Bezrobotni Włosi emigrują do kraju, o którym nigdy byś nie pomyślał

Nieporównywalnie niższe niż we Włoszech koszty życia, podobnie niskie podatki i podobny, ciepły klimat – to powody, dla których coraz większa liczba Włochów decyduje się na emigrację zarobkową do Albanii. 

Jak donosi Radio Watykańskie, do państwa umiejscowionego po przeciwnej stronie Adriatyku wyjechało już kilkanaście tysięcy Włochów. Początkowa grupa imigrantów składała się głównie z przedsiębiorców, którzy w Albanii lokowali swoje biznesy z uwagi na szeroką dostępność taniej siły roboczej. 

Nowe życie uchodźcy, któremu "podłożono nogę"

Z czasem do Albanii zaczęli ciągnąć także drobni przedsiębiorcy oraz specjaliści wielu branż. Obecnie populacja włoskich emigrantów wynosi 19 tys., z czego 16 tys. jest zatrudnionych na kontraktach. Lekarze, architekci, kucharze oraz nauczyciele akademiccy mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie w wysokości co najmniej 900 euro. Choć kwota nie powala, w warunkach albańskich jest wystarczająca, aby prowadzić spokojne, wygodne życie. 

Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości po Brexicie?

Jak zauważyli eksperci Radia Watykańskiego, migracja pomiędzy Albanią a Włochami ma znacznie dłuższą historię. W latach 90. do Italii zjechało tysiące uciekających od komunistycznej szarugi Albańczyków. Zjawisko to ma miejsce nadal, choć jego skala znacznie zmalałą. Obecnie na stałe we Włoszech mieszka około pół miliona Albańczyków. 

Home Office odrzuciło aplikacje o stałą rezydenturę tych imigrantów z UE! Mimo że mieszkają na Wyspach od lat

Teksty tygodnia

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Dzień Króla w Holandii – jak obchodzi się Koningsdag?

To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze święto państwowe w Holandii. Jaka jest jego historia? Z jakimi tradycjami się wiąże?

Przeczytaj także