Jak otrzymać zwrot podatku w Wielkiej Brytanii?

Mówi się, że na świecie są tylko pewne dwie rzeczy: śmierć i podatki. Jakkolwiek tej pierwszej nic nie ruszy, to od zapłaconego podatku przysługuje zwrot. Trzeba tylko wiedzieć co zrobić, żeby go otrzymać.

Zwrot podatku to chyba jedna z najprzyjemniejszych rzeczy związanych z przykrym obowiązkiem rozliczania się z każdego uzyskanego dochodu. Zanim jednak zacznie już wydawać wirtualne pieniądze należy zorientować się w kilku ważnych kwestiach.

- Advertisement -

Powrót do Polski i formalności związane z edukacją dziecka w polskiej szkole. Co należy wiedzieć?

Przede wszystkim wysokość zwrotu zależy od uzyskanego przez nas dochodu oraz od podatku odprowadzanego przez zatrudniającego. W przypadku, gdy zarobki nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, to odzyskać można wszystkie nadpłacone pieniądze. O zwrot nadpłaconego podatku można ubiegać się po zakończeniu roku podatkowego oraz po zakończeniu pracy. Termin składania dokumentów upływa 31.10 każdego roku podatkowego i jest on nieprzekraczalny. Warto pamiętać, że deklaracje podatkowe w brytyjskim Urzędzie Skarbowym można składać za ostatnie 5 lat.

Trzeba też wiedzieć, że każda osoba fizyczna prowadząca w Wielkiej Brytanii działalność gospodarczą jest zobowiązana do przygotowania rozliczenia podatkowego w odpowiednim terminie oraz zapłacenia podatku, jeśli oczywiście jest należny, ale nie to jest najważniejsze.

"Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Wielkiej Brytanii trzeba rozliczyć każdy dochód, nawet jeśli jest zerowy. Nie powinno się tego zaniedbywać, ponieważ w przyszłości takie zaniechanie może przynieść wiele kłopotów" – mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax, która zajmuje się księgowością w Wielkiej Brytanii.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia?

Do rozliczenie podatku w Wielkiej Brytanii potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę: – P45, gdy pracownik kończy pracę i P60 z końcem roku podatkowego. W razie braku posiadania wspomnianych wyżej dokumentów można wykorzystać ostatni payslip zawierający informację o łącznym dochodzie i zapłaconym podatku oraz dane i adres siedziby pracodawcy.

Jak wspomnieliśmy wyżej, kwota zwrotu zależy od całkowitej wysokości dochodu. Istotne jest również sposób rozliczenia, ponieważ próbując robić to własną rękę można popełnić błędy, które będą skutkowały niższym zwrotem. Dlatego lepiej zwrócić się z pomocą do firmy, która zajmuje się księgowością w Wielkiej Brytanii. Zatrudnieni w takich firmach profesjonaliści dają gwarancję najwyższego zwrotu podatku jaki jest możliwy.

"Oczywiście, że można zająć się rozliczeniem na własną rękę, ale trzeba być ekstremalnie uważnym na wszelkie błędy. Choćby najmniejsza pomyłka może skutkować niższym zwrotem, a tego przecież chcemy uniknąć. Dlatego warto skorzystać z usługi wykształconego i profesjonalnego księgowego, gdyż daje to gwarancję i pewną wygodę, ponieważ nie trzeba się denerwować, że coś przeoczymy" – mówi Agnieszka Moryc z Admiral Tax.

Jesteś self-employed i chcesz wrócić do Polski? Oto, co musisz zrobić

Rozliczając się samodzielnie narażamy się także na wydłużenie terminu wypłaty, ponieważ może okazać się, że urząd podatkowy nie otrzymał wszystkich dokumentów i będzie trzeba coś jeszcze dostać. Dlatego w ostatecznym rozrachunku skorzystanie z firm takich jak Admiral Tax może okazać się bardzo dobrym i przede wszystkim opłacalnym wyborem.

Teksty tygodnia

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie