Europejki rezygnują z pracy w NHS, nowe nie przyjeżdżają. Spadek aplikacji jest gigantyczny

Od czerwca, kiedy Brytyjczycy zdecydowali, że chcą opuścić Unię Europejską, pielęgniarki i pielęgniarze zarejestrowani w NHS zaczęli obawiać się o swoją przyszłość. Dziś wiadomo, że ogromna liczba z nich nie zamierza żyć w niepewności i zaczyna szukać pracy gdzie indziej. Ich miejsc nie zajmują nowi chętni.

Jak podaje NHS, liczba pielęgniarzy i pielęgniarek z UE przybywających do pracy w Anglii spadła od czerwca o 92 procent. Przykładowo w grudniu zeszłego roku aplikacje do pracy w szpitalach złożyło zaledwie 96 wykwalifikowanych pracowników z krajów Unii. Jeszcze w lipcu takich podań wpłynęło 1 304. 

- Advertisement -

Zachęcają kobiety, aby rodziły w domach. Jak nisko może jeszcze upaść NHS?

Liczba osób, które pracę w brytyjskich szpitalach porzuciły, również napawa strachem o przyszłość brytyjskiej służby zdrowia. Dane pozyskane z 80 spośród 136 oddziałów angielskiego NHS pokazują, że w 2016 roku z pracy zrezygnowało 2 700 pielęgniarek. W 2014 rezygnacji było 1 600 czyli o 68 proc. mniej. 

Przedstawiciele Royal College of Nursing (RCN) tłumaczą, że kryzys napędzają politycy, którzy nie są w stanie dać przyjezdnym żadnych gwarancji bezpieczeństwa. Wyjaśnienia premier Theresy May, jakoby zajęcie stanowiska w tej sprawie miałoby osłabić pozycję negocjacyjną Wielkiej Brytanii po uruchomieniu Artykułu 50., sytuacji wcale nie polepszają. Jak przekonuje przewodnicząca RCN, takie działanie zagraża płynnemu funkcjonowaniu służby zdrowia w UK.

Na jakie bezpłatne badania medyczne możesz się zgłosić w Wielkiej Brytanii?

„Rząd odrzuca możliwość korzystania z usług pielęgniarek z zagranicy w momencie, kiedy brytyjska służba zdrowia zmaga się z gigantycznym kryzysem” – twierdzi Janet Davies. „Kiedy rozpoczną się negocjacje, premier musi zapewnić zagranicznych pracowników, że są na Wyspach mile widziani, a ich usługi – wysoko cenione. Nie jest dla nas żadną niespodzianką, że pielęgniarki z UE opuszczają nasze szpitale – nikt nie zaoferował im bezpieczeństwa, nikt nie zapewnił, że będą w stanie zatrzymać swoje miejsca pracy. Na życie w takiej niepewności mogą pozwolić sobie nieliczni. 

W NHS pracuje obecnie 57 tys. obywateli UE, w tym 10 tys. lekarzy i 20 tys. pielęgniarek. 

Ogromne odszkodowania za zaniedbania medyczne. NHS wypłacił już 186 mln funtów

Teksty tygodnia

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Migranci oskarżają Polskę o przemoc i łamanie praw człowieka!

Migranci nie chcą wracać z Niemiec do Polski. Oskarżają nasz kraj o przemoc, pushbacki i łamanie praw człowieka. „Byliśmy bici, izolowani, traktowani jak zwierzęta”. Czy Polska łamie konwencje międzynarodowe, czy tylko odpiera hybrydowy atak Łukaszenki?

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Przeczytaj także