Jak uzyskać ETA dla rodzica przed jego przyjazdem do UK?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy podróżujący do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych lub na okres do 6 miesięcy, będą musieli uzyskać elektroniczne zezwolenie na podróż – w skrócie ETA. Co jednak z rodzicami Polaków mieszkających na Wyspach, którzy przyjeżdżają do UK w ramach odwiedzin? Czy można wyrobić im ETA na odległość?

ETA (Electronic Travel Authorisation), czyli elektroniczne (cyfrowe) zezwolenie na podróż do Wielkiej Brytanii na okres do 6 miesięcy, będzie obowiązkowe dla obywateli UE (w tym Polaków) od 2 kwietnia 2025 roku. Nowe rozwiązanie ma teoretycznie ułatwić podróżowanie, a stronie brytyjskiej pozwolić na większą kontrolę przyjeżdżających.

- Advertisement -

Jak uzyskać ETA?

ETA, będzie cyfrowo podpięte do paszportu danej osoby i ma ułatwić podróżowanie dla członków rodziny i przyjaciół osób, które mieszkają w Wielkiej Brytanii. Dotyczy to także polskich obywateli. Dzięki temu elektronicznemu dokumentowi osoby, które nie posiadają wizy do Wielkiej Brytanii będą mogły bez problemu przyjechać na Wyspy na okres do 6 miesięcy w ciągu roku.

O ETA składamy wniosek online (przez aplikację „UK ETA App” lub stronę internetową), a jego rozpatrzenie z założenia ma zajmować trzy dni. Opłata wynosi 10 funtów. Przy składaniu wniosku musimy:

– posiadać paszport, z którym podróżujemy,

– podać swój adres e-mail,

– mieć dostępną kartę kredytową, kartę debetową, Apple Pay lub Google Pay You’ll,

– zrobić zdjęcie: paszportu i twarzy osoby aplikującej.

Decyzję w sprawie otrzymamy na podany przez nas adres e-mail.

Czy można aplikować o ETA za starszego rodzica?

Wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii gości u siebie swoich rodziców. Do tej pory przyjeżdżali oni do nich w ramach tzw. wizy turystycznej. Od kwietnia 2025 roku będą musieli mieć jednak wyrobione ETA. W tej sytuacji pojawia się pytanie – jak pomóc starszemu rodzicowi w wyrobieniu ETA online.

Temat ten został poruszony na jednej z grup na Facebooku. Użytkowniczka napisała:

Hej. Od przyszłego roku trzeba będzie załatwić ETA osobie, która będzie chciała turystycznie wjechać do UK. Patrzyłam na GOV i albo trzeba będzie skorzystać z aplikacji (zeskanować paszport i zrobić sobie zdjęcie). Można też skorzystać z ich strony (ale proces jest taki sam jak w aplikacji) i tu mam pytanie – jak mogę coś takiego zrobić mamie, która ma ponad 70 lat, mieszka w Polsce i niestety ma leciwą Nokię i nie ma możliwości zrobienia czegoś takiego… Czy jest jeszcze może jakiś inny sposób?

Na stronie gov.uk znajduje się informacja, którą wprawdzie łatwo można przeoczyć, jednak odnosi się ona do takich przypadków, jak ten opisanych powyżej.

Okazuje się bowiem, że ETA można wyrobić równie dobrze za kogoś: „You can apply for other people”. Dlatego nie powinniśmy mieć problemu z tym, aby za naszego rodzica zadbać o wszelkie formalne kwestie i złożyć wniosek.

Teksty tygodnia

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Pasażerowie wychodzący z samolotu będą poddawani badaniu alkomatem

Lotnisko w Aberdeen, we współpracy ze szkocką policją i strażą graniczną, rozpoczęło pilotażową operację Bezpieczne Lądowanie. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza wśród kierowców, którzy tuż po przylocie wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Masz wąż ogrodowy? Uważaj! Za jego użycie grozi spora grzywna

Od 22 lipca mieszkańcy wybranych części Anglii będą musieli ograniczyć zużycie wody – wszystko przez brak deszczu i gwałtownie rosnące zapotrzebowanie. Złamanie zakazu może poskutkować karą w wysokości 1000 funtów.

Niemiecki rząd wprowadzi znaczne obniżki zasiłków, także dla bezrobotnych

Rząd CDU/CSU-SPD w Niemczech zapowiedział obniżki zasiłków. Przede wszystkim zmniejszy finansowanie Bürgergeld, czyli tzw. zasiłku dla obywatela.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Przeczytaj także