Dzisiaj oficjalne rozpoczęcie Brexitu! Co warto wiedzieć?

W środę premier Theresa May ma oficjalnie ogłosić Brexit, który rozpocznie długie i mozolne negocjacje między Wielką Brytanią, a Unią Europejską.

Negocjacje w sprawie kształtu umowy między Wielką Brytanią, a Unią Europejską będą trudne, ponieważ dotyczą kluczowych dla obu stron spraw w tym na przykład członkostwa w Jednolitym Rynku Europejskim lub kwestii zagwarantowania praw dla obywateli państw Unii zamieszkujących Wyspy. Co należy zatem wiedzieć o wprowadzeniu w życie Artykułu 50?

- Advertisement -

„Imigranci mogą być potrzebni po Brexicie! Wszystko zależy od potrzeb brytyjskiej gospodarki”

Artykuł 50. Traktatu Lizbońskiego nigdy wcześniej nie był wprowadzany, więc nikt tak naprawdę nie wie, jak to wszystko będzie wyglądało. Jednakże źródła na Downing Street sugerują, że wprowadzenie go w życie będzie miało formę listu. Reprezentant brytyjskiego rządu przy Unii Europejskiej, Tim Barrow ma przekazać list osobiście przewodniczącemu Rady Europejskiej, Donaldowi Tuskowi o godzinie 12:30 w środę.

Źródła przy Downing Street milczą na temat treści samego listu oraz jego ostatecznej formy. Nie wiadomo czy będzie to krótkie, lakoniczne zdanie informujące o chęci wystąpienia z Unii Europejskiej czy też będzie to dłuższa forma.

Po przekazaniu listu Donald Tusk będzie miał 48 godzin, żeby wystosować odpowiedź na niego i po tym czasie będą mogły się rozpocząć 18-miesięczne negocjacje.

Przywódcy unijni nalegali, żeby pierwszym tematem negocjacji nie były umowy handlowe dopóki administracja brytyjska nie ustali dokładnego planu wyjścia z Unii. Podstawowym pytaniem tutaj jest to, ile, i czy w ogóle, Wielka Brytania będzie musiała zapłacić wychodząc ze Wspólnoty. Były reprezentant rządu brytyjskiego w Unii, Ivan Rogers powiedział, że 27 krajów Unii będzie się domagało zapłaty w wysokości 60 mld funtów, jednak konserwatyści brytyjscy twierdzą, że Unii Europejskiej nie należy się żadna zapłata z tego powodu.

 

 

Rolą parlamentu w Brexicie będzie przede wszystkim sprawowanie kontroli nad faktycznym przebiegiem Brexitu, a pomóc w tym ma Great Repeal Bill – ustawa, która daje parlamentowi możliwość uchylenia prawa wspólnot europejskich z 1972, które jest podstawą dzisiejszego prawa unijnego.

Pojawiają się jednak wątpliwości czy ustawa Great Repeal w ogóle przejdzie, ponieważ wprowadzenie jej wiąże się ze sporym ryzykiem. Daje ona dużą władzę ministrom, którzy będą mogli zmienić ramy prawne dla całej Wielkiej Brytanii zaledwie za jednym pociągnięciem pióra. Taka władza jest jednak potrzebna, ponieważ Wielką Brytanię czeka zmiana wielkiej liczby praw i to przed ostatecznym wyjściem z Unii. Jeśli natomiast ustawa, by nie przeszła, to premier May znajdzie się w ekstremalnie trudnej sytuacji. Postawiona pod ścianą mogłaby spróbować opóźnić Brexit, albo ustąpić ze stanowiska rozpisując przyśpieszone wybory.

Wielu ekspertów zastanawia się również, czy Brexit mógłby być cofnięty. Lord Kerr, który napisał słynny już dzisiaj Artykuł 50., twierdzi, że jest to możliwe, ponieważ "w czasie całego procesu i negocjacji jedna ze stron może po prostu zmienić zdanie". Oczywiście takie odstąpienie od negocjacji, do których przygotowania trwały miesiącami wiązałoby się z presją polityczną, którą z pewnością wywierałaby na Wielkiej Brytanii Unia Europejska.

Podsumowanie tygodnia: Co z tym Brexitem?

Także Donald Tusk w zeszłym roku sugerował, że odstąpienie od Brexitu jest możliwe. "Według mnie realną alternatywą dla twardego Brexitu jest brak Brexitu" – mówił w październiku.

 

Teksty tygodnia

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Tajemnicze morderstwo w Niemczech. Zwłoki kobiety i dziecka znalezione przy cmentarzu

29. czerwca na ścieżce leśnej prowadzącej na cmentarz kobieta natknęła się na zwłoki ukryte niezdarnie w krzakach. Natychmiast wezwała służby. Policja z czasem dokonała jeszcze bardziej dramatycznego odkrycia.

Przeczytaj także