Ile zarabia rekruter ISIS? Nawet 10 tys. dolarów!

Coraz częściej pojawiają się w mediach doniesieniach o obywatelach krajów europejskich, którzy zasilili szeregi Państwa Islamskiego. Jak mówią eksperci ONZ, stoją za tym wyszkoleni rekruterzy ISIS, którzy zarabiają nawet 10 tys. dolarów za dostarczenie ochotnika.

Coraz częściej media donoszą o obywatelach krajów europejskich, którzy wyjechali do Syrii, żeby walczyć w ISIS. Dzieje się nie tylko za przyczyną ideologii, ale przede wszystkim dzięki doskonale wyszkolonej siatce rekruterów.

W piątek, w Brukseli, zebrali się eksperci ONZ. Ich zadaniem jest przeprowadzenie śledztwa w sprawie rekruterów ISIS, którzy nakłaniają ochotników do wyjazdu do Syrii. Jak powiedziała mecenas Elżbieta Karska z grupy roboczej ONZ ds. najemników, rekruterzy działają na wielu przestrzeniach: w sieciach społecznościowych, w kręgach rodziny i przyjaciół.

Mogłoby się wydawać, że najemnicy działają jedynie z przyczyn ideologicznych. Jednak jak wykazało śledztwo ONZ, przyczyny ich skuteczności są dużo bardziej przyziemne – każdy zwerbowany to zarobek dla rekrutera.

Jak mówi Karska, pośrednicy są wynagradzani w zależności od „jakości” zwerbowanych. „Byliśmy informowani o przypadkach płacenia rekruterom od 2-3 do 10 tys. dolarów. To zależy od umiejętności zwerbowanej osoby. Jeśli ktoś ma wyższe wykształcenie, jak np. informatyk albo lekarz, to wtedy zapłata jest większa” – powiedziała Karska.

Jak wynika z doświadczenia ekspertów ONZ, najczęściej werbowane są osoby w wieku około 23 lat. Coraz więcej wśród nich jest kobiet. Motywacja bywa różnorodna, ale przeważnie są to przekonania religijne. Zdaniem ekspertów, bezpośredni kontakt z rekruterem daje dużo lepsze rezultaty – szybciej dochodzi do radykalizacji poglądów.

Również Wielką Brytanię dotknął ten problem. Najsłynniejszą rekruterką ISIS w UK jest Sally Jones znana jako Ms Terror – obywatelka brytyjska, która wyjechała ze swoim mężem do Syrii, żeby walczyć dla Państwa Islamskiego i werbować Brytyjczyków do struktur ISIS.

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie