Brytyjski bailiff – jakie ma prawa? Co może, a czego nie może komornik w UK?

Brytyjski "agent egzekucyjny" ("enforcement agent"), czyli komornik może odwiedzić twój dom, jeśli zalegasz ze swoimi długami. Na 7 dni przed swoją wizytą komornik jest zobowiązany wysłać odpowiednie powiadomienie (tzw. "Enforcement Notice").

Jeśli dłużnik je zignoruje, to dopiero wtedy rozpoczyna się właściwa egzekucja długu przez komornika. Dodajmy, że w systemie prawnym UK komornika nie można mylić z windykatorem, poborcą należności. Co obejmują działania komornika? Postępowanie egzekucyjne obejmuje między innymi grzywny przyznane przez sąd, mandaty drogowe, zwykłe rachunki za prąd, gaz, TV czy podatki w ramach Council Tax albo HMRC.

- Advertisement -

Warto dodać, że w UK "bailifowie" zajmują się nie tylko ściąganiem należności, ale również innymi czynnościami prawnymi, takimi jak dostarczanie dokumentów sądowych, n.p.: wezwań na rozprawę.

CZYTAJ TAKŻE: Rekordowa wygrana w loterii EuroMillions – ktoś w UK zgarnął ponad 170 milionów funtów!

Co może, a czego nie może komornik?

W Wielkiej Brytanii komornik nie musi zostać wpuszczony do domu dłużnika – wszystkie formalności w teorii da się załatwić pozostając na zewnątrz. Wyjątkiem jest zadłużenie w HMRC, gdy wtargnięcie jest możliwe tylko za okazaniem nakazu sądowego, a w przypadku długów z tytułów opłat sądowym żaden dokument nie jest potrzebny. 

Jeśli w grę wchodzi problem ze spłacaniem rat kredytu lub regulowaniem czynszu może skończyć się nawet nakazem eksmisji. W tym przypadku komornik może wręcz włamać się do nieruchomości zajmowanej przez dłużnika.

Regulując dług u komornika nie można zapomnieć o potwierdzeniu dokonania płatności. Można od razu wyrównać całą sumę lub negocjować rozłożenie jej na raty, pamiętając jednak przy tym, że komornik może nie przystać na propozycję dłużnika. Dodatkowe opłaty raz rozłożenie całej kwoty na mniejsze transze i kolejne wizyty komornika zostaną doliczone do długu.

Jeśli dłużnik odmówi uregulowania swojego rachunku komornik może zająć jego dobra. Nie wszystkie jednak – nie może zabrać rzeczy niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Konkretniej są to:

  • ubrań, lodówki, piekarnika
  • narzędzie pracy, których wartość nie przekracza 1350 funtów
  • rzeczy należących do innych osób (np. do partnera życiowego)
  • Z reguły komornicy zajmują rzeczy wartościowe takie jak biżuteria czy sprzęt gospodarstwa domowego (telewizory, konsole).

<< POBIERZ PORADNIK "JAK WYJŚĆ Z DŁUGÓW?" >> KLIKNIJ TUTAJ <<

Jakie prawa ma dłużnik?

Dłużnik ma prawo wylegitymować komornika, a ten jest zobowiązany do potwierdzenia swojej tożsamości (np. za pomocą paszportu), a także okazania specjalnego certyfikatu i informacji odnośnie instytucji, której interesy reprezentuje. Na samym początku postępowania warto skontaktować się z daną instytucji i potwierdzić wszystkie roszczenia komornika. Warto wszystko sprawdzić dwa razy.

Każdy kto udaje komornika, a nim nie jest dopuszcza się fałszerstwa i jest to poważne przestępstwo w UK. Dodajmy również, że prawnie komornicy MUSZĄ informować dłużnika o przebiegu postępowania. Z pewnymi wyjątkami swoją działalność mogą prowadzić tylko w godzinach 6-21.

GORĄCY TEMAT: Settled status: Jak udowodnić Home Office, ile tak naprawdę czasu mieszkasz w Wielkiej Brytanii?

Jak uniknąć wizyty komornika?

Jeśli dana sprawa trafiła już do sądu nie jest jeszcze za wcześnie, aby uniknąć wizyty komorniczej. Można wnioskować za pomocą formularza N245 i przedstawiając swoją własną propozycję uregulowania długu w ratach. Jeśli zostanie przyjęta i dłużnik będzie się z niej wywiązywał regularnie spłacając kolejne raty komornik nie pojawi się w jego domu.

Jeśli macie jakieś wątpliwości w kwestiach postępowania komorniczego to pomoc możecie uzyskać pod poniższymi linkami.

<< POBIERZ PORADNIK "JAK WYJŚĆ Z DŁUGÓW?" >> KLIKNIJ TUTAJ <<

 

Teksty tygodnia

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Nowa brytyjska umowa z UE ma zmniejszyć kolejki na lotniskach

Wielka Brytania uzgodniła nową umowę z UE, która ma usprawnić podróże, handel żywnością i zwiększyć obronę.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie