DWP zmienia strategię walki z oszustami benefitowymi

Oszuści benefitowi na celowniku. Department for Work and Pensions wydało oświadczenie w sprawie ścigania oszustw benefitowych. Czego dotyczyła aktualizacja w tej sprawie ze strony DWP?

DWP oświadczyło, że będzie mogło ścigać jedynie „poważne” przypadki oszustw związanych z zasiłkami. Dlaczego? Ze względu na sądowe zaległości w tym zakresie. Po prostu ilość takich nadużyć w UK jest tak duża, że władze będą zajmować się jedynie najbardziej znaczącymi przypadkami, jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”.

Oszuści benefitowi w UK

Informacja ta pojawiła się po tym, jak w brytyjskim parlamencie złożono nowy projekt ustawy Public Authorities (Fraud, Error & Recovery) Bill. Ten akt prawny stanowi jedynie część szerszych planów mających na celu walkę z nieuczciwymi beneficiarzami. Dzięki tej inicjatywnie, na walce z oszustami rząd chce zaoszczędzić łącznie 8,6 miliarda funtów w ciągu pięciu lat. Natomiast według szacunków DWP oszuści wyłudzili od podatników 7 miliardów funtów tylko w ubiegłym roku.

Wysocy rangą urzędnicy DWP zostali zapytani o skalę oszustw benefitowych, do jakich dochodzi w UK. Według oficjalnych danych jest to kwota rzędu koło 9,7 miliarda funtów rocznie. W trakcie pandemii COVID-19 znacząco wzrosła liczba oszustw w systemie. Poluzowanie przepisów w pierwszych tygodniach spowodowały wzrost nadpłat zasiłku Universal Credit z 9% do 14,5% w latach 2019–2020 i 2020–2021.

Mimo trudnej sytuacji DWP jest w stanie ograniczyć ilość przestępstw związanych z zasiłkami. Oszacowano, że zmniejszenie skali tych oszustwo, do poziomów sprzed pandemii będzie możliwe przy obecnym tempie walki z oszustwami. Stanie się to jedna nie wcześniej niż w 2030 roku.

DWP oświadczyło, że będzie mogło ścigać jedynie „poważne” przypadki oszustw związanych z zasiłkami.
DWP zmienia strategię walki z oszustami benefitowymi (fot: Getty Images)

„100 000 osób zgłaszało roszczenia w ciągu jednego dnia”

Najnowsze dane wskazują, że w sądach koronnych czeka na rozpatrzenie 73 000 zaległych spraw oszustów benefitowych. Śledztwo Izby Gmin dotyczące czasów pandemii wykazało ogromny napływ wniosków o zasiłek Universal Credit. W ciągu zaledwie trzech miesięcy wzrósł on do astronomicznej liczby 2,4 miliona.

– Były dni, kiedy mieliśmy 100 000 osób zgłaszających roszczenia w ciągu jednego dnia – komentuje Pete Schofield, stały sekretarz DWP. – Podjęliśmy decyzję, że priorytetem dla departamentu jest wypłacanie pieniędzy ludziom i pomaganie im – zaznacza. Z powodu otwartej postawy DWP, w systemie pojawiło się wiele błędów i nadużyć.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony DWP rząd planuje zatrudnić 3000 nowych pracowników. Mają oni pomóc zapobiegać oszustwom i odzyskiwać pieniądze.

Nowe uprawnienie śledczych DWP

Oprócz tego śledczy DWP zajmujący się przestępczością zorganizowaną otrzymają nowe uprawnienia. Będą mogli występować do sądu w sprawie uzyskania nakazów przeszukania.

„Oczekuje się również, że śledczy DWP ds. poważnej przestępczości zorganizowanej otrzymają uprawnienia do składania do sądu wniosków o nakazy przeszukania. Oznacza to, że po raz pierwszy będą mogli wspierać policję w tym zakresie. Będą przeszukiwać lokale oraz konfiskować przedmioty, takie jak komputery i smartfony, jako dowody przeciwko oszustom” – jak czytamy w oświadczeniu w tej sprawie.

Teksty tygodnia

Odnaleziono ciało poszukiwanej dziewczynki, która zaginęła bawiąc się przy Tamizie

Kaliyah Coa zaginęła 31 marca podczas zabawy w pobliżu rzeki. Niestety niedawno służby potwierdziły, że ciało poszukiwanej dziewczynki zostało odnalezione w Tamizie

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Rejestracja na wybory prezydenckie 2025 za granicą

Jak wziąć udział w polskich wyborach polskiego prezydenta 2025 mieszkając poza granicami naszej ojczyzny? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie