Karta EHIC zagrożona po Brexicie. Brytyjscy ministrowie zamierzają stworzyć replikę Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC) gwarantująca natychmiastową pomoc medyczną w razie nagłych wypadków poza Wielką Brytanią (na terenie innych krajów europejskich) może przestać obowiązywać po Brexicie. Brytyjscy ministrowie zapowiedzieli wczoraj przeprowadzenie awaryjnego procesu legislacyjnego.

Początkowo brytyjscy ministrowie głośno mówili o tym, że będą walczyć o zachowanie karty EHIC uprawniającej mieszkańców Wysp do pomocy medycznej w razie nagłych wypadków na terenie innych krajów Unii Europejskiej. Niestety obecnie – szczególnie w przypadku zagrożenia twardym Brexitem – przyszłość karty EHIC nie jest tak oczywista.

- Advertisement -

Poradnik: Co z kartą EHIC po Brexicie? Polacy mieszkający w UK będą uprawnieni do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w Polsce?

Brytyjscy ministrowie zapowiedzieli w piątek przeprowadzenie szybkiego projektu ustawy, który miałby „zapewnić niezbędne warunki” do tego, aby "skopiować korzyści" płynące z obecnej karty EHIC – w ramach przygotowań do zakończenia negocjacji z UE bez umowy ws. Brexitu.

 

 

Informacja o Healthcare (International Arrangements) Bill – legislacji nigdy wcześniej nie proponowanej przez parlament, „wymknęła” się do mediów w piątek po południu. Wspierająca Partię Pracy Virendra Sharma z antybrexitowej grupy Best for Britain skomentowała ten fakt: „Wygląda na to, że rząd właśnie się poddał w sprawie karty EHIC, co powinno zaniepokoić każdego”.

Od 2006 roku dzięki karcie EHIC mieszkańcy Wysp, którym została udzielona pomoc medyczna w innych krajach europejskich, zaoszczędzili około 1.2 miliarda funtów. Jeśli karta ubezpieczenia zdrowotnego przestanie obowiązywać po Brexicie, istnieją uzasadnione obawy, że koszt leczenia poza granicami Wielkiej Brytanii znacznie wzrośnie.

Karta EHIC straci ważność po Brexicie? Wzajemna opieka zdrowotna dla mieszkańców UK może przejść do historii…

Teksty tygodnia

Urząd Skarbowy poluje na “Łowców Pokemonów”…

… a dokładniej na kolekcjonerów kart z Pokemonami. HMRC grozi osobom zbierającym karty grzywną i przypominają, że ich również dotyczą przepisy podatkowe. “Łowcy Pokemonów” wpadli w oko Urzędowi Skarbowemu w UK

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Wielka Brytania uderza w gangi zajmujące się przemytem migrantów

W środę 23 lipca brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie wprowadziło prawdopodobnie pierwszy na świecie reżim sankcyjny skierowany przeciwko gangom wspierającym nielegalną migrację poprzez przemyt ludzi.

Nawet 10 lat więzienia za przyklejenie się do asfaltu. Nowe prawo uderza w aktywistów

Aktywiści klimatyczni w Wielkiej Brytanii są coraz częściej traktowani jak przestępcy. Dotyczy to osób, które manifestują swoje przekonania poprzez siadanie na drodze, przyklejanie się do asfaltu albo oblewanie budynków farbą. Nowe przepisy pozwalają na skazywanie ich na wieloletnie kary więzienia.

Nowe przepisy już od jutra. Dowiedz się co się zmieni w świadczeniach od 22 lipca!

Już 22 lipca 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wpłyną na sposób obliczania i przyznawania niektórych świadczeń DWP. Zmiany te są szczególnie istotne dla osób, które otrzymały odszkodowanie w ramach rekompensaty.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie