Jak trudno znaleźć pracę po powrocie do Polski z UK?

Wielu Polaków długo mieszkający w UK ma trudności z odnalezieniem się na rynku pracy w Polsce. Choć wiele w naszym kraju się zmieniło, to jeszcze nie Niemcy, Holandia czy Francja. Na jednej z popularnych grup powrotowych na FB pojawił się interesujący wątek poruszony przez wracającego do Polski imigranta.

Oto jak pisze nasz rodak, który zdecydował się zachować anonimowość:

„Po paru miesiącach, życia i szukania pracy w Polsce (Gdańsk), w branży transportowej czuję wielkie rozczarowanie. Mocne zderzenie z urzędnikami, brak chęci zaproponowania korzystniejszych rozwiązań na działalność, mentalność do wymiany.

Jeżeli chodzi o pracę mocny wyzysk 240 H w miesiącu brak płaconych nadgodzin za niecałe 6 tysięcy złotych (brak urlopu, umowa zlecenie/własna działalność). W UK za 80 H w miesiącu było 1100 £. Myślę nad powrotem do Anglii, 13 lat pobytu weszło w krew a polska rzeczywistość – mocne zderzenie z brutalną niepewną przyszłością.

Myślę realnie nad powrotem pod kilku miesiącach pobytu w kraju i rozpoczęcia życia od nowa w Anglii”.

Oto jak wyglądał jego oryginalny post:

Pod jego wpisem rozgorzała interesująca dyskusja o rynku pracy w Polsce. Jak się okazało, bardzo wiele osób zetknęło się z podobnymi problemami. Wiele osób wracających do PL z UK doznało właśnie takiego rozczarowania. Miało być tak pięknie, Polska się miała tak zmieniać, a okazało się, że…

Rozczarowanie powrotem do Polski

Niemniej, trzeba w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę, że oferta, którą przytacza bohater tego artykułu, nie jest dobra. Ot, mamy do czynienia z pracodawcą, który oferuje po prostu mniej, niż obowiązujące minimum. Pech trafienia po powrocie na „cwaniaka” pracodawcę.

Trudno również jedną miarą mierzyć wszystkich imigrantów wracających z UK do Polski, trudno uogólniać tę konkretną sytuację na całą gospodarkę, patrząc jedynie na jedną branżę. Zasadniczo wszystko wskazuje na to, że wykonując pracę na minimalnym wynagrodzeniu, sytuacja wydaje się lepsze na Wyspach, niż nad Wisłą.

Z kolei dla osób z wyższymi kompetencjami, które mają szansę na zatrudnienie w innych sektorach i na innych stanowiskach, sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Wydaje się, że w takich przypadkach kluczowe są koszty utrzymania, a te mogą się okazywać niższe właśnie w Polsce. I idąc jeszcze dalej, patrząc na sam szczyt tej „drabinki”, szansę na robienie prawdziwej kariery np. w świecie finansów są wciąż znacznie większe w Londynie, niż np. w Warszawie.

Polacy dodają otuchy swoich rodakom

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w dyskusji, jaka się wywiązała, nie brakowało głosów wsparcia dla autora postu rozczarowanego sytuacja na polskim rynku pracy. – Uwierz mi, że sam nie dawno wróciłem do Gdańska, mam prawko C+E i mam gorzej od ciebie, ponieważ jestem świeżo upieczonym kierowcą. Wytrwałości – pisze Łukasz.

– Daj sobie szanse! Po prostu znalazłaś/znalazłeś się w złym miejscu i czasie. Nie można się tak łatwo poddawać – dodaje Kamil. – Za te pieniądze przy tych godzinach pracy raczej trafiłeś na złego pracodawcę kolego. Rozejrzyj się za czymś lepszym i w satysfakcjonujących dla Ciebie pieniądzach i tak jak ktoś wyżej napisał nie poddawaj się – uzupełnia Sebastian.

Niemniej, z drugiej strony nie brakuje bardziej krytycznych wypowiedzi dotyczących tego, jak wyglądają rodzime realia. Według wielu Polaków, którzy wrócili do Polski, jest o wiele ciężej, niż w UK. Zarobki gorsze, ceny wyższe, a możliwości rozwoju mniejsze. Osoby, które przyzwyczaiły się do szeroko pojętej brytyjskiej mentalności, mają także problemy z odnalezieniem się w „polskiej”, wciąż specyficznej atmosferze.

Jakie warunku ekonomiczne panują w Polsce?

Jednocześnie, warto przyjrzeć się sytuacji Polski w bardziej obiektywny sposób. Jak wyglądają dane dotyczące bezrobocia, wzrostu PKB i inflacji w naszym kraju?

Bezrobocie w naszej ojczyźnie wynosi 5 proc., jak wynika z oficjalnych danych GUS-u za wrzesień 2024. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 769,6 tys. wobec 772,3 tys. osób miesiąc wcześniej. Jak zaznaczają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), liczba bezrobotnych pozostaje umiarkowana w skali historycznej.

– Bardziej istotny wzrost stopy bezrobocia czy liczby zwolnień w kolejnych miesiącach jest mało prawdopodobny – jak czytamy w komunikacie PIE. We wrześniu z pracy zwolniono 32,8 tys. osób. – Również częstotliwość zapytań o zasiłek nie odbiega od historycznych norm. Takie dane sugerują raczej stabilizację – ocenili analitycy instytutu.

Z kolei inflacja w Polsce sięga obecnie 4,9 proc. rok do roku. Ekonomiści spodziewają się, że w grudniu 2024 roku indeks CPI może kształtować się w okolicy 4,5-5 proc., a na początku 2025 może wzrosnąć do ponad 5 proc. Natomiast PKB Polski wzrósł w drugim kwartale 2024 roku o 1,5 procent w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku. Warto dodać, że był to najlepszy wynik w skali Unii Europejskiej, jak wynika z szacunków Eurostatu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Sainsbury’s zatrudni 20 000 osób na Boże Narodzenie. Jak aplikować?

Na sezon Bożego Narodzenia sieć supermarketów Sainsbury’s zatrudni 20 000 pracowników w całej Wielkiej Brytanii.

Czy trzeba płacić abonament TV, aby oglądać Netflixa?

W związku z coraz większą popularnością platform streamingowych, coraz mniej osób ogląda tradycyjną telewizję.

Będą międzynarodowe przesyłki w InPost

Prezes firmy, Rafał Brzoska, zakomunikował, że niebawem zostaną uruchomione międzynarodowe przesyłki w InPost.

Odnalazła się 18-letnia Brytyjka, która zaginęła w Krakowie

Odnalazła się 18-letnia Brytyjka, która zaginęła tuż po przylocie do Polski na lotnisku w Balicach. Została odnaleziona w Warszawie.

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...

Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź szczegóły.

Po powrocie z emigracji Polacy czują się jak obcy ludzie. Nawet w swoich rodzinnych stronach

Jak Polacy radzą sobie po reemigracji? Jakie mają przemyślenia na temat życia w Polsce? Zdania są tu podzielone

Pieski i specjalne nagrody. Szkoły desperacko walczą z absencją uczniów

Ponieważ dzieci w Anglii i Walii coraz rzadziej chodzą do szkoły, dyrektorzy sięgają po nowe metody, aby je do nauki zachęcić. Jakie?