8. Świnie
Na Ziemi żyje 2 miliardy świń
Dzikie świnie udomowiliśmy już 10 000 lat temu. Przez wieki świnia była tradycyjnym zwierzęciem gospodarskim, a całkiem niedawno od modelu hodowli domowej jednej lub dwóch sztuk przeszliśmy do profesjonalnych hodowli liczących setki lub tysiące osobników. Szacuje się, że na całym świecie żyją dziś 2 miliardy świń, które w sumie ważą 70 milionów ton.
7. Owce
Gdzie owce mają swoje królestwo?
W Nowej Zelandii żyje ponad 34 miliony sztuk tych zwierząt gospodarskich, które tym samym przewyższają pod względem liczebności tamtejszą populację ludzi. Na każdego Nowozelandczyka przypada dziś bowiem 7 owiec, choć ich pogłowie i tak znacznie spadło, gdyż w 1982 roku były to 22 owce na 1 obywatela. Na całym świecie jest około miliarda owiec.
6. Ludzie
Człowiek tuż za pierwszą piątką
Chociaż człowiek z dumą nazywa się władcą planety i pozostałych żyjących na niej stworzeń, pod względem wagi nie jest wcale pierwszym na świecie. Według badań z 2012 roku, wykonanych w London School of Hygiene and Tropical Medicine, wszyscy ludzie na Ziemi to w sumie 316 milionów ton żywej wagi. Do czołówki tego rankingu sporo nam brakuje.
5. Kryl antarktyczny
Najcięższe zwierzę na Ziemi
Jeśli szukalibyśmy konkretnego gatunku zwierzęcia, którego łączna waga byłaby najwyższa, to z pewnością wygrałby drobny skorupiak, będący ulubioną potrawą wielorybów i pingwinów. I chociaż jeden maleńki kryl ma długość najwyżej 6 cm i waży około 2 gramów, w sumie jest ich tyle, że ich łączna waga przewyższa wagę każdego innego gatunku zwierzęcego.
4. Bydło
Rekordziści wśród zwierząt domowych
Wśród dużych zwierząt, ssaków, największą łączną wagę ma bydło, krowy i byki różnych gatunków. Krowy to nie tylko mleko i mięso, wykorzystujemy także ich skórę, co sprawia, że zapotrzebowanie na te zwierzęta jest stałe i duże. W sumie waga wszystkich „krów” chodzących po planecie to 520 milionów ton.
3. Mrówki i termity
Waga ciężka wśród owadów
Na Ziemi żyje około 15 500 różnych gatunków mrówek i termitów, a ich przedstawicieli są biliony. Same mrówki ważą mniej więcej tyle co populacja ludzi, czyli około 300 milionów ton. Termity są nieco cięższe, a ich łączna waga to 445 milionów ton, czyli w sumie owady te ważą dwa razy więcej niż wszyscy ludzie.
2. Sinice
Proste, ale liczne
Te proste organizmy, zdolne do fotosyntezy, czyli produkujące tlen, najczęściej zamieszkują wody, ale mogą żyć także w glebie. Są zdolne przetrwać w ekstremalnych warunkach pustyni czy terenów polarnych i może właśnie dlatego istnieją na Ziemi od niepamiętnych czasów. Najstarsze dowody ich egzystencji pochodzą z Australii sprzed 3,5 miliarda lat.
1. Bakterie
Niewidzialny zwycięzca na wadze
Wszystkie są najcięższe na Ziemi, a ani jednej nie zobaczymy gołym okiem. Bakterie. W zaledwie jednym gramie gleby występują w liczbie nawet 40 milionów, w mililitrze wody znajdziemy ich milion. Żyją dosłownie wszędzie, również na powierzchni i we wnętrzu ciał innych organizmów żywych.
Jerzy Markowski