Ceny w Disneylandzie dyskryminują Brytyjczyków. Sprawą zajęła się… polska komisarz

Turyści z Wielkiej Brytanii płacą za bilety wstępu do Disneylandu 15 proc. więcej niż odwiedzający ten sam park rozrywki Francuzi. Popularna atrakcja znalazła się przez to pod lupą Komisji Europejskiej. „Czekam na na wyczerpujące uzasadnienie dla takich praktyk” – mówi Elżbieta Bieńkowska, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.

Informacje o tym, że turystom z różnych stron świata oferowane są różne cenniki tych samych usług, ujawnił Financial Times. Okazuje się bowiem, że Brytyjczycy za całodzienny bilet wstępu do Disneylandu muszą zapłacić 15 proc. więcej, niż na przykład Francuzi. Podobnie jest ze stawkami za pakiety premium, które gości z UK kosztują ponad 300 funtów więcej, niż rdzennych mieszkańców Francji.

- Advertisement -

Czytaj też: Rodzinny wypad weekendowy z UK. Gdzie warto się wybrać?

Co ciekawe, obywatele Zjednoczonego Królestwa wcale nie przepłacają w Disneylandzie najwięcej. Najbardziej wyśrubowane ceny obowiązują… Niemców, którzy – przykładowo – za usługi oferowane Francuzom za 955 funtów muszą zapłacić aż 1736 funtów.

Doniesienia o „dyskryminacji cenowej” w popularnym parku rozrywki szybko znalazły się w centrum zainteresowania Komisji Europejskiej, która wykazała, że podobne praktyki nie mają miejsca w żadnym innym miejscu w Europie.

Zobacz także: Baseny z kulkami, dmuchane zamki i kultowe gry. W UK powstał klub zabaw dla dorosłych

„Dostaliśmy bardzo wiele skarg w tej sprawie” – mówi Elżbieta Bieńkowska, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług. „Czas najwyższy, żeby się z tym rozprawić. Czekam na wyczerpujące uzasadnienie dla takich praktyk, bo patrząc z zewnątrz trudno zrozumieć, na czym opierały się osoby, które uznały je za słuszne” – dodaje.

Disneyland broni się przed wszelkimi zarzutami twierdząc, że dostosowuje jedynie ceny promocyjne do kalendarzy świąt i wakacji w różnych krajach, a podstawowe pakiety usług są oferowane wszystkim turystom za takie same stawki.

 

pum

Teksty tygodnia

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie