Brexit coraz bliżej – Królowa złożyła podpis pod EU Withdrawal Bill

Jej Wysokość Elżbieta II złożyła swój podpis pod jednym z najważniejszych dokumentów dotyczących Brexitu. Po wielu tygodniach parlamentarnej walki o ostateczny kształt EU Withdrawal Bill zestaw ustaw, który ma uregulować brytyjskie prawo po wyjściu z Unii wreszcie, wszedł w życie.

EU Withdrawal Bill, a dokładniej  European Union (Withdrawal) Act 2018 jest ustawą parlamentu Zjednoczonego Królestwa, która zawiera przepisy prawne umożliwiające realizację wyjścia kraju z Unii Europejskiej poprzez uchylenie wcześniej przyjętej ustawy o Wspólnotach Europejskich. W tzw. "dzień wyjścia", czyli 29 marca 2019 roku, dokładnie o godzinie 23:00, Wielka Brytania przestanie być członkiem Wspólnoty, a na jej terenie nie będzie już obowiązywało wspólne, unijne prawo.

Szczyt UE: Theresa May będzie się dziś tłumaczyć w Brukseli z braku postępów w negocjacjach ws. Brexitu

Tym samym "źródło" prawodawstwa UE zostanie "odcięte", podobnie jak kompetencje instytucji UE do stanowienia prawa na Wyspie. Można więc uznać, że jest to najbardziej istotna decyzja podjęta przez Wielką Brytanię od wprowadzone przez rząd od samego aktu Wspólnot Europejskich w 1972 roku!

Trzeba jednak dodać, że rząd Wielkiej Brytanii zdecydował się przenieść znaczną część regulacji unijnych i włączyć ją do prawa obowiązującego na Wyspie, zachowując jednak możliwość arbitralnego decydowania o tym co z unijnego prawa wyrzucić bądź zmienić (to tak zwana klauzula Henryka VIII). Tym samym stworzono nową kategorię prawa krajowego dla Zjednoczonego Królestwa – "zachowane prawo UE".

 

 

Co tak naprawdę oznacza status osoby osiedlonej (settled status) po Brexicie?

Ustawa EU Withdrawal Bill została ostatecznie "klepnięta" przez parlament 20 czerwca w zasadzie w takim kształcie, jaki został jej nadany przez rząd Theresy May. Z kolei 26 czerwca została uroczyście podpisana przez Elżbietę II i formalności stało się zadość.

David Davis powiedział, że był to "przełomowy moment" dla Brexitu. "Rozpoczynamy teraz prace nad przygotowaniem naszego zbioru przepisów, korzystając z postanowień zawartych w tej ustawie, aby upewnić się, że jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, dając ludziom i firmom pewność, jakiej potrzebują" – dodał.

Brexit Alert! - Bądź na bieżąco

Teksty tygodnia

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie