Holandia obniża podatki od 2025 roku. Zobacz ile zaoszczędzisz

Rząd holenderski wprowadził trzy, zamiast dwóch progów podatkowych i obniżył pierwszą, najmniejszą stawkę podatkową. Jest to korzystna zmiana dla osób o najniższych i średnich dochodach. Dodatkowo zwiększono także ulgę pracowniczą. 

Holandia charakteryzuje się stosunkowo wysokimi stawkami podatku dochodowego od osób fizycznych. W porównaniu z innymi krajami europejskimi, przede wszystkim pierwszy próg podatkowy jest wysoki, co stanowi obciążenie dla osób o najniższych dochodach. Dlatego też obniżenie go jest dobrym krokiem dla osób zarabiających w Holandii.

Ile wyniesie nowy podatek w Holandii?

Od 1 stycznia 2025 roku w Holandii wprowadzono trzy progi podatkowe w ramach dochodów z tak zwanego Box 1 (czyli dotyczące dochodów z pracy i mieszkania). Zastąpią one dotychczasowe dwa progi.

  • Pierwszy próg: dochody do 38 441 euro – stawka 35,82%

  • Drugi próg: dochody od 38 441 euro do 76 817 euro – stawka 37,48%

  • Trzeci próg: dochody powyżej 76 817 euro – stawka 49,50%.

Poprzednio progi wyglądały następująco:

  • Pierwszy próg: dochody do 75 624 euro – stawka 36,97%

  • Drugi próg: dochody powyżej 75 624 euro – stawka 49,50%

Nowością jest pierwszy, najniższy próg podatkowy, który wyniesie 35,82% zamiast 36,97%. Będzie on obowiązywał osoby, które zarobią mniej niż 38 441 euro rocznie. Zapłacą oni ponad 1% podatku mniej, co daje ponad 380 euro rocznie.

Mniej korzystne nowe podatki będą dla osób, których wynagrodzenie mieści się w przedziale  38 441 euro do 76 817 euro, bowiem dla nich stawka podatku wzrośnie z 36,97% do 37,48%.

Wprowadzenie trzeciego progu podatkowego ma na celu bardziej sprawiedliwe rozłożenie obciążeń podatkowych, zwłaszcza dla osób o niższych dochodach.

Wyższa ulga pracownicza

Chociaż w Holandii nie funkcjonuje stała kwota wolna od podatku, system podatkowy oferuje różnorodne ulgi podatkowe. Obniżają one zobowiązania podatkowe pracowników.

W 2025 roku ulga pracownicza (arbeidskorting) wzrośnie do 5 599 euro, co przyniesie korzyść osobom aktywnym zawodowo.

Wspieranie siły nabywczej

Zmiany wprowadzane przez obecny rząd mają na celu poprawę siły nabywczej osób o średnich dochodach i różnych słabszych grup społecznych. W rezultacie obniżenia pierwszej stawki podatkowej, osoby pracujące i osoby otrzymujące powszechną emeryturę będą miały więcej pieniędzy po opodatkowaniu w 2025 roku.

Ponadto rząd podejmie dalsze środki w celu wsparcia osób o niskich dochodach, takie jak zwiększenie zasiłku mieszkaniowego i dodatkowego zasiłku na dziecko.

Przeczytaj także

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii?

Na jakie istotne kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę w Holandii? Jakie są rodzaje umów?

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Jest pozwolenie na hulajnogi elektryczne na drogach w Holandii

Hulajnogi elektryczne już wkrótce będą dopuszczone do ruchu na drogach w Holandii. Pod warunkiem, że przejdą kontrolę bezpieczeństwa.

Dzień Króla w Holandii – jak obchodzi się Koningsdag?

To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze święto państwowe w Holandii. Jaka jest jego historia? Z jakimi tradycjami się wiąże?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport