Funt utrzymuje się na wysokim poziomie mimo mało optymistycznych informacji na temat Brexitu

Brytyjska waluta radzi sobie dobrze mimo ostatnich mało pokrzepiających doniesień w sprawie negocjacji brexitowych. Funt po weekendzie zaliczył niewielki spadek, jednak nadal utrzymuje się na wysokim poziomie wobec głównych walut.

Podczas gdy brytyjscy i unijni negocjatorzy poszukują rozwiązania dotyczącego kwestii związanej z irlandzką granicą, kurs funta mimo niewielkich spadków utrzymuje się na dobrym poziomie na rynku walutowym. We wtorek wartość szterlinga wyniosła 1,15 euro, 1,27 dolara i 4,94 złotego. A źródła informacyjne z Brukseli mówią o „ostrożnym optymizmie” dotyczącym ewentualnego porozumienia związanego z Brexitem.

- Advertisement -

Przeczytaj też: Kurs funta poszedł mocno do góry. Jest to największy skok brytyjskiej waluty wobec euro od marca

Podobno Unia Europejska rozważa zorganizowanie kolejnego szczytu UE przed końcem października, aby możliwe było zawarcie umowy wyjścia, gdyż osiągnięcie porozumienia do 19 października jest raczej mało prawdopodobne.

Analitycy finansowi zgadzają się z tym, że negocjacje dotyczące Brexitu mogą przeciągnąć się i wykroczyć poza ten tydzień, co z kolei wpłynie na funta, który najprawdopodobniej będzie utrzymywał się przez najbliższe dni na podobnym poziomie co teraz.

Sytuację komplikuje jendak fakt, że – zgodnie z ustaleniami brytyjskiego parlamentu – jeśli Borisowi Johnsonowi nie uda się zawrzeć umowy brexitowej do 19 października, czyli do końca obecnego szczytu UE, wtedy będzie musiał poprosić Unię o kolejne przesunięcie terminu Brexitu.

Polecane: Liderzy UE: Zawarcie umowy ws. Brexitu niemożliwe przed szczytem Rady Europejskiej w Brukseli 17-18 października

 

Co dalej z funtem?

We wtorek szef Banku Anglii, Mark Carney powiedział, że przewiduje duże wahania na rynku finansowym, jeśli proces związany z Brexitem osiągnie punkt krytyczny.

– Sytuacja następnych dni i tygodni będzie miała materialny wpływ na wartość funta, wartość udziałów, kosztów zadłużenia dla brytyjskich banków oraz firm, w zależności od tego, jak ta sytuacja się rozwinie.

Carney dodał także, że system finansowy jest w dobrym stanie przed Brexitem, dzięki czemu łatwiej może poradzić sobie z dużymi zmianami na rynku finansowym, w zależności od wyniku negocjacji.

 

 

 

Teksty tygodnia

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie