Koronawirus: Czy otrzymam wynagrodzenie, jeśli zdecyduję się na „odizolowanie się”?

Fot. Shutterstock

Minister zdrowia i NHS apelują, by osoby powracające z miejsc dotkniętych epidemią lub obserwujące u siebie niepokojące objawy, dokonały „samoizolacji”, czyli po prostu nie wychodziły z domów. Czy jednak pracodawca wypłaci wynagrodzenie, jeśli zdecydujemy się zastosować do zaleceń brytyjskich władz?

- Advertisement -

Minister zdrowia, Matt Hancock, wezwał mieszkańców Wielkiej Brytanii, powracających z dotkniętych epidemią Włoch, aby samodzielnie odizolowali się od społeczeństwa, pozostając w swoich domach – nawet jeśli nie mają żadnych objawów. Ponadto, osoby z objawami grypopodobnymi wracające z Włoch – z obszaru znajdującego się na północ od Pizy – powinny pozostać w domu przez 14 dni, ponieważ we Włoszech trwa kwarantanna kilku miast w Lombardii i Veneto z powodu koronawirusa. Dodatkowo, NHS również zaapelował o "samoizolację" osób, które obesrwują u siebie niepokojące objawy.

Czy jednak „opłaca się” zostać w domu i nie iść do pracy? Czy pracodawca wypłaci nam wynagrodzenie za dni nieobecności, w których odizolowaniu się zadecydujemy samodzielnie – bez konsultacji z lekarzem?

TOP NEWS: Koronawirus: Zamknięto szkołę w Cheshire po powrocie uczniów z Włoch. Część z nich ma niepokojące objawy

Jak podaje BBC, w Wielkiej Brytanii chorym pracownikom przysługuje ustawowe wynagrodzenie chorobowe – prawo mówi jednak, że jeśli nie stawisz się w pracy, ale wcale nie jesteś chory, to możesz nie otrzymać wynagrodzenia… Poniżej przedstawiamy dwa najczęstsze przypadki, które mogą skłoniać pracowników do wątpliwości.

1. Byłeś w rejonach epidemii koronawirusa, ale nie czujesz się chory. Czy otrzymasz wynagrodzenie, jeśli nie stawisz się w pracy?

Jeśli nie masz możliwości pracy zdalnej, to – zgodnie z zaleceniami ministerstwa – nie powinieneś iść do pracy w tej sytuacji. Jednak, jak podaje BBC, Twój pracodawca może – choć niestety nie musi – uznać ten okres Twojej nieobecności jako przebywanie na zwolnieniu lekarskim lub jako urlop. Jeśli pracodawca chce być ostrożny, tak właśnie będzie traktował nieobecność pracownika – potwierdzoną np. odpowiednimi biletami lotniczymi. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że osoba chora, u której objawy nie są jeszcze nasilone, może stawić się w pracy ze względu na wynagrodzenie. Pracodawca nie ma jednak obowiązku uznania takiej nieobecności jako "usprawiedliwionej" i wypłacenia wynagrodzenia.

Jak jednak podkreśla BBC, pracodawca nie ma obowiązku traktowania takiego „wolnego” jako urlopu lub jako zwolnienia lekarskiego. Jeśli zadzwonisz i powiesz, że nie przydziesz do pracy, bo ostatnio byłeś we Włoszech, decyzja pracodawcy będzie zalała wyłącznie od jego dobrej woli i tego, czy stosuje on tzw. „dobre praktyki”.

O TYM SIĘ MÓWI: Koronawirus: Musimy przygotować się na GLOBALNĄ EPIDEMIĘ – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia

Rzeczniczka Departamentu Pracy i Emerytur powiedziała jednak, że „osoby, które nie mogą pracować z powodu zagrożenia zdrowia publicznego, mogą ubiegać się o Universal Credit”.

2. Masz widoczne objawy, czujesz się chory. Czy dostaniesz wynagrodzenie?

Jeśli jesteś chory lub masz objawy, kwalifikujesz się przynajmniej do ustawowego zasiłku chorobowego. Ustawowy zasiłek chorobowy (SSP) wynosi 94,25 funty tygodniowo i może być wypłacany przez okres nie przekraczający 28 tygodni. Jednak należy pamiętać, że jest on wypłacany dopiero od czwartego dnia choroby. W sytuacji ryzyka zakażeniem koronawirusem, zaświadczenie od lekarza może nie być potrzebne Twojemu pracodawcy.

 

Teksty tygodnia

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie