyzny i jej tradycji nigdy ich nie opuszczała. Stawała się coraz bardziej nieodłączną częścią ich codziennego życia” – jak dobitnie ujęto w artykule w „North Wales Live”.

Po latach jednak miejsce zamieniło się w osiedle spokojnej starości. Zbudowano tutaj dom opieki dla weteranów. Wywołał on swojego czasu zamieszanie, bowiem ujawniono, że opiekunowie porozumiewali się z podopiecznymi za pomocą Google Translatora. Jednak w 2020 roku zamknięto go. W tym także roku Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe połączyło się ze Spółdzielnią Mieszkaniową ClwydAlyn. W zasadzie właśnie wtedy końca dobiegła historia tego miejsca…

Czego dotyczą plany przebudowy?

We współpracy z Gwynedd Council i Betsi Cadwaladr University w 2021 roku ogłoszono plany przyszłej przebudowy tych terenów. Miały one obejmować stopniową rozbiórkę i przebudową tamtejszych budynków mieszkalnych. Ponieważ polska diaspora z biegiem lat się zmniejszała, nowe niedrogie mieszkania będą dostępne dla wszystkich.

Plan zagospodarowania „ma na celu stworzenie domów, które są niedrogie i wydajne. Wzmocnią i zachowają silną społeczność, która już tam jest”, jak zaznaczał Andy Fraser, kierownik projektu deweloperskiego w ClwydAlyn.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Dyżur paszportowy w Trowbridge odbędzie się 12-13 marca 2025

Co będzie można załatwić? Co trzeba wiedzieć przed wizytą?

„Polska Madeleine McCann” aresztowana na lotnisku w Bristolu

Julii Wandelt zarzuca się prześladowanie i nękanie rodziców zaginionej przed laty dziewczynki, Kate i Gerry'ego.

Julia Wandelt teraz twierdzi, że jest siostrą Madeleine McCann

23-letnia Julia Wandelt wydaje się przekonana, że może być spokrewniona z rodziną McCannów. Sugeruje, że jest siostrą zaginionej Madeleine.

Skuty w kajdanki Polak pobity przez Holendrów

Po tym, jak interweniowała policja i nasz rodak został skuty kajdankami, napastnicy wymierzyli mu jeszcze kilka ciosów.

Dwóch polskich imigrantów skazanych za brutalne pobicie nastolatka

Holenderski sąd wydał wyrok w sprawie dwóch polskich imigrantów....

UK

Holandia

Irlandia