Holandia obniża podatki od 2025 roku. Zobacz ile zaoszczędzisz

Rząd holenderski wprowadził trzy, zamiast dwóch progów podatkowych i obniżył pierwszą, najmniejszą stawkę podatkową. Jest to korzystna zmiana dla osób o najniższych i średnich dochodach. Dodatkowo zwiększono także ulgę pracowniczą. 

Holandia charakteryzuje się stosunkowo wysokimi stawkami podatku dochodowego od osób fizycznych. W porównaniu z innymi krajami europejskimi, przede wszystkim pierwszy próg podatkowy jest wysoki, co stanowi obciążenie dla osób o najniższych dochodach. Dlatego też obniżenie go jest dobrym krokiem dla osób zarabiających w Holandii.

Ile wyniesie nowy podatek w Holandii?

Od 1 stycznia 2025 roku w Holandii wprowadzono trzy progi podatkowe w ramach dochodów z tak zwanego Box 1 (czyli dotyczące dochodów z pracy i mieszkania). Zastąpią one dotychczasowe dwa progi.

  • Pierwszy próg: dochody do 38 441 euro – stawka 35,82%

  • Drugi próg: dochody od 38 441 euro do 76 817 euro – stawka 37,48%

  • Trzeci próg: dochody powyżej 76 817 euro – stawka 49,50%.

Poprzednio progi wyglądały następująco:

  • Pierwszy próg: dochody do 75 624 euro – stawka 36,97%

  • Drugi próg: dochody powyżej 75 624 euro – stawka 49,50%

Nowością jest pierwszy, najniższy próg podatkowy, który wyniesie 35,82% zamiast 36,97%. Będzie on obowiązywał osoby, które zarobią mniej niż 38 441 euro rocznie. Zapłacą oni ponad 1% podatku mniej, co daje ponad 380 euro rocznie.

Mniej korzystne nowe podatki będą dla osób, których wynagrodzenie mieści się w przedziale  38 441 euro do 76 817 euro, bowiem dla nich stawka podatku wzrośnie z 36,97% do 37,48%.

Wprowadzenie trzeciego progu podatkowego ma na celu bardziej sprawiedliwe rozłożenie obciążeń podatkowych, zwłaszcza dla osób o niższych dochodach.

Wyższa ulga pracownicza

Chociaż w Holandii nie funkcjonuje stała kwota wolna od podatku, system podatkowy oferuje różnorodne ulgi podatkowe. Obniżają one zobowiązania podatkowe pracowników.

W 2025 roku ulga pracownicza (arbeidskorting) wzrośnie do 5 599 euro, co przyniesie korzyść osobom aktywnym zawodowo.

Wspieranie siły nabywczej

Zmiany wprowadzane przez obecny rząd mają na celu poprawę siły nabywczej osób o średnich dochodach i różnych słabszych grup społecznych. W rezultacie obniżenia pierwszej stawki podatkowej, osoby pracujące i osoby otrzymujące powszechną emeryturę będą miały więcej pieniędzy po opodatkowaniu w 2025 roku.

Ponadto rząd podejmie dalsze środki w celu wsparcia osób o niskich dochodach, takie jak zwiększenie zasiłku mieszkaniowego i dodatkowego zasiłku na dziecko.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Fabryka narkotyków zlikwidowana. Na posesji mieszkali Polacy

Sprawnie przeprowadzona akcja policji umożliwiła odkrycie ogromnej ilości nielegalnych substancji. Olbrzymia fabryka narkotyków została zlikwidowana. Co ciekawe, tuż obok mieszkali Polacy.

Zakupy w drogerii w Niemczech wychodzą taniej niż w Holandii

Benzyna, artykuły spożywcze i produkty drogeryjne są tańsze w Niemczech. Dlaczego w Holandii jest tak drogo?

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Inflacja w Holandii w styczniu 2025 notuje spadek

Wskaźnik inflacji w Holandii w 2025 roku spadła do poziomu 3,3 proc. w skali rok do roku, jak wynika z szybkiego szacunku Centraal Bureau voor de Statistiek.

Bezdomny Polak pobity na śmierć w Holandii

Bezdomny z Polski mieszkający w Holandii został znaleziony martwy. O odebranie mu życia jest oskarżony jego bliski przyjaciel, imigrant pochodzący z Łotwy.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport