Przyjazd do UK na podstawie dowodu osobistego. Do kiedy?

Mimo że Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, możliwy jest przyjazd do UK i przekroczenie brytyjskiej granicy na podstawie dowodu osobistego. Ale tylko w określonym przypadku. Normalnie jednak należy mieć przy sobie paszport.

Po Brexicie przyjazd do UK możliwy jest wyłącznie na podstawie ważnego paszportu. To ten dokument musimy okazać przy kontroli, np. na lotnisku. Jednak jest sytuacja, w której korzystanie w tym celu z dowodu osobistego jest zasadne…

- Advertisement -

Przyjazd do UK na dowodzie osobistym

Osoby posiadające settled lub pre-settled status, które mają „podpięty” pod niego dowód osobisty, mogą przekraczać granicę brytyjską na podstawie dowodu osobistego. Będzie to jednak możliwe tylko do końca 2025 roku.

Warto zatem zmienić sobie dokumenty w systemie dotyczącym statusu, gdyż korzystać z paszportu przy przekraczaniu brytyjskiej granicy możemy cały czas. Zamiana dowodu osobistego na paszport nie jest trudna.

Zmiana dokumentów w systemie dotyczącym statusu u niektórych osób będzie konieczna
Zmiana dokumentów w systemie dotyczącym statusu u niektórych osób będzie konieczna / fot. Getty Images

Zmiana dowodu osobistego na paszport przy statusie zasiedlenia

Na jednej z grup na Facebooku użytkownik zapytał: Czy ktoś w ostatnich kilku miesiącach/tygodniach latał do Wielkiej Brytanii z Polski na dowodzie osobistym i chce do statusu podpiąć paszport zamiast dowodu?

W systemie dotyczącym statusu zasiedlenia można bez problemu dokonać zmian w dokumentacji. Zarówno wtedy, gdy chcemy do statusu „podpiąć” paszport zamiast dowodu, jak i wtedy, gdy zmienimy swoje dane kontaktowe, czy adres.

W tym celu należy wejść na stronę rządową: „Update your UK Visas and Immigration account details” i kliknąć przycisk “Start now”.

Następnie system przeprowadzi wstępną weryfikację naszych danych osobowych. W kolejnym kroku wprowadzamy kod weryfikacyjny, który otrzymamy drogą SMS-ową lub mailową. Później pojawi się strona, na której dokonamy konkretnych zmian danych.

Powinniśmy też wybrać, czy zmieniamy dane kontaktowe czy dane osobowe. Po otrzymaniu (na telefon) kodu autoryzacyjnego, wpisujemy go w odpowiednie pole i potwierdzamy przyciskiem „Submit”. Następnie czekamy na potwierdzenie dokonanych zmian w systemie.

Teksty tygodnia

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Milion euro za dom? Rząd tłumaczy się z porażki mieszkaniowej

Irlandzki rząd został zmuszony do tłumaczenia się z kontrowersyjnej decyzji o wycofaniu się z programu partnerstwa publiczno-prywatnego, który miał dostarczyć tysiące domów w Dublinie i sąsiednich hrabstwach.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Ile osób w Wielkiej Brytanii nie płaci podatku lokalnego i co za to grozi?

Ile osób w UK nie płaci podatku lokalnego i jakie są tego przyczyny? Co grozi za dług oraz jak wyglądają średnie stawki?

Przeczytaj także