Bank Holiday w UK. Oto 5 rzeczy, o których musi pamiętać każdy pracownik i pracodawca na Wyspach

Fot. Getty

Brytyjskie Bank Holidays wiążą się z określonymi prawami i obowiązkami, obejmującymi zarówno pracowników, jak i pracodawców. Przedstawiamy pięć najważniejszych rzeczy na temat Bank Holiday, o których dobrze jest pamiętać, pracując lub prowadząc firmę w UK.

- Advertisement -

Czy Bank Holiday są dniami ustawowo wolnymi od pracy? Czy pracownikom na furlough przysługuje normalne wynagrodzenie w Bank Holiday? Poniżej znadziejsz odpowiedzi na najważniejsze pytania, dotyczące uprawnień związanych z Bank Holidays w UK.

 

Bank Holiday w UK. Lista rzeczy, o których trzeba pamiętać

1. Bank Holiday nie jest ustawowym dniem wolnym od pracy

Pracownicy nie mają ustawowego prawa do wolnego od pracy w Bank Holiday. Dni wolne od pracy są uzależnione od warunków zapisanych w umowie o pracę. Oznacza to, że Bank Holidays mogą – ale nie muszą – stanowić dni wolnych od pracy dodatkowych w stosunku do ustawowego urlopu wypoczynkowego.

2. Praca w Bank Holiday nie uprawnia do dodatkowego wynagrodzenia

Pracownik pełniący obowiązki zawodowe w Bank Holiday nie ma ustawowego prawa do dodatkowego wynagrodzenia (na przykład podwójnego lub liczonego jako „półtorej stawki”). Ewentualne dodatkowe wynagrodzenie zależy od warunków zapisanych w umowie o pracę.

3. Bank Holiday a furlough

Pracownicy przebywający na furlough otrzymują 80% normalnego wynagrodzenia. Jednak jeśli w czasie przymusowego urlopu będzie Bank Holiday, a w umowie o pracę zapisane jest, że Bank Holidays są dla pracownika dniami wolnymi od pracy, pracownik powinien za ten dzień otrzymać normalne wynagrodzenie, jakie dostałby za urlop (annual leave). Istnieje też możliwość zamiany Bank Holidays na dodatkowy urlop w późniejszym czasie. W przypadku, gdy w umowie o pracę Bank Holiday nie jest zaliczony do dni wolnych od pracy, pracownik na furlough otrzyma 80% wynagrodzenia.

4. Czy pracując w niepełnym wymiarze można mieć wolne w Bank Holiday?

Tak – tutaj jednak znów wszystko zależy od zapisów w umowie o pracę. Warto też pamiętać, że pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin ma prawo do równego traktowania (w tym do tych samych warunków dotyczących dni wolnych od pracy), czyli do bycia traktowanym tak samo, jak pracownicy zatrudnieni na porównywalnych stanowiskach, ale na pełny etat.

5. Czy można odmówić pracy w Bank Holiday ze względów religijnych?

Nie – jeśli w umowie o pracę dany Bank Holiday nie jest dniem wolnym od pracy, pracownik nie ma prawa odmówić pracy tego dnia. Nie stanowią tu wyjątku względy religijne. Jak jednak podkreśla „Personnel Today”, jeśli pracodawca będzie odmawiał religijnemu pracownikowi wzięcia urlopu w państwowo uznane święta religijne, może to pośrednio świadczyć o dyskryminacji religijnej.

Teksty tygodnia

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od ponad roku

Wzrost składek na ubezpieczenie społeczne i rachunków sprawił, że inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do najwyższego poziomu od ponad roku.

Wojna w Szkocji trwa! Atak maczetą i spalone auto

W poniedziałek dwóch mężczyzn trafiło do szpitala po brutalnym ataku maczetą. W tym samym dniu znaleziono spalone doszczętnie auto. Wojna w Szkocji trwa, gangi nadają rytm codziennemu funkcjonowaniu Glasgow.

Zmiany w Winter Fuel Payments. Uprawnionych będzie więcej emerytów

Keir Starmer poinformował, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w Winter Fuel Payments, aby do pomocy finansowej miało dostęp więcej emerytów.

Monika Clark – Polka, która odmieniła swoje życie i inspiruje innych do zmiany

Od eBay’a po luksusowe retreaty w Szkocji. Monika Clark opowiada, jak pomogła sobie i teraz pomaga kobietom zmienić życie od wewnątrz.

Cięcia w EHCP! Setki tysięcy dzieci z niepełnosprawnościami stracą wsparcie?

Setki tysięcy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą zostać pozbawione prawa do dodatkowego wsparcia w szkołach. Nowe plany rządu mogą doprowadzić do sytuacji, w której wielu uczniów będzie zmuszonych opuścić placówki publiczne.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie