Dziś odbędzie się koronacja króla Karola III w Szkocji

Po wstąpieniu na tron Zjednoczonego Królestwa król Karol III weźmie udział w znacznie mniejszej, lokalnej uroczystości w Edynburgu, podczas której zostanie on intronizowany na króla Szkocji.

W dniu dzisiejszym, 5 lipca 2023 roku odbędzie się ceremonia intronizacji króla Karola III w Szkocji. W Edynburgu, a konkretnie w Katedrze Świętego Idziego, głównym obiekcie sakralnym Kościoła Szkocji, brytyjskiemu monarsze zostaną wręczone szkockie klejnoty koronne. Karol III otrzyma miecz, berło i koronę, symbole królewskiej władzy w Szkocji, które jednocześnie są najstarszymi insygniami tego typu w całej Wielkiej Brytanii. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w ceremonii nie zostanie wykorzystane oryginalne ostrze z XVI wieku, ponieważ jest zbyt delikatne, ale jego kopia, nosząca miano miecza Elżbiety.

Jak będzie przebiegała ceremonia w Edynburgu?

Dodajmy także, że cała ceremonia ma przypominać wstąpienie na szkocki tron właśnie królowej Elżbiety II, które miało miejsce w 1953 roku. Uroczystość zaplanowana została ze znacznie mniejszym rozmachem, niż ta, która miała miejsce w Opactwie Westminsterskim 6 maja 2023. Wspominanie wyżej insygnia koronacyjne zostaną przewiezione z zamku w Edynburgu do katedry w procesji wzdłuż Royal Mile. Weźmie w niej udział około 100 osób reprezentujących różne aspekty szkockiego życia. Za nimi będzie podążać ponad 700 członków Królewskiej Marynarki Wojennej, Armii Brytyjskiej i Królewskich Sił Powietrznych.

Następnie, król Karol III i królowa Camilla opuszczą Pałac Holyrood – swoją oficjalną szkocką rezydencję – o godzinie 14:05, aby udać się w osobną procesję w górę Royal Mile do Katedry Świętego Idziego. Jak podaje serwis informacyjny BBC, oczekuje się, że dołączą do nich książę i księżna Walii, znani w Szkocji jako książę i księżna Rothesay. Trzech dudziarzy z byłej szkoły króla Karola, Gordonstoun, zagra podczas ostatniego etapu procesji.

Jak Szkoci oceniają monarchię i Karola III?

Po zakończeniu nabożeństwa w katedrze para królewska wróci do Pałacu Holyrood, gdzie oddana zostanie salwa z 21 dział umieszczonych na zamkowych murach. Nad królewskim orszakiem przelecą samolotu RAF, które przyozdobią niebo barwami szkockiej flagi. Dzisiejsze obchody zostaną zwieńczone przyjęciem w ogrodach Holyrood, w której weźmie udział około 30 tysięcy gości. 

Podsumowując, warto dodać, iż poparcie dla króla w Szkocji jest większe niż w innych częściach Wielkiej Brytanii. Choć poparcie wobec instytucji monarchii nie przekracza 50%, to jest ono i tak większe, niż poparcie dla idei republiki. Co więcej, istnieje silna korelacja między wspieraniem idei niepodległości Szkocji a poparciem dla republiki, przy czym najmłodsi wyborcy opowiadają się za obiema propozycjami.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Oto 6 zmian finansowych, które wchodzą w życie od lipca. W tym limit cen energii

Prawie 13 mln mieszkańców UK ma kłopot z opłaceniem rachunków

Zachowanie dwóch pijanych Rosjan przyczyną lądowania w Grecji samolotu EasyJet lecącego do Turcji

Teksty tygodnia

Ponad 70 domów bez wody i kanalizacji. Właściciele utknęli w proceduralnej próżni

Irlandia zmaga się z problemem braku dostępnych domów i mieszkań. A gdy te już są, zmaga się z problemem doprowadzenia do nieruchomości wody i kanalizacji. Problem jest ogromny, bowiem domy nie nadają się do zamieszkania

Holandia wprowadza obowiązkowe czipowanie kotów. Od kiedy nowe przepisy?

Już nie tylko psy. Rząd Holandii wprowadza obowiązkowe czipowanie także dla kotów domowych. To sposób na walkę z zaginięciami i poprawę opieki nad zwierzętami.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

O czym powinniście wiedzieć przeprowadzając się do Niemiec

Niemcy są jednym najczęściej wybieranych krajów przez emigrantów. Co warto wiedzieć przed przeprowadzką na temat kosztów życia w Niemczech?

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Przeczytaj także