DWP zmienia strategię walki z oszustami benefitowymi

Oszuści benefitowi na celowniku. Department for Work and Pensions wydało oświadczenie w sprawie ścigania oszustw benefitowych. Czego dotyczyła aktualizacja w tej sprawie ze strony DWP?

DWP oświadczyło, że będzie mogło ścigać jedynie „poważne” przypadki oszustw związanych z zasiłkami. Dlaczego? Ze względu na sądowe zaległości w tym zakresie. Po prostu ilość takich nadużyć w UK jest tak duża, że władze będą zajmować się jedynie najbardziej znaczącymi przypadkami, jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”.

- Advertisement -

Oszuści benefitowi w UK

Informacja ta pojawiła się po tym, jak w brytyjskim parlamencie złożono nowy projekt ustawy Public Authorities (Fraud, Error & Recovery) Bill. Ten akt prawny stanowi jedynie część szerszych planów mających na celu walkę z nieuczciwymi beneficiarzami. Dzięki tej inicjatywnie, na walce z oszustami rząd chce zaoszczędzić łącznie 8,6 miliarda funtów w ciągu pięciu lat. Natomiast według szacunków DWP oszuści wyłudzili od podatników 7 miliardów funtów tylko w ubiegłym roku.

Wysocy rangą urzędnicy DWP zostali zapytani o skalę oszustw benefitowych, do jakich dochodzi w UK. Według oficjalnych danych jest to kwota rzędu koło 9,7 miliarda funtów rocznie. W trakcie pandemii COVID-19 znacząco wzrosła liczba oszustw w systemie. Poluzowanie przepisów w pierwszych tygodniach spowodowały wzrost nadpłat zasiłku Universal Credit z 9% do 14,5% w latach 2019–2020 i 2020–2021.

Mimo trudnej sytuacji DWP jest w stanie ograniczyć ilość przestępstw związanych z zasiłkami. Oszacowano, że zmniejszenie skali tych oszustwo, do poziomów sprzed pandemii będzie możliwe przy obecnym tempie walki z oszustwami. Stanie się to jedna nie wcześniej niż w 2030 roku.

DWP oświadczyło, że będzie mogło ścigać jedynie „poważne” przypadki oszustw związanych z zasiłkami.
DWP zmienia strategię walki z oszustami benefitowymi (fot: Getty Images)

„100 000 osób zgłaszało roszczenia w ciągu jednego dnia”

Najnowsze dane wskazują, że w sądach koronnych czeka na rozpatrzenie 73 000 zaległych spraw oszustów benefitowych. Śledztwo Izby Gmin dotyczące czasów pandemii wykazało ogromny napływ wniosków o zasiłek Universal Credit. W ciągu zaledwie trzech miesięcy wzrósł on do astronomicznej liczby 2,4 miliona.

– Były dni, kiedy mieliśmy 100 000 osób zgłaszających roszczenia w ciągu jednego dnia – komentuje Pete Schofield, stały sekretarz DWP. – Podjęliśmy decyzję, że priorytetem dla departamentu jest wypłacanie pieniędzy ludziom i pomaganie im – zaznacza. Z powodu otwartej postawy DWP, w systemie pojawiło się wiele błędów i nadużyć.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony DWP rząd planuje zatrudnić 3000 nowych pracowników. Mają oni pomóc zapobiegać oszustwom i odzyskiwać pieniądze.

Nowe uprawnienie śledczych DWP

Oprócz tego śledczy DWP zajmujący się przestępczością zorganizowaną otrzymają nowe uprawnienia. Będą mogli występować do sądu w sprawie uzyskania nakazów przeszukania.

„Oczekuje się również, że śledczy DWP ds. poważnej przestępczości zorganizowanej otrzymają uprawnienia do składania do sądu wniosków o nakazy przeszukania. Oznacza to, że po raz pierwszy będą mogli wspierać policję w tym zakresie. Będą przeszukiwać lokale oraz konfiskować przedmioty, takie jak komputery i smartfony, jako dowody przeciwko oszustom” – jak czytamy w oświadczeniu w tej sprawie.

Teksty tygodnia

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie