Irlandia Północna: Próba zamachu bombowego na policjantkę i jej 3-letnią córeczkę

W północnoirlandzkim hrabstwie Derry doszło do próby morderstwa policjantki i jej małej córeczki. Police Service of Northern Ireland (PSNI) oficjalnie potwierdziło, że w miniony poniedziałek w wiejskiej części hrabstwa przed domem potencjalnej ofiary znaleziono urządzenie wybuchowe przymocowane do pojemnika z łatwopalną cieczą. Było one gotowe do użycie.

Minister ds. Irlandii Północnej w brytyjskim rządzie Brandon Lewis określił ten incydent, jako "usiłowanie zabójstwa". "Terroryści umieścili bombę w tylnej części samochodu, bezpośrednio w miejscu, w którym siedzi trzyletnia córka policjantki" – zwracał uwagę zastępca szefa policji PSNI, Mark McEwan. Wszystko wskazuje więc na to, że nie niepokoił ich fakt, że ofiarą ich ataku mogło paść trzyletnie dziecko. "To niewiarygodne" – dodawał McEwan. Jak na razie żadna z organizacji nie wzięła odpowiedzialności za te działania, ale PSNI jest przekonane, że stoi za nim New IRA.

- Advertisement -

W Derry doszło do próby zamachu bombowego

To zdarzenie wpisują się w nowy kontekst niepokojów na granicy irlandzkiej, które w zasadzie nieprzerwanie trwają od okresu Świąt Wielkanocnych. Nowa fala przemocy, zamieszek i ataków wymierzonych w służby policyjne po części jest spowodowana przez "nową granicę" dzielącą Republikę Irlandii od Irlandii Północnej, które została wprowadzona na mocy ustaleń związanych z Brexitem. Poniedziałkowy incydent grozi dalszą eskalacją napięć w regionie.

Tymczasem we wtorek brytyjskie premier Boris Johnson na łamach programu BBC Northern Ireland’s Spotlight odniósł się do sytuacji w Irlandii i zapowiedział zniesienie "absurdalnych" kontroli granicznych. "Wygląda na to, że UE pozostanie bardzo dogmatyczna w tej kwestii. Znajdujemy się w absurdalnej sytuacji w której nie można przywozić krzewów róż z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej, w której nie można przywozić brytyjskich kiełbasek do Irlandii Północnej. Musimy podjąć jakieś dalsze kroki, szczerze mówiąc" – komentował premier UK.

Sęk jednak w tym, że obecna sytuacja na granicy jest bezpośrednim wynikiem twardego Brexitu, do którego dążył sam Boris Johnson!

Na cel wzięto oficera PSNI i jego trzyletnią córeczkę

Maroš Šefčovič, komisarz UE nadzorujący kwestie Brexitu nie ma wątpliwości, że tego wszystkiego zwyczajnie dałoby się uniknąć, gdyby tylko strona brytyjska zdecydowała się pozostać w obszarze kontroli sanitarnych i fitosanitarnych. Jednocześnie Šefčovič potwierdził, że komisja prowadzi rozmowy z rządem Wielkiej Brytanii na temat uczynienia wdrażania kontroli bardziej akceptowalnymi w świetle aktów przemocy z ostatnich tygodni.

Urzędnicy w Londynie i Brukseli prowadzą intensywne rozmowy mające na celu wypracowania rozwiązania, które ułatwiłoby wprowadzenie protokołów kontroli granicznych, które zostały przez UK odrzucone. Jednak takie działania przyczyniają się do jeszcze większej polaryzacji postaw w Irlandii Północnej. Nacjonalistyczni przywódcy polityczni i wielu liderów biznesu chcą, aby takie rozwiązania weszły w życie. Wierzą, że dzięki pragmatycznemu podejściu w regionie dałoby się pogodzić obie strony. 

Czy terroryści z New IRA są odpowiedzialni za te działania?

Jednak przywódcy lojalistów i związkowców chcą, aby całkowicie z takiego pomysłu zrezygnować. Zaznaczają, że to właśnie "wojownicze" podejście UE przyczyniło się do rozruchów wielkanocnych. Według Nigela Doddsa z DUP "zignorowano poglądy związkowców i podeptano wszystkie podstawowe zasady zdecentralizowanego porozumienia" obowiązującego na granicy.

 

Teksty tygodnia

Rzadka choroba u psów w Wielkiej Brytanii. Ludzie mogą się nią zarazić

Bruceloza to rzadka choroba bakteryjna. Ostatnio coraz częściej ta, dotąd rzadka choroba jest diagnozowana u psów w Wielkiej Brytanii. Niestety jest niebezpieczna również dla ludzi i istnieje ryzyko zakażenia.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Państwo superbogaczy jest w środku Europy

… i co zaskakujące, wcale nie jest to Wielka,...

Holandia próbuje zaostrzyć prawo azylowe. To historyczny moment

Holenderska niższa izba parlamentu przyjęła kontrowersyjną poprawkę do ustawy azylowej, która zaostrza przepisy wobec osób przebywających w kraju nielegalnie.

Przeczytaj także