Drastyczny spadek funta po podpisaniu Brexitu!

Zbliżające się uruchomienie Artykułu 50 przez Theresę May, które rozpocznie negocjacje w sprawie Brexitu, mocno odbiło się na kursie funta. Notowania brytyjskiej waluty są niskie i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miały się poprawić. 

Do dzisiejszego poranka funt radził sobie całkiem nieźle. Umacniał się w stosunku do dolara, aby osiągnąć kurs na poziomie 1.26, co z jednej strony świadczyło o jego sile, a z drugiej było efektem wyprzedaży amerykańskiej waluty przez inwestorów w obliczu niepewności wokół obietnic Donalda Trumpa dotyczących regulacji podatkowych. Ale szybko krótkotrwały rekordowy wynik z siedmiu ostatnich tygodniu spadł do poziomu 1.2393. Powód jest oczywisty – zbliżające się wielkimi krokami oficjalne ruszenie z Brexitem.

PILNE: Theresa May podpisała list uruchamiający art. 50 Traktatu Lizbońskiego!

Funt słabnie także wobec innych wiodących walut – euro, franka szwajcarskiego i dolara australijskiego. Specjaliści przewidują, że to nie koniec spadków. W zależności którego z nich spytać ich prognozy są różne, ale jedno jest pewne – gospodarkę brytyjską czekają czasy pełne niepewności. Przynajmniej przez kilka następnych tygodni rynki będą bardzo wrażliwe na polityczne zawirowania wokół Brexitu. Czy sięgający 15% spadek wartości brytyjskiej waluty, który miał miejsce w czerwcu był jedynie wstępem do czegoś jeszcze gorszego? Przekonamy się już wkrótce.

Dzisiaj oficjalne rozpoczęcie Brexitu! Co warto wiedzieć?

Najbardziej pesymistyczne prognozy płyną ze strony Deutsche Bank. Analitycy zatrudnieni w tym banku są zdania, że dnem dla funta będzie kurs 1.06 w stosunku do dolara. Reszta brookerów z City nie jest tak negatywnie nastawiona i bardziej wyważone prognozy mówią o kursie na poziomie 1.10. Ale żeby nie było zbyt radośnie – nie można zapominać o zamieszaniu w Szkocji. Ich chęć oderwania się od Wielkiej Brytanii może również wpłynąć na notowania funta. I to bardzo mocno.

W stosunku do złotego funt utrzymuje się na poziomie 4,8783

Opracowanie graficzne za: XE

Teksty tygodnia

Wybory prezydenckie 2025 już 18 maja – jak i gdzie głosować?

Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w już 18 maja 2025 roku. Polacy mieszkający lub przebywający czasowo za granicą, w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Irlandii, będą mieli możliwość oddania głosu w polskich wyborach.

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Poszukiwani obywatele Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym z Europy Wschodniej

Naukowcy z DeZIM proszą o zgłoszenie się do nowego projektu obywateli Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Przeczytaj także