Czy wskutek Brexitu dojdzie do zjednoczenia Irlandii?

Czy nadchodzący Brexit będzie początkiem końca Zjednoczonego Królestwa? Szkocja ustami Nicoli Sturgeon potwierdziła swoje niepodległościowe dążenia, a jej śladem zamierza pójść Irlandia.

Zjednoczenie Republiki Irlandii z Irlandią Północną oraz zmiana relacji z rządem w Londynie – tak wygląda pomysł na przyszłość "Zielonej Wyspy" według Micheála Martina z partii ​Fianna Fáil. W wywiadzie dla "The Irish Times" lider Partii Republikańskiej zaprezentował dwunastopunktowy plan zbliżenia pomiędzy Belfastem, a Dublinem. Wzmocnienie więzów na płaszczyźnie ekonomicznej, politycznej i społecznej ma poprzedzać operację zdystansowania się od wpływów Wielkiej Brytanii, a w ostatecznym rozrachunku – zjednoczenie kraju.

- Advertisement -

„Szkoci nie chcą drugiego referendum ws. niepodległości!” Jest ostra reakcja rządu Theresy May na wystąpienie Nicoli Sturgeon

Według Martina projekt ten jest możliwy do zrealizowania jeszcze "za jego życia", choć nie ukrywa, że będzie wymagać ogromnego nakładu pracy. Nie obejdzie się bez referendum w Irlandii Północnej, które będzie musiało zostać zatwierdzone przez brytyjski parlament i prawdopodobnie będzie podobne do tego, które przeprowadzono w Szkocji.

Nie da się ukryć, że w Republice Irlandii w obliczu Brexitu rosną nastroje antybrytyjskie. Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych uderzy w gospodarkę Irlandii Północnej. Piłka zdaje się być po stronie Downing Street 10 – w gestii Theresy May i jej gabinetu jest przekonanie władzy w Belfaście, że warto pozostać członkiem Zjednoczonego Królestwo, niż iść drogą wyznaczoną przez Szkocję i Nicolę Sturgeon. Czy Londyn zdecyduje się na zacieśnienie stosunków z Ulsterem?

To już pewne – będzie drugie referendum niepodległościowe w Szkocji

Fianna Fáil to najmocniejsze polityczne ugrupowanie w Republice Irlandii. Partia wierna konserwatywnym wartościom tworzyła 14 na 20 gabinetów w kraju. Z jej szeregów wywodzi się była prezydent, Mary McAleese. Obecnie partia ta znajduje się w opozycji mniejszościowego rządu kierowanego przez Endę Kenny`ego.

Teksty tygodnia

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Planujesz wakacje za granicą? To jedno ustawienie w telefonie może cię sporo kosztować

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wiele osób planuje urlop za granicą. Przed wyjazdem warto upewnić się, że zabraliśmy wszystkie niezbędne rzeczy – paszporty, ładowarki i inne drobiazgi. Jednak wiele osób zapomina o jednej istotnej zmianie w ustawieniach telefonu, która – jak się okazuje – może ich sporo kosztować.

Kontrowersyjna decyzja Niemiec. Zawieszenie łączenia rodzin uderzy w tysiące imigrantów

Rząd Niemiec postanowił tymczasowo zawiesić łączenie rodzin dla niektórych imigrantów. Zagłosowała za tym zdecydowana większość posłów.

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także