Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA) w Niemczech

Po okresie testowym, który rozpoczął się w styczniu, od 29 kwietnia już w całych Niemczech wchodzi w życie Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA).

Osoby, które mają publiczne ubezpieczenie zdrowotne, przysługuje Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA). Od 29 kwietnia wchodzi ona do systemu w całych Niemczech. Do tej pory mieliśmy do czynienia z okresem testowym w trzech regionach, w Hamburgu, Frankonii i Nadrenii Północnej-Westfalii.

- Advertisement -

Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA)

Lekarze w Niemczech będą mogli korzystać z Elektronicznej kartoteki pacjenta (Elektronische Patientenakte lub ePA) od 29 kwietnia. Za jej pośrednictwem będą mieć dostęp do informacji medycznych. Ponadto będą przechowywać je w internetowej bazie danych.

Do tej pory lekarze polegali na relacjach pacjentów na temat ich wcześniejszych lub obecnych stanów zdrowia i leczenia. Nie były to oficjalne zapisy prowadzone przez innych specjalistów.

W ramach nowego systemu lekarze będą mogli włożyć kartę ubezpieczenia zdrowotnego pacjenta do czytnika w czasie wizyty. I w ten sposób uzyskają dostęp do ePA.

Także pacjenci będą mogli uzyskać dostęp do własnego ePA za pośrednictwem aplikacji swojego ubezpieczyciela zdrowotnego.

Dane medyczne od 29 kwietnia będą dostępne w ogólnokrajowym systemie
Dane medyczne od 29 kwietnia będą dostępne w ogólnokrajowym systemie / fot. pixabay

Usunięcie danych z systemu

Od października wszystkie gabinety lekarskie i kliniki medyczne muszą oferować pacjentom ePA. Nawet po październiku pacjenci mogą w dowolnym momencie zrezygnować z zapisywania swoich informacji medycznych w bazie danych. I mogą zlecić usunięcie wcześniej zapisanych informacji.

Niemieckie Ministerstwo Zdrowia ma nadzieję, że nowy system zmniejszy biurokrację związaną z papierem i faksami. A także skróci czas oczekiwania na udostępnienie żądanych plików między klinikami, zwłaszcza w nagłych wypadkach.

Bezpieczeństwo informacji medycznych

Wraz z wprowadzeniem nowego systemu, pojawiły się obawy dotyczące bezpieczeństwa danych medycznych pacjentów. System obsługuje Gematik, firma technologii medycznej odpowiedzialna także za wdrożenie w Niemczech elektronicznych kart ubezpieczenia zdrowotnego i systemów e-recept.

Niemieckie Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że bazę danych medycznych przechowuje się na bezpiecznych serwerach. Ponadto jest ona szyfrowana i „niezwykle bezpieczna”.

Od grudnia 2024 rozwinięto też wiele funkcji po tym jak międzynarodowa organizacja hakerska Chaos Computer Club znalazła luki w systemie.

Natomiast minister zdrowia, Karl Lauterbach (SPD) zapewniał 16 kwietnia na konferencji prasowej, że system jest, w porównaniu międzynarodowym, „jednym z bezpieczniejszych, a może i najbezpieczniejszym, elektronicznym systemem dokumentacji pacjentów”.

Przeczytaj także

Najpierw obowiązki, potem przywileje. Polityka Niemców wobec obcokrajowców

W niemieckim powiecie St. Wendel w Saarland testowany jest specjalny program integracyjny dla osób ubiegających się o azyl. Inicjatorem projektu jest starosta Udo Recktenwald. Lokalny polityk postanowił wprowadzić zasadę „najpierw obowiązki, potem przywileje”.

Tysiące pracowników odczują skutki kontroli na granicy Polski z Niemcami

W poniedziałek 7 lipca Polska oficjalnie przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Decyzja była odpowiedzią na wcześniejsze zaostrzenie kontroli po stronie niemieckiej. Skutki gospodarcze tego kroku zaczynają już być widoczne zwłaszcza w regionach przygranicznych.

Nielegalni migranci w prosty sposób omijają lądowe kontrole graniczne

Z powodu wzmożonych kontroli na niemieckich granicach lądowych coraz więcej nielegalnych migrantów decyduje się na podróż samolotem. Wykorzystują do tego system Schengen, który umożliwia swobodne przemieszczanie się między państwami bez kontroli granicznych.

Niemiecki rząd wycofuje się z obniżki podatków od energii elektrycznej

Jedna z głównych obietnic wyborczych nie zostanie spełnione. Niemiecki rząd wycofał się z planów obniżki podatków od energii elektrycznej.

Partia polityczna w Niemczech planuje dopłaty do kebabów. To nie żart

Niemiecka partia polityczna apeluje do rządu o wprowadzenie limitów cenowych na kebaby. W ciągu ostatnich dwóch lat ich ceny wzrosły ponad dwukrotnie z powodu inflacji. Wprowadzenie maksymalnych cen oznaczałoby konieczność rządowych dopłat do kebabów.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport