Fot. Getty
Wykupiłeś bilet lotniczy – albo nawet kilka – ale z powodu lockdownu odwołano Twój lot, a przewoźnik ociąga się z oddaniem Ci pieniędzy? Zobacz, jak skorzystać z opcji CHARGEBACK w banku w przypadku, gdy za lot zapłaciłeś kartą płatniczą.
Z powodu kryzysu epidemiologicznego loty pasażerskie do wielu państw – w tym do Polski – zostały całkowicie wstrzymane. Co gorsze, linie lotnicze coraz częściej zwlekają z wypłaceniem należności za niewykorzystane bilety, proponując zamiast pieniędzy vouchery lub inne opcje. Istnieje jednak sposób na odzyskanie pieniędzy, jeśli opłata za bilet została dokonana kartą płatniczą – sposób ten nazywa się chargeback.
Co to jest CHARGEBACK?
Chargeback jest to tzw. obciążenie zwrotne – rodzaj usługi bankowej, polegającej na zwróceniu środków za daną transakcję posiadaczowi karty płatniczej – karty przy użyciu której transakcja została dokonana. Głównym celem usługi chargeback jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami i usługodawcami, czy wszelkimi oszustwami, a także przed błędami, które mogą wystąpić po stronie samego systemu bankowego.
Kto może skorzystać z CHARGEBACK?
Z usługi chargeback może skorzystać każdy, kto posiada kartę płatniczą Visa lub Mastercard – i nie jest tu ważne, czy transakcja została wykonana kartą kredytową, debetową czy przedpłaconą.
W jakich sytuacjach przysługuje zwrot pieniędzy za pomocą CHARGEBACK?
Podstawą do skorzystania z usługi chargeback mogą być następujące sytuacje:
- posiadacz karty płatniczej nie rozpoznaje przeprowadzonych za jej pośrednictwem transakcji,
- konsument nie otrzymał zamówionych towarów, które zostały opłacone kartą płatniczą,
- konsument otrzymał towar niezgodny z opisem, za który zapłacił kartą płatniczą,
- konsument nie otrzymał zwrotu środków od sprzedawcy, pomimo zwrotu towaru, opłaconego kartą płatniczą,
- sprzedawca usługi nie wywiązał się z jej wykonania (np. odwołanie przez biuro podróży opłaconej z góry kartą płatniczą wycieczki, odwołanie lotu opłaconego wcześniej kartą płatniczą),
- bankomat nie wypłacił gotówki, pomimo obciążenia rachunku,
- płatność kartą została zaksięgowana podwójnie,
- płatność kartą została zaksięgowana na kwotę inną, niż powinna,
- różnego rodzaju próby oszustwa czy wyłudzenia środków, w tym posługiwanie się skradzioną kartą.
Co istotne dla wielu osób w ostatnim czasie kryzysu, widzimy zatem, że podstawą do ubiegania się o chargeback może być odwołany lot, jeśli za bilet zapłaciliśmy kartą – co jest bardzo częstą metodą płatności za bilety lonticze.
W jakich przypadkach zwrot nie przysługuje?
Chargeback nie przysługuje nam jednak z automatu. Może on zależeć od konkretnych warunków, przedstawionych przed transakcją przez sprzedawcę, na które to warunki wyraziliśmy zgodę, np. potwierdzając zapoznanie się z regulaminem i polityką prywatności. Przed dokonaniem każdej transakcji należy więc wnikliwie zapoznawać się ze wszelkimi dokumentami, których znajomość potwierdzamy podczas dokonywania zakupu. W przeciwnym razie może okazać się, że zgodziliśmy się na coś, co wyklucza możliwość uzyskania zwrotu za pomocą chargebacku.
ZOBACZ WIDEO:
Procedura zwrotu środków poprzez CHARGEBACK
Co zrobić, by uzyskać zwrot w ramach chargeback? Poniżej przedstawiamy procedurę, którą należy zainicjować w swoim banku:
- Na początku trzeba zgłosić do banku reklamację za przeprowadzoną transakcję.
- Następnie bank kontaktuje się z centrum autoryzacyjnym/rozliczeniowym (acquirer), które z kolei informuje sprzedawcę o zgłoszonym chargebacku. Sprzedawca ma 7 dni na akceptację naszej reklamacji lub jej odrzucenie. W drugim przypadku musi on przedstawić dokumenty, z których będzie wynikało, że nasze roszczenia są bezzasadne. Jeśli sprzedawca nie odpowie lub nie dostarczy odpowiedniej dokumentacji, będzie musiał nie tylko zwrócić środki, ale i pokryć ewentualne koszty związane z przeprowadzeniem procedury.
- Po uzyskaniu odpowiedzi od sprzedawcy acquirer informuje o niej nasz bank. Następnie bank kontaktuje się z nami w celu przedstawienia wyniku postępowania.
- Jeśli reklamacja była zasadna, pieniądze powrócą na nasze konto. Jednak, jeśli to sprzedawca miał rację, środki nie zostaną zwrócone.
W jakim terminie należy złożyć reklamację?
Podejrzane transakcje należy zgłaszać niezwłocznie po ich zauważeniu. Jednak dokładny termin na złożenie reklamacji zależy od konkretnej sytuacji – trzeba zatem zorientować się w swoim banku, jaki termin mamy na reklamację zakupionego biletu lotniczego.
ZOBACZ WIDEO: