Będziemy mieć białe święta w tym roku?

Wiele osób ma różne przyzwyczajenia co do świąt Bożego Narodzenia: spotkania w rodzinnym gronie, potrawy wigilijne, kolędy itd. Jednak wszyscy chyba lubią białe święta. Czy zatem w tym roku także doczekamy się śniegu w święta?

Właściwie to pewnie wiele osób wiele powie, że bez śniegu zimą jakoś by przeżyli, ale jednak w święta Bożego Narodzenia śnieg musi spaść. Jednak w wielu regionach Wielkiej Brytanii Boże Narodzenie to dopiero początek sezonu na opadu śniegu.

- Advertisement -

Spadnie jeszcze więcej śniegu i kolejny sztorm uderzy w Wyspy

Bardziej prawdopodobne jest, że śnieg ujrzymy dopiero na przełomie stycznia i marca niż w grudniu, gdzie śnieg średnio pada przez 3,9 dnia, podczas gdy w styczniu już 5,3 dnia, w lutym 5,6, a w marcu 4,2.

Białe święta częściej zdarzały się w 18 i 19 wieku, jednak od tego czasu klimat na całej kuli ziemskiej zmienił się przynosząc wyższe temperatury na lądzie i morzach co skutecznie zredukowało ilość śniegu w święta. Tradycyjnie, żeby dowiedzieć się czy święta będą białe czy też nie spoglądaliśmy na budynkiem Met Office w Londynie. Jednak teraz patrzymy także na Buckingham Palace, Belfast (Aldergrove Airport), Aberdeen (Pittodrie – Aberdeen FC), Edinburgh (Zamek), Coronation Street w Manchesterze i Millennium Stadium w Cardiff.

Synoptycy analizują także dane z obserwatoriów meteorologicznych z całej Wielkiej Brytanii, które pokazują, gdzie śnieg spadł w poprzednim roku w święta. To czy w święta spadnie śnieg możemy przewidzieć na 5 dni przed nimi. Z punktu widzenia statystycznego bazującego na klimatologii wiemy, że śnieg spadł w niektórych miejscach Wielkiej Brytanii 24 grudnia 38 razy w ciągu ostatnich 54 lat. Możemy więc śmiało założyć, że ponad połowa świąt będzie "biała". Jednak statystyka nie przewiduje jednej, bardzo ważnej rzeczy: kapryśności pogody, która nic nie robi sobie z pobożnych życzeń mieszkańców Wielkiej Brytanii.

 

 

 

Jednak sceny wprost z klasycznego świątecznego opowiadania Karola Dickensa, gdzie cała Wielka Brytania pokryta jest białym puchem są w rzeczywistości bardzo rzadkie. Sytuacja taka zdarzyła się tylko 4 razy, a ostatni raz było to… 51 lat temu. Trzeba wspomnieć, że ponad 40 proc. stacji meteorologicznych w Wielkiej Brytanii raportowało śnieg o godzinie 9 rano.

Ostatnie białe święta w Wielkiej Brytanii zdarzyły się w 2010 roku i było to wyjątkowe święta nie tylko ze względu na to, że opady śniegu raportowało 83 proc. stacji meteo, ale także z tego, że 19 proc. stacji stwierdziło zaleganie śniegu na ziemi.

UWAGA rodzice! Mleko dla niemowląt może być skażone salmonellą, zagrożonych ponad 7 tys. ton produktu!

W 2009 roku także były białe święta, podczas których 19 proc. stacji zanotowało opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, a 57 proc. raportowało zaleganie śniegu. To też całkiem dobry wynik, ale pamiętajmy, że było do 8 lat temu! Pewne objawy białych świąt pojawiły się w 2015 roku, ponieważ wtedy 10 proc. stacji pogodowych odnotowało opady deszczu ze śniegiem, ale żadna nie stwierdziła, że śnieg leży na ziemi.

Teksty tygodnia

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie