Jeżeli twój test ciążowy dał wynik pozytywny, w pierwszej kolejności umów się na wizytę ze swoim GP, który poinformuje cię, co robić dalej i jak wygląda schemat prowadzenia ciąży na Wyspach.
W ramach opieki prenatalnej kobieta w UK jest objęta nadzorem lekarza ogólnego GP, położnej oraz w razie potrzeby – lekarza położnika. W odróżnieniu od systemu opieki zdrowotnej w Polsce, w UK pierwszym lekarzem, z którym ciężarna ma kontakt, jest właśnie lekarz ogólny – GP. Podczas wizyty to on zbierze pierwszy wywiad, zapisze na wizytę do położnej/lekarza położnika oraz na pierwsze badania krwi i USG oraz odpowie na twoje pytania dotyczące tego, w jaki sposób powinnaś teraz o siebie dbać. Podczas wizyty poinformuj go o wszelkich chorobach przewlekłych, na które cierpisz (np. cukrzyca, nadciśnienie) oraz o fakcie występowania w twojej rodzinie wad genetycznych. Jeśli to twoja pierwsza i prawidłowo przebiegająca ciąża, będziesz miała zaplanowanych ok. 10 spotkań z położną/położnikiem plus wizyty na USG.
Booking Appointment
Tak właśnie nazywa się pierwsza, najdłuższa wizyta u położnej/lekarza położnika pomiędzy 8.-12. tygodniem ciąży, od której/którego dowiesz się, czy dziecko rozwija się prawidłowo, jaką dietę i ćwiczenia powinnaś stosować, oraz jaki jest plan kolejnych wizyt. Zostaniesz także dokładnie zważona, zmierzona oraz poddana badaniom krwi, moczu oraz ciśnienia krwi. Warto także zarezerwować sobie termin na USG.
8.-14. tydzień: dating scan
Podczas tego USG określony zostanie wiek ciąży, a wszystkie parametry rozwojowe dziecka zostaną dokładnie zmierzone, aby wykluczyć prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych.
- tydzień
Podczas tej wizyty możesz z położną omówić wyniki USG oraz wszelkie wątpliwości z nim związane. Zostaniesz znowu poddana badaniom krwi, moczu oraz pomiarowi ciśnienia, a także będziesz mogła zaplanować termin kolejnego USG.
18.-20. tydzień: anomaly scan
To badanie USG zostanie przeprowadzone głównie pod kątem sprawdzenia prawidłowości fizycznego rozwoju twojego dziecka.
- tydzień
Już jesteś za półmetkiem ciąży! W trakcie spotkania zostanie zmierzone twoje ciśnienie krwi. Powinnaś także oddać mocz do analizy pod kątem występowania w nim białka. Twoja położna lub lekarz powinien sprawdzić także rozmiar twojego brzucha.
- tydzień
Ta wizyta przebiega podobnie jak poprzednia, a w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz lub położna powinni zlecić kolejne badania, aby ustalić przyczynę problemów. Jeśli masz grupę krwi RH-, podczas tej wizyty dowiesz się, jak zapobiec problemom związanym z konfliktem serologicznym.
- tydzień
Ta wizyta przebiega podobnie jak ostatnia.
- tydzień
Na tym etapie powinnaś przez swoją położną zostać poinformowana, w jaki sposób przygotować się do porodu, a przede wszystkim, jak rozpoznać pierwsze objawy porodu, jak radzić sobie z bólem oraz jak sporządzić tzw. birth plan, czyli plan porodu (o tym przeczytasz w kolejnym numerze naszego cyklu). Zostaniesz także poddana rutynowym badaniom moczu, a twój brzuch zostanie zmierzony.
- tydzień
Ponieważ dzień porodu zbliża się wielkimi krokami, podczas tej wizyty powinnaś uzyskać wszelkie informacje dotyczące opieki nad noworodkiem, a także planem opieki medycznej po porodzie (nad tobą i dzieckiem) oraz o sposobach radzenia sobie z depresją poporodową, która może, ale nie musi, wystąpić. Położna lub lekarz sprawdzą także rozmiar twojego brzucha i macicy, sposób ułożenia dziecka, twoje ciśnienie krwi, zostaniesz także poddana badaniu moczu pod kątem występowania w nim białka.
- tydzień
Wizyta przebiega podobnie jak poprzednia, ale pamiętaj, że to ostatni dzwonek, aby zadać swojej położnej/lekarzowi pytania dotyczące porodu i opieki nad noworodkiem!
- tydzień
Oprócz przeprowadzenia rutynowych badań, podczas tego spotkania dowiesz się, jaki jest plan działania w przypadku, gdy po 40. tygodniu ciąży nie nastąpi akcja porodowa.
- tydzień
Jeśli do tej pory nie nastąpiła jeszcze akcja porodowa, powinnaś wraz ze swoją położną/lekarzem rozważyć sztuczne wywołanie porodu. Pamiętaj, że dopiero po upływie 42. tygodnia ciąży jest ona nazywana mianem „przenoszonej”. Położna/lekarz mogą zaproponować zabieg, tzw. membranę sweep, czyli oddzielenie błon płodowych od szyjki macicy, co powinno spowodować skurcze. W niektórych przypadkach należy rozważyć cesarskie cięcie.
DC