Banki zabierają kapitał z UK. Pracę w finansach może stracić 70 tys. osób

Największe banki, które obecnie mają swoje siedziby na Wyspach, z początkiem przyszłego roku najprawdopodobniej zmienią siedziby. Mniejsze instytucje finansowe zamierzają przenieść się za granicę jeszcze wcześniej, bo już przed świętami. 

Informacje o tym, że bankierzy poważnie wystraszyli się brexitu przekazał Anthony Browne z British Bankers’ Association. Jego zdaniem, obecny ton debaty publicznej na temat warunków wyjścia UK z Unii jest bardzo niepokojący. Banki boją się „twardego brexitu” nawet pomimo rzekomych zakulisowych zapewnień ministra finansów, Philipa Hammmonda, że londyńskie City – finansowe serce nie tylko Wielkiej Brytanii, ale i całej Europy, nie utraci swojego statusu. 

Trudni się jednak dziwić bankierom, którzy do tych zapewnień podchodzą coraz bardziej sceptycznie. Wszystko wskazuje na to, że obecny rząd będzie za wszelką cenę starał się zakazać swobodnego przepływu osób przez swoje granice. Przy tak stanowczych żądaniach nie ma co liczyć, że przedstawiciele Unii pozwolą Brytyjczykom uczestniczyć we wspólnym rynku. Dla właścicieli banków oznacza to jedno – koniec wolnej wymiany handlowej z innymi krajami UE. 

Była minister ostrzega Theresę May: Gospodarka brytyjska nie przetrwa bez Polaków!

Anthony Browne twierdzi, że ulokowane w Londynie instytucje finansowe praktycznie „utrzymują kontynent na powierzchni” – suma udzielanych poszczególnym europejskim państwom pożyczek sięga bowiem 1,1 tryliarda funtów. Sposób, w jaki brytyjski rząd zachowuje się w stosunku do Unii grozi zburzeniem tego finansowego porządku. 

Rząd UK zapewnia – MIMO Brexitu gospodarka będzie… kwitła!

„W tej chwili każdy międzynarodowy bank z siedzibą w UK posiada specjalny zespół, który opracowuje strategię przeniesienia poszczególnych sektorów swojej działalności za granicę. Muszą to zrobić, żeby móc nadal swobodnie obsługiwać wszystkich klientów” – twierdzi Browne. „Bankierzy trzymają dłonie na pulpicie z przyciskiem ‚przeprowadzka’. Mniejsze banki zamierzają przenieść się jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Większe – w pierwszym kwartale przyszłego roku” – dodał. 

Wraz z bankami z londyńskiego City „wyniosą się” miejsca pracy. Z szacunków wynika, że „twardy brexit” może kosztować sektor finansowy utratę nawet 70 tys. etatów w całej Wielkiej Brytanii. 

Szkocja ucierpi najbardziej z powodu Brexitu? Pracę może stracić nawet 80 tys. osób

Teksty tygodnia

Where Are The Polish Communities in the UK?

  Polish communities in the UK are quite widespread, but...

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

L4 z powodu wypalenia zawodowego a zabawa? Kobieta zwolniona dyscyplinarnie z pracy wygrała z pracodawcą

Czy zdjęcie z imprezy sylwestrowej może kosztować Cię pracę? Czy pokazanie uśmiechu na Instagramie w trakcie zwolnienia lekarskiego to wystarczający powód do dyscyplinarki?

Zamrożenie czynszów w mieszkaniach socjalnych w praktyce

Kryzys mieszkaniowy powoduje, że ceny lokali osiągają niewyobrażalny pułap. W efekcie nawet mieszkania socjalne są niezwykle drogie. Władze Holandii zaproponowały zamrożenie czynszów w mieszkaniach socjalnych.

Ryanair Prime za £79 rocznie – HIT czy PUŁAPKA? Sprawdziliśmy, co naprawdę dostajesz

Ryanair Prime to subskrypcyjny program lojalnościowy kosztujący £79 lub 79 euro rocznie, skierowany głównie do osób, które często podróżują Ryanairem.

Przeczytaj także