Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dla jednych to poranny rytuał, dla innych moment wyciszenia, a w kulturze brytyjskiej – wręcz społeczny symbol.

Niezależnie od tego, czy wybierasz czarną, zieloną, ziołową czy owocową – herbata może przynieść nie tylko przyjemność, ale i zdrowotne korzyści. A do tego… warto wiedzieć, co to właściwie znaczy ta słynna „cuppa”.

- Advertisement -

Dlaczego warto pić herbatę? Korzyści dla zdrowia

Herbata jest uznawana za zdrowy napój i ma wiele korzyści dla organizmu. Zawiera przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki i mogą zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca czy nowotwory.

Herbata, spożywana z umiarem, może pozytywnie wpływać na ciało i umysł:

  • Zawiera antyoksydanty – zwłaszcza herbata zielona i biała, które pomagają zwalczać wolne rodniki i wspierają odporność.
  • Poprawia koncentrację – dzięki zawartości kofeiny (a właściwie teiny), herbata pobudza delikatniej niż kawa.
  • Wspomaga trawienie – czarna herbata lub napary z mięty mogą pomóc po ciężkim posiłku.
  • Działa relaksująco – np. herbata z melisy lub rooibos łagodzi napięcie i pomaga się wyciszyć.
  • Wspiera zdrowie serca i naczyń krwionośnych – regularne picie herbaty wiąże się z obniżeniem ciśnienia i poziomu złego cholesterolu (LDL).
Picie herbaty ma korzystny wpływ na nasze zdrowie
Picie herbaty ma korzystny wpływ na nasze zdrowie / fot. pixabay

Jak zaparzyć perfekcyjną herbatę? Sztuka parzenia

Dla wielu przygotowanie herbaty sprowadza się do zalania torebki Liptona wrzątkiem. Jednak parzenie herbaty to prawdziwa sztuka, która wymaga uwagi, precyzji i znajomości różnych technik. Każdy rodzaj herbaty ma swoje unikalne zasady parzenia, które wpływają na jej smak i aromat.

Przede wszystkim liczy się jakość herbaty. Pył w torebkach herbacianych ma znacznie gorszą jakość niż herbata liściasta. Kolejna rzecz to jakość wody – najlepiej używać świeżej, miękkiej wody, bez nadmiaru minerałów, które mogą zmieniać smak herbaty. Nie należy wielokrotnie doprowadzać do wrzenia tej samej wody.
I w końcu naczynia – porcelanowe lub szklane naczynia są idealne do parzenia herbaty, ponieważ nie wpływają na jej smak.

Do tego temperatura wody i czas parzenia zależą od rodzaju herbaty. Należy stosować się wskazówek, aby z napoju wydobyć pożądany aromat.

Temperatura wody i czas parzenia

Zbyt długo parzona herbata czarna stanie się gorzka i zbyt mocna. Herbata zielona zalana zbyt gorącą wodą, nie wydobędzie aromatu. Zaś zioła zbyt krótko parzone nie uwolnią swoich korzystnych składników.

Temperatura wody – różne herbaty wymagają różnych temperatur:

  • Zielona herbata: 70-80°C
  • Czarna herbata: 90-100°C
  • Biała herbata: 75-85°C
  • Oolong: 80-90°C
  • Ziołowe i owocowe: 95–100°C

Czas parzenia – zbyt długie parzenie może sprawić, że herbata stanie się gorzka.

Zielona herbata: 1-3 minuty
Czarna herbata: 3-5 minut
Biała herbata: 4-7 minut
Oolong: 2-4 minuty
Ziołowe i owocowe: do 10 minut

Czym jest „a cuppa”? Dlaczego Brytyjczycy tak mówią na herbatę?

„A cuppa” to skrót od „a cup of tea” – dosłownie: filiżanka herbaty. Herbata jest narodowym napojem Wielkiej Brytanii od XVIII wieku. Brytyjczycy tradycyjnie pili herbatę w pracy, w domu, w smutku, w radości – „a cuppa” pasuje do każdej okazji.
To także sposób na nawiązanie rozmowy lub okazanie troski („Fancy a cuppa?”). Brytyjska wersja idealnej herbaty? Mocna, z mlekiem, podana w grubej ceramicznej filiżance.

Czy matcha to herbata?

Matcha to rodzaj zielonej herbaty w proszku, pochodzący z Japonii. Jest produkowana z wysokiej jakości liści herbaty Camellia sinensis, które są zacieniane przed zbiorami, co zwiększa ich zawartość chlorofilu i aminokwasów. Następnie liście są mielone na drobny, intensywnie zielony proszek.

Co ciekawe matcha to jedyna herbata, którą pije się w całości bo w przypadku innych herbat pijemy wywar z liści, a liście wyrzucamy. Dzięki temu pijąc matche, spożywamy więcej antyoksydantów i składników odżywczych niż w przypadku tradycyjnej zielonej herbata. Jest bogata w L-teaninę, która wspomaga koncentrację i działa relaksująco, oraz w kofeinę, ale uwalnianą stopniowo, dzięki czemu daje długotrwałą energię

Herbata łączy smaki, ludzi i kultury. Działa pobudzająco, wyciszająco, wspomagająco – w zależności od gatunku i sposobu parzenia. Może być zdrowym zamiennikiem kawy, towarzyszem zimowych wieczorów albo codziennym rytuałem. Niezależnie, czy pijesz ją po polsku z cytryną, czy po angielsku z mlekiem – dobra herbata to ta, która daje Ci chwilę dla siebie.

Teksty tygodnia

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Nowa brytyjska umowa z UE ma zmniejszyć kolejki na lotniskach

Wielka Brytania uzgodniła nową umowę z UE, która ma usprawnić podróże, handel żywnością i zwiększyć obronę.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie