Brexodus trwa nadal. „Nie czujesz się dobrze, gdy oddajesz wszystko krajowi, który cię nie szanuje” – mówią imigranci z UE

Przeprowadzone przez uniwersytet w Glasgow – University of Strathclyde – badania dowodzą, że aż 58,62 proc. imigrantów z UE mieszkających w UK uważa, że Brexit zwiększył prawdopodobieństwo ich wyjazdu z Wielkiej Brytanii.

Brexit już się wprawdzie dokonał, jednak jego konsekwencje odczuwamy coraz mocniej. Zaczynając od największego obecnie problemu, jakim jest brak kierowców ciężarówek przekładający się na puste półki sklepowe, a kończąc na nieprzyjaznym stosunku do imigrantów i atakach ksenofobicznych.

- Advertisement -
 

Brexodus trwa nadal

University of Strathclyde przeprowadził swoje badania na grupie imigrantów z UE żyjących w Wielkiej Brytanii od średnio 19 lat, w tym 82,2 proc. respondentów jest mieszkańcami Anglii. Z badań wynika, że imigranci z UE nie czują się reprezentowani w brytyjskim społeczeństwie, a 58 proc. z nich uważa, że imigranci posiadający settled status lub pozwolenie na pobyt na czas nieokreślony powinni mieć prawo głosu w wyborach parlamentarnych w UK. Ponadto 58,62 proc. nie wyklucza, że opuści w wyniku Brexitu Wielką Brytanię.

Badania zostały przeprowadzone między 15 lutego i 15 marca 2021 roku, a całkowita liczba badanych imigrantów z UE wyniosła 2 424 z czego 1 464 otrzymało status zasiedlenia, a 377 brytyjskie obywatelstwo. Większość respondentów (1 993) mieszka w Anglii.

Brexit ogranicza

Jedna z osób badanych powiedziała:

– Myślę, że, gdyby nie było Brexitu, mielibyśmy większe szanse na migrację w Europie. A przez Brexit to o wiele bardziej skomplikowane niż wcześniej, dla mojego brytyjskiego męża. Nie czujesz się dobrze, gdy oddajesz wszystko krajowi, który cię nie szanuje.

Inny imigrant z UE biorący udział w badaniach prowadzonych przez szkocki uniwersytet twierdzi, że Brexit „zmienił jego miłość i pogląd dotyczący Wielkiej Brytanii fundamentalnie”.

Większość zgodnie przyznaje, że od czasu kampanii ws. referendum ten kraj jest dla nich „nie do poznania”.

Teksty tygodnia

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie