Godziny ciszy nocnej w Niemczech. Co musisz wiedzieć?

Zasady dotyczące ciszy nocnej w Niemczech, a także ciszy popołudniowej, czy w niedzielę i święta są złożone. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Reguły związane z Ruhezeit, do których kwalifikuje się cisza nocna w Niemczech, to oficjalny dzienny przedział czasowy, w którym zabrania się wykonywania pewnych czynności, gdy zakłócają one wspólny „czas ciszy i spokoju”.

Kiedy obowiązuje cisza nocna w Niemczech?

Pod dość ogólnym terminem Ruhezeit rozumie się nie tylko ciszę nocną w Niemczech (Nachtruhe), ale także ciszę popołudniową (Mittagsruhe). Oraz ciszę w niedziele i święta (Sonn- und Feiertagsruhe).

Nachtruhe, czyli właściwa cisza nocna w Niemczech to najbardziej znany rodzaj Ruhezeit. W ramach ustawy o kontroli emisji (Landesimmissionschutz-Gesetz) w czasie Nachtruhe zabrania się wykonywania głośnych czynności między godziną 22.00 a 06.00 lub 07.00 rano.

Natomiast w przypadku wykonywania głośnych czynności na zewnątrz, takich jak na przykład koszenie trawy, Ruhezeit zaczyna się o godzinie 20.00.

Cisza w niedziele i święta

Kolejnym najczęściej spotykanym rodzajem Ruhezeit jest Sonn- und Feiertagsruhe. Zgodnie z tym ustanowieniem w każdą niedzielę i święta w Niemczech należy powstrzymać się od hałaśliwych działań przez całe 24 godziny.

Zasady dotyczące ciszy nocnej
Zasady dotyczące ciszy nocnej / fot. pixabay

Cisza popołudniowa w Niemczech

Innym rodzajem Ruhezeiten jest cisza popołudniowa, czyli Mittagsruhe. Zwykle obowiązuje ona między godziną 12.00 a 13.00 lub 15.00 (w zależności od rejonu). Jednak już cisza popołudniowa nie jest tak ściśle przestrzegana. Dlatego też nie ma ogólnokrajowych zasad z nią związanych. Warto jednak sprawdzić, jakie Mittagsruhe ma rejon, w którym mieszkamy.

Czego nie powinniśmy robić w czasie Ruhezeit?

Podczas każdego rodzaju Ruhezeit zabronione są czynności domowe, które są głośniejsze niż „poziom głośności w pomieszczeniu”. Czyli wiercenie, odkurzanie, stukanie młotkiem lub puszczanie muzyki, którą mogą usłyszeć sąsiedzi.

Z kolei ze względu na pracę zmianową obowiązują bardziej elastyczne zasady dotyczące korzystania z pralki podczas Ruhezeit. Zaleca się jednak sprawdzenie umowy najmu przed rozpoczęciem prania o godzinie 22.00.

Jeśli natomiast chodzi o przestrzeganie Ruhezeit na zewnątrz, to takich czynności jak zdmuchiwanie liści, mycie samochodu, przycinanie żywopłotu lub koszenie trawnika powinniśmy unikać.

Istnieją jeszcze bardziej szczegółowe zasady dotyczące korzystania z różnych maszyn na zewnątrz, które wydają dźwięk głośniejszy niż 88 decybeli. Można ich używać wyłącznie w godzinach od 09.00 do 13.00 i od 15.00 do 19.00.

Warto jednak mieć na względzie fakt, że odnośnie tego, co zakazane w czasie Ruhezeit, obowiązuje głównie zdrowy rozsądek.

Łamanie zasad Ruhezeit

Złamanie zasad dotyczących Ruhezeit w Niemczech może mieć różne konsekwencje. Od niegroźnych po dość poważne. Zazwyczaj jednak pierwszym krokiem jest poproszenie kogoś o ciszę. Gdy to nie poskutkuje, możemy sięgnąć po środki formalne.

Ponieważ przestrzeganie zasad ciszy nocnej znajduje się w większości umów najmu, ich stałe łamanie w poważny sposób może skutkować nawet eksmisją.

 

 

Przeczytaj także

Uciekli z niemieckiego domu dziecka. Znaleźli się w Rzepinie!

Trzech chłopców w wieku 10 i 11 lat przyjechało pociągiem do Polski. Uciekli z domu dziecka. Znaleźli się w Rzepinie.

Dwóch Polaków przyłapanych na przemycie… zwierząt

Dwóch Polaków przyłapano na nielegalnym przemycie egzotycznych zwierząt. Nasi rodacy próbowali wwieźć do Niemiec między innymi dwie zebry i antylopę.

Dożywocie dla Polki. Ścigając się na drodze zabiła dwoje dzieci

Polka usłyszała dożywotni wyrok więzienia za zamordowanie dwójki dzieci w wyniku swojej niebezpiecznej jazdy samochodem.

Jak uniknąć dyskryminacji cenowej i oszczędzać dzięki VPN (z urodzinowym bonusem od Surfshark)

Czy płacisz więcej tylko dlatego, skąd się logujesz? Dowiedz się, czym jest dyskryminacja cenowa i jak dzięki VPN możesz znaleźć lepsze oferty na podróże i usługi online!

Sklepy otwarte w niedziele. To coraz bardziej możliwe w Niemczech

Bardzo możliwe, że w Niemczech będzie możliwy handel w niedziele. Apeluje o to Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport