Brytyjczycy chcą być elastyczni – ogranicza ich rynek pracy

14,1 miliona Brytyjczyków, czyli 46 procent wszystkich zatrudnionych, chce zmiany systemu pracy na bardziej elastyczny. Niestety, jedynie 6,2 procent dostępnych obecnie stanowisk wyższego szczebla posiada w opisie taką możliwość.

Z raportu zleconego przez Joseph Rowntree Foundation wynika, że osoby pragnące dostosować tryb pracy do indywidualnego stylu życia mają z tym niemały problem, bowiem liczba tego typu pozycji jest znacznie ograniczona. Ponadto, jak ostrzegają eksperci, osoby, które obecnie cieszą się przywilejem nienormowanego czasu pracy, mogą w przyszłości napotkać problemy z uzyskaniem awansu czy podwyżki, bowiem na wyższych stanowiskach nie będą miały takiej możliwości. Będą więc zmuszone wybierać pomiędzy rozwojem zawodowym, a komfortem życiowym.

- Advertisement -

W badaniu prowadzonym w okresie od lipca do grudnia 2014 przeanalizowano 3,5 miliona stanowisk pracy w 122 sektorach, na których roczne wynagrodzenie sięga co najmniej 20 tysięcy rocznie.

Okazuje się, że największe szanse na pracę w elastycznym wymiarze godzinowym mają ci mieszkańcy Szkocji, Północnej Irlandii oraz północy Anglii pracujący w służbie zdrowia i edukacji. Najmniejsze możliwości tworzenia własnego grafiku mają natomiast londyńczycy – inżynierowie, pracownicy branży twórczej i sektora produkcji. Z raportu wynika również, że wraz ze wzrostem wynagrodzenia godziny pracy stają się bardziej sztywne.

Specjaliści do spraw kadr przekonują pracodawców, że zwiększenie samodzielności pracowników może nieść ze sobą spore korzyści. „Przedsiębiorce wiele tracą ignorując to, jak ważne jest dostosowanie czasu pracy do indywidualnych potrzeb” – przekonuje Karin Mattison z z agencji Timewise. „Właśnie z tego powodu ci najbardziej utalentowani często wybierają elastyczność kosztem pracy na poziomie posiadanych kwalifikacji. Nadszedł czas, aby podejście brytyjskich przedsiębiorców w tej kwestii uległo zmianie” – twierdzi Mattison.

Teksty tygodnia

Rynek pracy dla młodych się kurczy. Najgorsza sytuacja od 7 lat!

Młodzi ludzie kończący studia w Wielkiej Brytanii trafiają dziś...

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie