Irlandia nie przestrzega przepisów UE

Irlandia wydaje się krajem przyjaznym pracownikom z Europy, także tu zdarza się łamanie zaleceń i przepisów UE. Ostatnio KE wskazała zieloną wyspę jako kraj łamiący przepisy dotyczące kwalifikacji zawodowych. 

Przepisy dotyczące kwalifikacji zawodowych w Unii Europejskiej mają na celu uproszczenie procesu uznawania i sprawdzania kwalifikacji zawodowych osób, które chcą świadczyć usługi w innych państwach członkowskich. Głównym celem tych regulacji jest ułatwienie mobilności zawodowej. Dzieje się to zarówno na poziomie tymczasowym, jak i okazjonalnym, poprzez umożliwienie pracownikom z różnych krajów UE łatwiejszego podejmowania pracy w innych państwach. System ten wspiera również integrację rynków pracy w UE. Promuje również swobodny przepływ usług i pracowników. Przepisy zapewniają ochronę konsumentów. Gwarantują również, że osoby świadczące usługi posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Jak przepisy wpływają na pracę Polaków w Irlandii?

Dla pracowników z zagranicy, w tym z Polski przepisy te są korzystne. Pozwalają na uznanie ich kwalifikacji w innych krajach UE. Otwiera to możliwość pracy w różnych państwach bez konieczności ponownego zdobywania pełnych uprawnień zawodowych. Jednak w przypadku zawodów, które mają istotny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo publiczne, takie jak medycyna, inżynieria czy transport, przed dopuszczeniem do pracy może być wymagane przeprowadzenie wstępnych kontroli kwalifikacji. Takie kontrole mają na celu zapewnienie, że pracownicy nie stwarzają zagrożenia dla obywateli. Jednak mogą również powodować opóźnienia w rozpoczęciu pracy. Dlatego Komisja Europejska stara się monitorować i egzekwować przestrzeganie tych przepisów. Chce bowiem uniknąć nadmiernych i nieuzasadnionych wymagań. Spiętrzone przepisy dotyczące kwalifikacji mogą ograniczać swobodny przepływ pracowników w UE.

Irlandia nie przestrzega przepisów UE dotyczących kwalifikacji zawodowych

Irlandia, podobnie jak 21 innych państw członkowskich UE, nie przestrzega przepisów Komisji Europejskiej dotyczących kwalifikacji zawodowych. W efekcie wszczęto postępowanie przeciwko temu krajowi. Chociaż przepisy mają na celu ułatwienie mobilności zawodowej i umożliwienie pracownikom świadczenia usług w różnych krajach UE, Irlandia wprowadziła dodatkowe kontrole kwalifikacji. Wykraczają one poza zasady określone w dyrektywie.

Dlaczego więc Irlandia nie przestrzega przepisów UE? Stosuje restrykcyjne wymagania, mimo że mogłyby one spowolnić przepływ usług i pracowników w Unii? Wydaje się, że kraj ten stara się zapewnić wyższy poziom ochrony konsumentów i bezpieczeństwa publicznego. Jednak Komisja uważa, że takie dodatkowe kontrole są nieuzasadnione. Opóźniają one bowiem znacząco proces uznawania kwalifikacji zawodowych.

 

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Ceny prądu w Irlandii wciąż rosną

Jaka jest przyczyna stale rosnących cen prądu w Irlandii? Powoli kraj staje się jednym z najdroższych do życia. Pomimo dobrych pensji i dynamicznego rynku pracy codzienne życie jest coraz trudniejsze. 

Ryanair pozywa pasażera! Zakłócenie lotu ma swoje konsekwencje w sądzie

Irlandzki przewoźnik pozwał pasażera za incydent na pokładzie samolotu. Niepokorny Klient zakłócił lot i stwarzał zagrożenie. Co zdarzyło się na pokładzie samolotu?

Pogoda paraliżuje Irlandię

Nowy Rok w Irlandii zaczął się od ogromnych problemów z pogodą. Śnieg, wiatr i ujemne temperatury spowodowały problemy nie tylko na drogach.

National Minimum Wage w Irlandii w 2025 – o ile wzrosła płaca minimalna?

Osoby otrzymujące wynagrodzenie za swoją pracę na poziomie wyznaczonym przez National Minimum Wage będą zarabiać więcej od przyszłego roku. Podwyżka w ich przypadku sięgnie 80 centów za godzinę. Stawka minimalna w Irlandii wzrośnie z poziomu €12.70 do €13.50

Mieszkania w Irlandii są najdroższe w UE!

Posiadanie mieszkania na własność staje się luksusem. Według raportu EUROSTAT cena metra kwadratowego mieszkania przekracza możliwości finansowe większości Europejczyków. 

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport