Brytyjskie ofiary wycieku danych z Facebooka mogą żądać nawet 12 tys. funtów odszkodowania!

Nie cichną echa skandalu jaki wybuchł w związku z wyciekiem danych osobowych użytkowników Facebooka. W sprawę zamieszana jest brytyjska firma Cambridge Analytica, która dysponując danymi użytkowników tworzyła komunikaty polityczne między innymi w kampanii prezydenckiej w USA.

Skandal wokół Facebooka zatacza coraz większe kręgi. Po tym jak Mark Zuckerberg  został wezwany przed amerykański kongres w celu złożenia wyjaśnień w sprawie nielegalnego zbierania danych przez założony przez niego portal społecznościowy, teraz okazuje się, że mogą czekać go kolejne kłopoty.

- Advertisement -

Rewolucyjne zmiany na Facebooku! Będziesz mógł łatwiej zarządzać swoimi danymi

Brytyjscy prawnicy twierdzą bowiem, że każdy z użytkowników, który padł ofiarą nielegalnych praktyk stosowanych przez Facebook może żądać od portalu odszkodowania w wysokości nawet 12 tys. funtów. Uważa się, że w samej Wielkiej Brytanii ofiar nielegalnego zbierania danych było ponad milion osób, więc Facebook musiałby wypłacić odszkodowanie każdej z nich w wysokości wspomnianych funtów, to w sumie straciłby około 12 mld funtów!

Media spekulują, że przed amerykańskim kongresem Zuckerberg przyzna, że jego firma "nie zrobiła dostatecznie dużo, żeby zapobiec wyciekowi danych" i potwierdzi, że to on jest za to odpowiedzialny.

 

 

 

Wczoraj Facebook wysyłał alerty do 87 mln użytkowników, których dane zostały zebrane przez Cambridge Analytica. Ponad milion z nich są to użytkownicy z Wielkiej Brytanii. Pomimo tych kroków brytyjski prawnik, Jonathan Compton powiedział, że osoby te mogą składać zażalenie do Urzędu ds. Informacji, a także mogą rozpocząć cywilne postępowanie przeciwko gigantowi.

"Kwota odszkodowania może wynieść od 10 do nawet 12,5 tys. funtów w zależności od tego czy informacje i dane, które wyciekły były trywialne czy też poważne" – powiedział Compton.

Media podają, że Urząd ds. Informacji zajmie się sprawami 30 firm związanych ze skandalem w Cambridge Analytica. Prezes urzędu, Elizabeth Denham powiedziała, że ostatnie wydarzenia całkowicie "zmieniły zasady gry" w odniesieniu do ochrony danych.

Na co pozwala prawo w UK, gdy ktoś włamie się do twojego mieszkania?

To jednak nie jedyne zarzuty wobec giganta, ponieważ niedawno Facebook przyznał, że około 126 mln użytkowników otrzymało wiadomości stworzone przez Internet Research Agency. Jest to rosyjska agencja tworząca fake newsy.

 

Teksty tygodnia

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie