Jak i gdzie w Polsce wymienić stare korony?

fot. Stare, wycofane z obiegu korony norweskie

Jeśli posiadasz stare korony, to pamiętaj o tym, że banknoty te w dalszym ciągu mają swoją wartość i możesz je wymienić na złotówki. Zastanawiasz się, gdzie w Polsce można dokonać wymiany starych wycofanych już z obiegu banknotów norweskich, duńskich czy szwedzkich?

Korona norweska sygnowana międzynarodowym kodem NOK jest oficjalną walutą Norwegii. Oprócz banknotu 1000 NOK, w obiegu znajdują się również banknoty o nominałach 50, 100, 200 i 500 koron norweskich. Początki historii korony sięgają roku 1875, kiedy to Norwegia przystąpiła do Skandynawskiej Unii Monetarnej, do której przynależały również Dania i Szwecja. Choć unia rozwiązała się wraz z zakończeniem I wojny światowej, to państwa członkowskie zadecydowały o zachowaniu wspólnej nazwy waluty.

Banknoty koron norweskich emitowane są przez centralny bank Norwegii – Norges Bank, który dosyć często wprowadza do obiegu banknoty z nową szatą graficzną i znacznie lepszymi zabezpieczeniami. Niestety jest to dosyć kłopotliwe zwłaszcza dla tych osób, które zwlekają z wymianą banknotów, czekając na moment, kiedy ich kurs wzrośnie. Stare 1000 koron norweskich całkowicie zostanie wycofane z obiegu w listopadzie 2020 roku, a nowa wersja banknotu 1000 NOK jest w obrocie już od 2019 roku. Warto tu przypomnieć że dokonanie wymiany starej wersji norweskiej waluty w lokalnym kantorze lub banku w Polsce może być już utrudnione po wakacjach 2020 roku ze względu na zbliżający się termin wycofania banknotu oraz ograniczenia związane z pandemią COVID-19.

Wymiana banknotu 1000 NOK przez Norges Bank była ostatnim etapem procesu wymiany starych banknotów, na których to widniały wizerunki znanych i ważnych osobistości. Wycofane 1000 koron norweskich posiadało awers z wizerunkiem Edvarda Muncha – słynnego norweskiego malarza i grafika. Nowe banknoty natomiast wyposażone zostały w grafikę przedstawiającą wzburzone morskie fale.

Jak w prosty, szybki i bezpieczny sposób dokonać wymiany starych 1000 koron norweskich w Polsce?

W dalszym ciągu jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stare korony należy wymienić na czas, w przeciwnym wypadku posiadane banknoty będą miały jedynie wartość sentymentalną.

Gdzie dokonać wymiany starych banknotów?

Niestety nie jest to takie proste zadanie, jakby mogło nam się wydawać. Znaczna większość zarówno polskich banków, jak i kantorów nie przeprowadza tego typu transakcji.

Jednym z miejsc, które umożliwia swoim klientom wymianę starych norweskich banknotów jest serwis wycofanebanknoty.pl. Co więcej, jego oferta skierowana jest do wszystkich osób dysponujących obcą walutą, która uległa dezaktualizacji. Transakcja wymiany starych 1000 koron norweskich (NOK) odbywa się wysyłkowo lub bezpośrednio w oddziale firmy, który znajduje się przy ul. Kobielskiej 23, w Warszawie. Cały proces związany ze sprzedażą starej waluty przebiega bez zbędnych formalności i na przejrzystych warunkach.

Posiadacze starych koron norweskich, zainteresowani ich wymianą, mogą skontaktować się z serwisem, pisząc na adres e-mail: [email protected], bądź dzwoniąc na wskazany numer telefonu (22) 118-39-60.

Stare, wycofane z obiegu korony norweskie

 

Teksty tygodnia

Najlepsze linie lotnicze 2025 według „Which?”

Eksperci z „Which?” przygotowali zestawienie najlepszych linii lotniczych działających w Wielkiej Brytanii.

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie