Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA) w Niemczech

Po okresie testowym, który rozpoczął się w styczniu, od 29 kwietnia już w całych Niemczech wchodzi w życie Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA).

Osoby, które mają publiczne ubezpieczenie zdrowotne, przysługuje Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA). Od 29 kwietnia wchodzi ona do systemu w całych Niemczech. Do tej pory mieliśmy do czynienia z okresem testowym w trzech regionach, w Hamburgu, Frankonii i Nadrenii Północnej-Westfalii.

Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA)

Lekarze w Niemczech będą mogli korzystać z Elektronicznej kartoteki pacjenta (Elektronische Patientenakte lub ePA) od 29 kwietnia. Za jej pośrednictwem będą mieć dostęp do informacji medycznych. Ponadto będą przechowywać je w internetowej bazie danych.

Do tej pory lekarze polegali na relacjach pacjentów na temat ich wcześniejszych lub obecnych stanów zdrowia i leczenia. Nie były to oficjalne zapisy prowadzone przez innych specjalistów.

W ramach nowego systemu lekarze będą mogli włożyć kartę ubezpieczenia zdrowotnego pacjenta do czytnika w czasie wizyty. I w ten sposób uzyskają dostęp do ePA.

Także pacjenci będą mogli uzyskać dostęp do własnego ePA za pośrednictwem aplikacji swojego ubezpieczyciela zdrowotnego.

Dane medyczne od 29 kwietnia będą dostępne w ogólnokrajowym systemie
Dane medyczne od 29 kwietnia będą dostępne w ogólnokrajowym systemie / fot. pixabay

Usunięcie danych z systemu

Od października wszystkie gabinety lekarskie i kliniki medyczne muszą oferować pacjentom ePA. Nawet po październiku pacjenci mogą w dowolnym momencie zrezygnować z zapisywania swoich informacji medycznych w bazie danych. I mogą zlecić usunięcie wcześniej zapisanych informacji.

Niemieckie Ministerstwo Zdrowia ma nadzieję, że nowy system zmniejszy biurokrację związaną z papierem i faksami. A także skróci czas oczekiwania na udostępnienie żądanych plików między klinikami, zwłaszcza w nagłych wypadkach.

Bezpieczeństwo informacji medycznych

Wraz z wprowadzeniem nowego systemu, pojawiły się obawy dotyczące bezpieczeństwa danych medycznych pacjentów. System obsługuje Gematik, firma technologii medycznej odpowiedzialna także za wdrożenie w Niemczech elektronicznych kart ubezpieczenia zdrowotnego i systemów e-recept.

Niemieckie Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że bazę danych medycznych przechowuje się na bezpiecznych serwerach. Ponadto jest ona szyfrowana i „niezwykle bezpieczna”.

Od grudnia 2024 rozwinięto też wiele funkcji po tym jak międzynarodowa organizacja hakerska Chaos Computer Club znalazła luki w systemie.

Natomiast minister zdrowia, Karl Lauterbach (SPD) zapewniał 16 kwietnia na konferencji prasowej, że system jest, w porównaniu międzynarodowym, „jednym z bezpieczniejszych, a może i najbezpieczniejszym, elektronicznym systemem dokumentacji pacjentów”.

Przeczytaj także

Ranking najlepszych pracodawców w Niemczech w 2025 roku

Osoby szukające pracy w Niemczech mogą skorzystać z rankingu najlepszych pracodawców przygotowanego przez LinkedIn.

Policjant strzelił do 21-latka. Czy 4 strzały w plecy były uzasadnione?

Tragiczne zdarzenie z nocy z 19 na 20 kwietnia roznieciło w Niemczech gorącą dyskusję o nadużywaniu broni przez policję. Policjant strzelił do 21 lata. 4 strzały okazały się śmiertelne. Czy postępowanie policjanta było uzasadnione?

Czy Polska staje się nowym rajem dla Niemców? Trend migracyjny rośnie!

Spadające poczucie bezpieczeństwa, kryzys gospodarczy i rosnące koszty życia sprawiają, że Niemcy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce do życia i pracy. Co ich przyciąga?

O czym powinniście wiedzieć przeprowadzając się do Niemiec

Niemcy są jednym najczęściej wybieranych krajów przez emigrantów. Co warto wiedzieć przed przeprowadzką na temat kosztów życia w Niemczech?

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport